baluk
baluk (üye)
Adana / Amatör

A 520’ Nin Hızlı Düşüşü

Merhaba Arkadaşlar,
Aranıza henüz katılmış bulunuyorum.Ama yaklaşık 15 gündür sık sık forumu takip ediyorum.Nedenini tahmin edersiniz Fotoğrafa heveslendim ve dijital fotoğraf makinesi almak istiyorum.Ancak tamamıyla amatör olduğumdan, hem giriş seviyesi olacak hem de ucundan kıyısından manuel ayarlara izin verip kendimi geliştirmeme yardım edecek bir makine olsun istiyorum.Bütçem sınırlı.Piyasaya baktığımda (nette) Canon A 520 uygun bi makine gibi göründü gözüme.Ancak son 2 ayda fiyatındaki hızlı düşüş kafamı karıştırıyor (İki gün önce Adana'da 300 milyona buldum.Kaçak mı değil mi bilmiyorum).
Sizlerden bu konuda yardım istiyorum.Makinenin bi yamuğu mu oldu alemde ki böyle hızlı bi düşüşe geçti?Bir bildiği olan varsa ya şimdi konuşsun ya da ben aldıktan sonra sonsuza kadar sussun
İlgisini esirgemeyen herkese teşekkürü bir borç bilirim
Saygılar

Tarih: 5 Şubat 2006, 00:21 - İp: yok
bilaldeg
bilaldeg (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

merhaba

öncelikle,istediğiniz özellikler için A520 gerçekten iyi bir tercih olur diye düşünüyorum. Ama bütçeniz elverirse öncelikle A610 düşünün derim..küçük bi karşılaştırma yaparsınız ciddi farkları görürsünüz..ama bütçe A520 ye imkan veriyorsa,kendi sınıfında bence en iyi tercih..ben nisan 2005te,ilk çıktığı dönemlerde aldım..bu sınıf için bir çok açıdan tatmin edici bir alet..forumlarda,testlerde bahsedilen küçük eksileri de var tabi..
fiyat düşüşü sadece 1-2 aylık bir mesele değil..üzerinden zaman geçtikçe doğal olarak fiyatı düştü.ama en önemlisi A610 ve 620 çıkınca, aradaki özellik farkları ve talebin daha çok bu yeni iki makineye olması da fiyatları düşürmüş olabilir..yani 4-5 aydır fiyatı düşüyordu zaten..(ben aldığımda şu anki fiyattan %50 daha fazlaydı garantili satış fiyatı) şu anda 350-400 ytl aralığında bildiğim kadarıyla..12 taksitle 400 ytl ye veren yerler var..300ytl biraz düşük gibi.garantiye dikkat edin bence..

şimdilik aklıma gelenler bunlar..özel olarak soracağınız şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım..

#bilaldeg' tarafyndan 05.02.2006 00:38:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2006, 00:38 - İp: 85.***.**1.128
baluk
baluk (üye)
Adana / Amatör

Teşekkürler Bilaldeg,
A610 zaten incelediğim bir makine.Gerçekten iyi olduğu belli zira onunla ilgili birçok forum açılmış ama içlerinde hiç kötü yorum yok.Yalnız fiyatı bana göre biraz fazla (En azından şimdilik)
A520'nin eksileri nelerdir acaba?Biraz bunları açıklayabilir misin?
Örneğin, pil ömrüyle ilgili bir bilgi bulamadım.Bir de kırmızı göz oluşumunu tam olarak engelleyebiliyor mu?Veya 512'lik hafıza kartıyla ne kadar video çekebilir?
Çalışma esnasında hızlı mı yoksa beni kanser edene kadar uğraşır mı?
Tekrar teşekkür ederim ilgin ve yardımın için

Tarih: 5 Şubat 2006, 14:10 - İp: 85.***.**5.197
bilaldeg
bilaldeg (üye)

en yakın zamanda sorularına cevap vermeye çalışacağım..

Tarih: 6 Şubat 2006, 23:49 - İp: 85.***.**4.250
baluk
baluk (üye)
Adana / Amatör

ok Bilaldeg,
ilgine tekrar teşekkür ederim
bu arada dediğin gibi 300 milyonluk A520'den buradaki ana dağıtıcının haberi yokmuş.En uygunu 350 civarı şimdilik

Tarih: 7 Şubat 2006, 00:07 - İp: 85.***.**4.120
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

A520 500 milyon gibi bir fiyata satılıyordu A610 çıkmadan önce. A610 şimdi 500 milyon gibi bir fiyata satılınca doğal olarak A520 nin fiyatı 350 lere düştü. Her iki makinede başlangıç için çok iyidir ama bütçeni zorlayabiliyorsan A610 a derim, neden?

1- A610 un sensörü a520 ye göre daha büyük ve böylece çekiceğin fotoğrafın kalitesi artacaktır.

2-A610 un LCd ekranı daha büyük ve hareketli

3- A610 daha kaliteli ve daha uzun süreli video çekiyor.

