golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Doğada Ve Teknolojiden Uzakta

Arkadaşlar belki biraz komik bir soru olacak ama dağ tırmanışı sırasında makinenin objektifinde yanlışlıkla parmak izi oldu böyle durumlarda objektifi temizlemek için pamuk ve şişe suyu kullanabilirmiyim yoksa illaki temizleme kitimi kullanıcaz.Lütfen cevaplarken doğada olduğunuz ve fotoğraf çekmeye can attığınızıda düşünün?

#golden' tarafından 17.05.2005 16:44:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 16:01 - İp: yok
yekaga
yekaga (üye)
İstanbul / Amatör

Lens temizleme bezinizi yanınızda taşıyacaksanız. Yok eğer o da çamura düştüyse, gömleğinizin temiz bir kısmı ile kuru temizlik yapabilirsiniz. Sulu temizliğin yağlı lekeler üstünde işe yaramayacağını düşünüyorum.

Tarih: 17 Mayıs 2005, 16:48 - İp: yok
ugur photo
ugur photo (üye)
Ankara / Firma

yanında bir lenspen bulundur yeter..!sadece bir tükenmes kalem büyüklüğünde,hem fırçası hemde kimyasal temizleyicisi var, 15-20 ytl arası... ama çok kullanışlı..!

Tarih: 18 Mayıs 2005, 11:17 - İp: yok
alito
alito (üye)
İstanbul / Amatör

Su işini bilemem ama sakın pamuk kullanmayın kolayca çizebilir.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 14:12 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

özellikle de yekaga'ya kanıp, gömleğinizle silmeye kalkarsanız, yandı gülüm keten helva!

Tarih: 18 Mayıs 2005, 17:16 - İp: yok
golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar öncelikjle verdiğiniz bilgilere teşekkürler.Cahilliğimi maruz görürseniz pamuğun bile çizebilecek olması objektifi beni biraz korkuttu hani ne yalan söyliim .Bu kıtlerdeki temızleme bezlerının muhteviyatı hakkında bılgısı olan varmı acaba.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 18:21 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili golden ben hep tişörtümün temiz kenarıyla silerim öyle yanımda bez falan taşımam yani!!!
Korkma çizme falan yok.(en azından benimkinde)

Tarih: 18 Mayıs 2005, 22:45 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

çizme yok ama o lensin ışık geçirgenliğini ve kırılmasını ayarlayan bir kaplama bulunur üzerinde sen o kaplamayı gün geçtikçe aşındırırsın buda kaliteni düşürür dikkatli ol

Tarih: 18 Mayıs 2005, 22:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

murat gomlegin temiz degil de kirli tarafiyla silsek ne olur?

..

en iyi yontem, UV filtresi takmak objektife.. sonucta dokunursan da filtreye dokunmus olursun.. sonra artik pamuk veya ne bulursan temizlersin.. objektifin de gicir gicir kalir tabii..

bende lens temizleme bezi var, onu kullaniyorum.. bilgisayarcilarda laptop lcd ekranlarini temizlemek icin satilan ozel -tek kullanimlik- kagitlar satilir.. alkol bulundurmayan peceteler bunlar.. kullan at seklinde.. bendekinde 100 tane var kutusunun icerisinde.. rahat rahat kullanabilirsin.. ama yine de -en basta da dedigim gibi- filtre takip kullanmak en iyi yol..

Tarih: 19 Mayıs 2005, 10:07 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"....ün geçtikçe aşındırırsın buda kaliteni düşürür dikkatli ol"

aman tembeleryk, neden muratin kalitesini dusursun ki? alti ustu birazcik asindirmis olacak lensi..

Tarih: 19 Mayıs 2005, 10:09 - İp: yok
  • 1