tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Dsc-p100 - Amator Kullanici Notlari

Oncelikle herkese selam,
Calismis oldugum firmalar dolayisiyla yillardir digital kameralari kullanmaktayim. Kendim alip sonrada sattigim Fuji 602z, Canon A60, A70, A75, Sony v1, p8 ve p71 ve Su an kullandigim Eos 300D ve p100 modellerinin ardindan amator kullanicilar icin dusuncelerimi paylasmak istiyorum.

Ilk olarak Eos 300d'yi kapsam disi kabul edersek yukaridaki makinalar icinde en zevkli olani suphesiz fuji 602z'dir. Resim kalitesi, manuel modlari ve tatminkar 6 zoomu ile cektigi fotograflari 100'lerce resim arasindan farkedersiniz.

Canon A serisi ucuz fiyati ve full manuel modlari ile fiyat/performans acisindan guzel makinalar fakat Turkiye fiyatlari nedense yurtdisi fiyatlarindan cok pahali. Bu makinelerin yurt disi fiyatlari da son bir ay icinde Sony'nin p serisinde manuel modu dahil etmesi ile inise gecti.

Sony'lere gelince bugune kadar cikan P serileri israr ile bas cek makinayiz biz kardesim, fazla ayar istemeyen kullanicilara yoneligiz demekteydiler. Iyi aydinlatilmis ortamlarda yuksek performans vermelerine karsin Canon ile karsilastirildiklarinda yapay bir renk ve keskinlik goze carpmakta idi. V1 modelinde infra red ozelligi ve bir cok ustun ozellik olmasina ragmen yuksek iso degerlerinde inanilmaz gurultulu fotograflar elde edilmekteydi. Ayrica pil omrude en az 3 pille dolasacak kadar kisa idi.

Son kullandigim Sony DSC-P100 icin de hic bir umidim yoktu. Ixux 430 veya 500 dusunurken sitelerdeki yorumlar cerevesinde almaya karar verdim. bu noktadaki kararimi etkileyen nokta bu makinanin cikisi canon fiyatlarini aninda dusurmus olmasi, yuksek isolarda gurultunun az olmasi, full manuel modunun olmasi, piyasadaki en hizli startup suresine sahip olmasi idi. aldiktan sonra ise fuji 602z'den sonra en zevk aldigim makina oldugunu gordum ve simdi de burda sizlere tavsiye ediyorum. Onemli buldugum ayrintilar (%100 kendimce test edilmis) ektedir:
-Pil: 200 dakika veya 1 mp ile 450 flassiz cekim.
-Flas: biraz golge olustursa bile tatminkar, manuel modda zorlama ile 1/30 sec ozelligi olmamasi iyi.
-Start up: 1 saniyede acilip 1 saniyede kapanabiliyor. Iki resim arasi bekleme suresi benim bugune kadar kullandiklarim arasinda super.
-Manuel mod icin f 2 kademe olmasi olumsuz fakat 30 sec 1/2000 sec arasi. En azindan biraz daha uretkenlik katiyor.
-program AE: tatminkar, SCN modlarii ok.
-Gurultu: kesinlikle ustte bahsi gecen makinala arasinda en iyisi
-Lens: Carl Zeiss. Her nekadar bu markanin kalite guvence sistemi ile uretildii herkes tarafindan bilinsede...
-Boyut: mukemmel
-Fiyat: ixux 430 ile yaklasik ayni (international) + manuel mod ve pil sureleri daha iyi. yani ixux fiyatini birazdaha dusurecek.

sonuc: siddetle tavsiye olunur.....

Tarih: 20 Haziran 2004, 10:04 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

hocam a 75 için neler düşünüyorsun bir yassan....