4- A610 da kullanılan objektif daha kaliteli

5- A610 4 pille çalışıyor ve pil değiştirmeden daha çok çekim yapma imkanı veriyor.

Tarih: 7 Şubat 2006, 10:48 - İp: 212.***.**0.50
baluk
baluk (üye)
Adana / Amatör

xtolga,
Ben de A610'u daha iyi buldum ama dediğim gibi şimdilik bana biraz fazla geliyor fiyatı.
Bu hususta bir soru daha sorayım:
Şimdi A520 alsam, 5-6 ay sonra durumum uygun olursa, içimde A610 alma isteği doğar mı sizce?Doğarsa onu almam akıllıca olur mu?Yani A520'den o kadar farkeder mi kalitesi ve extra özellikleri?Fotoğrafa yeni başlayacağımı gözönünde bulundurursanız sevinirim...
Teşekkürler...

Tarih: 7 Şubat 2006, 11:48 - İp: 85.***.**7.104
mrtksn
mrtksn (üye)
Ankara / Amatör

xtolga nın listesine eklenmesi gerektiğini düşündüğüm çok önemli bir madde daha var:

6- A610 digic II işlemci kullanıyor, bu sayede makina okadar hızlı ki;

aslında düşünüyorum da iyi ki daha yavaş olan a520 yi almamışım, çünkü sizin reflekslerinizden daha yavaş olan bir makinayı aile fotoğrafı çekmekden öte bir şey için kullandığınızda sinirleriniz harab olabiliyor.
hız önemlidir; a610 un deklanşör gecikmesi a520 den 8 kat daha az(a520 nin 0.8 saniye, a610 un en fazla 0.1 saniye imiş)

Tarih: 7 Şubat 2006, 13:58 - İp: 144.***.**0.29
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, mrtksn dediği gibi en önemli şeyi sıralamayı unutmuşum. Digic II. Bu işlemci sayesinde makine hem daha hızlı çalışıyor hemde resim işleme dahada gelişmiş.

Tarih: 7 Şubat 2006, 15:03 - İp: 212.***.**0.50
bilaldeg
bilaldeg (üye)

tekrar Merhaba;

küçük eksikleri var derken öncelikli olarak digic II olmayışından kaynaklanan bazı eksiklikleri kastetmiştim..bu en çok iki çekim arasındaki ekleme süresi ve çekim ve izleme modları arasındaki geçişlerde hissediliyor galiba.özellikle izleme moduna geçtiğinizde bazen 4-5 saniye beklemeniz gerekebiliyor..
fotoğraf kalitesiyle ilgili olarak; en belirgin eksiklik 400 isoda belirgin grenlenme olması..

bunlar dışında çok rahatsız edici bir şey gelmiyor aklıma..ben bir çok açıdan çok memnunum makineden.

arkadaşlar A610 ile arasındaki farkları yazmışlar.en önemlileri işlemci ve sensör bence..ama fiyat farkı sizi zorlayacaksa gönül rahatlığıyla 520 de alabilirsiniz..A610 kullanmamış olduğunuzdan keşke onu alsayım diye düşünmezsiniz.ayrıca A520 den sonra kendinizi geliştirip yeni bir makine almak isterseniz bu A610 olmaz herhalde..muhtemelen DSLR-like veya DSLR bir alet isteyeceksinizdir..tecrübeyle biliyorum bunu.mesela ben Fuji S9500 düşünüyorum şimdi.imkanım olsa bir DSLR ve bir kaç objektif alırdım ama şimdilik S9500 düşünüyorum..

A610 sizi çok zorlayacaksa 520 alın derim..fiyatı da biraz daha düşmüş zaten..ayrıca galeriden A520 ile çekilmiş fotoğraflara da bakabilirsiniz(3-5 tane de benim var..gece,makro,manzara vs),A610 fotoları ile karşılaştırabilirsiniz..

kamera çekimi için ben bir ölçüm yapmadım ama letsgodigital incelemesinde 256 MBlık kart için

640x480 = 6 dk 2 sn
320x240 = 11 dk 50 sn
160x120 = 28 dk 58 sn

ayrıca A520 de kesintisiz video kaydı yok..ama sadece küçük anları çekmek için kullanacaksanız yeterli oluyor..

pil içinde bir ölçüm yapmadım.2400 lük GP piller kullanıyorum. 2de yedek pille hiç yarıyolda bırakmadı beni ve bence performansı oldukça iyi..

şimdilik aklıma gelenler bunlar..inş işinize yarar..

Tarih: 16 Şubat 2006, 20:05 - İp: 81.***.**9.50
ogzhny
ogzhny (üye)
Van / Amatör

ARTILAR

- Oldukça makul fiyatı
- Basit kullanım esaslı gövde yapılanması, 13 çekim moduna haiz mod butonu gibi
- 4 milyon piksel çözünürlüğü Digic işletim sistemi ile temiz elde edişi
- Orientation sensörü
- