canon2
canon2 (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Ixus 300

Arkadaşlar 1 hafta önce Canon IXUS 300 modeli aldım . Bu kamera çok güzel gece çekimleri yapıyor . Ancak gündüzleri iç mekanlarda manuel ayarlarını bir türü yapamıyorum . Ya çok karanlık çıkıyor ya da çok aydınlık . Renklerde pek canlı değil . Yardımınız için şimdiden teşekkürlerr

Tarih: 5 Haziran 2012, 15:49 - İp: 78.***.**4.89
kadir039
kadir039 (üye)
İstanbul / Amatör

al otomatik moda. bu makinalar akıllı makina. ıso yu da rengide kendi doğru şekilde ayarlar. birde p modunda iken ışık seçeneği var. sarı ışık florasan güneşli bulutlu gibi. orada son seçenekte ortam ışığını ölçme olacak. disp e basınca ortam ışığını ölçer. makina kendini ayarlar
manuel modları çok kullanma derim.
çünkü her fotoda iso renk makro flaş ive ayarları yapman gerekir. bu anlık ortam değiştirmelerde başarısız foto çekmeni sağlar.

Tarih: 5 Haziran 2012, 18:25 - İp: 78.***.**1.166
canon2
canon2 (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle cevabın için çok teşekkürler (: Makineyi alalı daha 1 hafta bile olmadı ve bu durum benim canımı çok sıktı. Hatta makineyi iade etmeyi bile düşündüm. Çünkü istediğim çekim olmuyor. Ya bende sorun var ayarları yapamıyorum ya da makine bana söylendiği gibi çıkmadı .. Ben fotoyla ilgilenmeyi seven bir kişiyim. Fotoğrafın net ve renginin iyi çıkması benim içim önemli. Ama senin cevabınla rahatladım. Sanırım ben ayarları yapamıyorum. Her fotoda ayrı bir renk ayarıyla çekiyor. Bazen de kırmızı göz oluyor. Şimdi benim başka yapmam gereken bir şey var mı ? Yani sizce ne yapayım bu aldığım makineyi kullanmaya devam edeyim mi ???

Tarih: 5 Haziran 2012, 19:16 - İp: 78.***.**8.76
kadir039
kadir039 (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi makinamı elime aldım
P moduna geçtim
func set tuşuna bastım
AWB yi seçtim
orada 7 seçenek var
otomatik
gün ışığı
bulutlu
en son da beyaz dengeyi ölç var
o menü üzerinde iken dısp tuşuna basarsan flaş patlar ver ortam ışığını ölçüp kendini ona göre ayarlar
bu bir çözüm ama bence yeterli değil
ben de makinamı ilk aldığımda bayağı bi uğraştım. deneme yanılma yöntemiyle doğruları bul. resim çek. sonra bsayardan incele. tekrar çek. tekrar incele. ama otomatik mod en iyisi.
ayrıca powershotlar bence biraz daha iyi. onlarda tekerlek denen olay var. istediğin moda hemen geçiyon. ıxus ta bu olay yok.

Tarih: 5 Haziran 2012, 21:08 - İp: 46.***.**2.74
canon2
canon2 (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok teşekkürler Kadir (: Sayende biraz olsun düzeltebildim (:

Tarih: 6 Haziran 2012, 10:26 - İp: 78.***.**8.60
canon2
canon2 (üye)
İstanbul / Meraklı

Son sorum daha olacak (: Açık havada ayarları nasıl önerirsin ? Renklerin canlı ancak çok aydınlık veya çok karanlık çıkmaması için ?

Tarih: 6 Haziran 2012, 10:40 - İp: 78.***.**8.60
kadir039
kadir039 (üye)
İstanbul / Amatör

ıso değeri düşük olmalı. manuel modda çekeceksen 80 ayarla.
en önemlisi güneşi fotoğraf çekerken hesaba kat. güneşin konumu fotoğrafında çok önemli

Tarih: 6 Haziran 2012, 19:53 - İp: 188.***.**2.84
  • 1