tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

Ekranda Kirmizi Nokta Var

bir hafta oldu s1 alali .ekranda kucucuk bir kirizi nokta goruyorum.toplu ignenin ucu kadar.vizorden baktigimda da goruyorum.sensorde mi biey mi var acaba.canimi sikti bu konu.ne dersiniz bu konuda

Tarih: 12 Ocak 2005, 11:13 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Çektiğin fotoğrafta da var mı ayını sorun?

Tarih: 12 Ocak 2005, 11:47 - İp: yok
tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

var var fotograftada var.hatta yollamak istedim foruma ama bilmiyorum nasil yapildigini henuz..birde sunu farkettim her zaman olmuyor bu makine isindiginda cikiyor galiba ama cikiyor iste.vizorden baktigimda 5-6 piksellik bi er gibi gorunuyor vizordeki kucuk kareciklere gore soyluyorum bunu.avaba diyorum bu karecikler yanmis falan olabilirmi

Tarih: 13 Ocak 2005, 12:45 - İp: yok
keko1
keko1 (üye)
İstanbul / Amatör

yapman gereken şey şu.önce makinenin önünü kapatıp siyah bir fotoğraf çekeceksin.daha sonra resimde çıkıp çıkmadığını kontrol et.eğer resimde de çıkıyor ise ve makinen garantili ise aldığın yere götür her türlü yardımı yapacaklardır.ancak resimlerde çıkmıyor ise mesela nikon da bunu arıza olarak kabul etmiyorlar.hatta kullanma kılavuzuna da yazmışlar.sadece lcd ekranda görülen renkli noktacıklar arıza olarak kabul edilmiyor deniyor.ama sen alalı 1 hafta olmuş madem acilen aldığın yere götür ve değiştirsinler.

Tarih: 15 Ocak 2005, 13:46 - İp: yok
tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

keko ayrintili aciklaman icin tesekkur ederim..dedigim noktaciklari simdi suysal1 e gonderecem.foruma gonderemiyorum.ama o lekeler fotodada cikiyor.lensle ilgili bi durum oldugunu dusunuyorum belki bir toz zerrecigi olabilir.ama goturecem aldigim yere tabiki..tesekkurler sana tekrar

Tarih: 17 Ocak 2005, 11:44 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Mail gelmedi Tümen. [email protected]

#suysal1' tarafından 17.01.2005 11:44:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2005, 11:48 - İp: yok
tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

simdi yolladim bkarmisin lutfen

Tarih: 17 Ocak 2005, 12:07 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tümen, eğer hala çözemediysen sorunu, belki şu link yardımcı olur:
http://www.starzen.com/imaging/deadpixeltest.htm
Ben denemedim ama dediğine göre, makinanın sensorunde olu pixel var mı yok mu onu anlıyormuşsun.

Tarih: 18 Ocak 2005, 02:00 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bozbey;

Tumenin konusunu da dağıtmak istemiyorum ama, verdiğin linkten ben kendi makinemi test ettim. Dead pixel yok ama 8 tane hot pixel varmış. İdeali elbette sıfırdır ama kaç adet hot pixel normal sayılır, bunun kabul edilebilir limiti nedir, bilen var mı acaba?

Tarih: 18 Ocak 2005, 16:03 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

arkadaşım bu arıza nikon coolpix te olsa mesela bir program vasıtasıyla sorun gideriliyor.ancak bahsettiğin noktacık lcd de değilse.resimde görünenlerin kaynağı ccd dir.eğer senin problemin ccd de ise erkayalar a gidersen sorununu çözeceklerdir diye düşünüyoruz.

Tarih: 27 Ocak 2005, 16:36 - İp: yok
  • 1