suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Dijital Fotoğraf M. Renk Derinliği

Dijital fotoğraf makinalarında renk derinliği nedir ? 36 bit renk derinliği (Her bir RGB renk için 12 bit) gibi ifadeler ne anlama geliyor? Baskı kalitesini etkiliyor mu renk derinliği ? Ekranda mı görüntü kalitesini etkiliyor ? Canon s1'in kullanma kılavuzunda quantization bit = 16 bit yazıyor. Sony, Canon, Nikon, Minolta, Olympus, Kodak gibi markalarda SLR'ler hariç renk derinliği ne kadar?

Tarih: 24 Kasım 2004, 10:21 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

renk derinligi en cok siz fotograflar uzerinde sonradan islem yaparken ise yarar.. Mesela 16 bit bir fotograf uzerinde (genellikle RAW formatlar 12-16 bit civaridir) 'keskinlestirme' islemi ile 8 bit bir fotograf uzerinde 'keskinlestirme' (sharpening) islemi farkli sonuclar verir. 8 bit fotografta bu islem renkler arasinda bir takim bozulmalara neden olur, ancak 16 bitte daha az bozulmalara rastlanir. O yuzden uzerinde islem yapilacagi zaman (ki DSLR makinalar genellikle bunun icin tasarlanmistir) RAW cekilir (canon'un 12 bit), uzerinde butun yapilacak islemler yapilir, sonra tiff ya da jpeg olarak kaydedilir. Ben ekranda ikisi arasinda bir fark gormuyorum,b elki benim monitorumun kalitesindendir..

Baski'da zaten henuz 8 bitten fazla renk derinliginde basan printer olmadigi icin basacaginiz fotograflar otomatik olarak 8 bit'e cevrilir. Genellikle kural olarak butun jpeg'ler 8 bittir. RAW dosyalarinin cogu 12 bit, ben 16 bit olanina rastlamadim.. TIFF olanlar ise ya 8 bit ya 16 bit.

Tarih: 24 Kasım 2004, 17:25 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

36 bit RGB kanallarinin her birinde 12 bit renk derinligi var demek.. bu kanallar kirmizi, yesil ve mavi.. 12 bit'in manasi, mesela kirmizi icin, 4096 degisik tonda kirmiziyi barindirmasi anlamina geliyor..

8 bit; mesela, beyazdan siyaha rengin degismesinde 256 degisik gri tonunun olmasi anlamina geliyor resimde.. bu renkli ortamda her bir kanalin 8 bit olmasi ile 24 bit oluyor.. kirmizi, yesil ve mavi.. 24 bit resim 16 milyon degisik renk varyasyonunun bulunmasi demek.. yani normal jpeg resim.. peki 48 bitte ne oluyor? trilyonlarca renk bulunuyor resimde..

8 bit demek 2 uzeri 8 kadar renk var demek, yani 256; 16 bit demek 65536; 48 bit demek 281474976710656 demek..

yani 12 bit fotograflarda renkler daha zenginler, daha cok tonlarda bulunuyorlar..

monitorlerimizde maximum 32 bit derinlik var ve 24 bit ile aralarindaki farkliligi gormek zor.. benim icin hic bir farkliliklari yok.. sadece bazi programlar bazen uyariyorlar, su kadar renk derinligi gerekiyor diye.. sonuc itibariyle 48 bit olan resimi monitorde zaten gorebilmek imkansiz, en fazla 32 bit..

juggler'in dedigi gibi fazla renk demek fazla renkle oynayabilmek demek, kaybolsa bile geriye yine de yeterli sayida kalmasi demek.. bir yerde psikolojik rahatlik veriyor fazla renk derinligi olmasi..

Tarih: 24 Kasım 2004, 22:52 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Teşekkürler Juggler ve Dadanagast. Makinanın bitine bakmış olduk böylece. Makina az bitli gibi geldiydi.

#suysal1' tarafından 25.11.2004 08:42:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2004, 08:18 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu makinelerde az bitli degiller hani..

Tarih: 25 Kasım 2004, 12:14 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Tarih: 25 Kasım 2004, 13:14 - İp: yok
  • 1