Tarih: 20 Haziran 2004, 21:14 - İp: yok
rahonavis
rahonavis (üye)
Aydın / Amatör

yazinizi dikkatle okudum, guzel bilgiler. ben de 2 ay evvel ayni makinayi aldim. fakat cok yeniyim ve maalesef bilerek kullanamiyorum, cunku brosurum yok. eger teknik bilgi ve daha verimli kullanabilmem icin bilgi verirseniz mutlu olurum. tesekkurler

Tarih: 16 Ocak 2005, 01:24 - İp: yok
ruyaavcısı
ruyaavcısı (üye)
Ankara / Meraklı

sayın tungusten sony p-100 almamda sizin bu yazınız cok etkili oldu diyebilirim. fakat cok tatminkar bulmuyorum.flaslı cekımlerdeki golge sorununu ben cok ciddi buluyorum.gokkusagına donusuyor ozellılkle zoom yaptıgınızda . ben 1 haftadır kullanıyorum ve cok memnun degılım.buyuk umutlar ıle aldıgım bu maKİNE I.cın gorusum olumsuz. yorumlarınızı hala ıyı olarak degerlendırebılıyormusunuz merak ediyorum ?

Tarih: 16 Şubat 2005, 00:22 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

p100 hakkinda uzun zaman once yazdigim dusuncelerim hala gecerli.

bu makinanin fiyati yaklasik ben aldiktan sonra uluslararasi piyasada 100 usd ucuzladi, tr icin durum ne mertebede bilmiyorum....

www.dpreview.com bu arada p150 icin review yapiyor ve p100'un abisini siddetle tavsiye ediyor. not olarak ta p100 ile arasindaki fiyat farkina gerek yok p100 alabilirsiniz diyor... devamli okudugum forumlarda gece cekimlerinde noise sevyesinin p150'den ve diger makinalardan cok iyi oldugu belirtiliyor....

bu arada ben ixus 430 ve 500 ile yaklasik 100 adet deneme fotografi cektim. ayni anda 3 makinayida ayni ayarlarda kullanma firsatim oldu. sonuc p100 canon'lardan (dslr canon'lar haric) daha iyi bir makina. hatta default olarak otomatik ayarlari p100 icin daha hizlidir. soyleki canon g5 veya g6 dahil herhangi gece cekiminde bulundugunuz ortamda az da olsa toz varsa canonlarda bu toz beyaz veya gri lekeler olarak cikar. (noise degil) bu p100 de cok az. diger yandan 1/1.8 ccd de noise seviyesini dusuk kalmasini sagliyor....

sana aksam cekimlerini cok kafasina takmis birisi olarak tavsiyem p veya m'de iso seviyesini 400 alarak cekim yapman. ilave olarak isik seviyesini -1'e kadar dusurebilirsin. flashli cekimlerde falsh +1'de olsun. p100 icin gece cekimlerinin dez avantagi ufak olmasi nedeniyle elde tutarken sallanti vs'ye cok musait olmasi. bu nedenle bazi ayarlari kardesi w1'e gore bile hizli secilmis... tabi bir makinanin otomatik ayarlari kullanirken hizli olmasi (yani hizli shutter ile cekim yapmasi) iso seviyesini de yukselterek oluyor.....

zoom konusunda gece cekimlerinde zoom yerine max cozunurlukte cekerek sonra photoshop ile zoom yapmayi deneyebilirsin. cok zorlama bir cozum olsada 10*15 cikti alacaksan 2 mp cozunurluk fazlasi ile yeterli....

birde bugunlerde yine aksam cekimi yapmak uzere forum ve sitelere yogunlastigimi belirteyim. ama alacagim makina kompakt sinifta olmayacak cunku compakt sinifta (yani kotun cebinde gezdirebilecegim) p100 den fazlasi ile memnunum... su siralar fuji s20 pro, sony v3, sony f7117 arasinda geziyorum. en olmadi sattigim fuji 602z modelinin refurbish olanini bulabilirsem alacam...

bukadar cok fotograf cektikten sonra bana simde hic mi kusuru yok diyecek arkadaslar. elbette var. ozellikle beyaz ayari konusunda her zaman otomatik white balance kullanmamak gerekiyor. bu noktada bazen gokyuz rengini alakasiz alabiliyor. ama bu tum sonylerde olan bir olay.. canon white balance konusunda sony'den belki daha iyi. ama sony'de her gecen gun bu konuda ilerleme kaydediyor....

yine bana mail adresi gonderirsen p100 ve diger makinalarin eos 300d dahil ayni anda cektigim karsilastirma fotogrefalarini gonderebilirim....

selam

#tungsten' tarafından 16.02.2005 16:04:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2005, 15:51 - İp: yok
  • 1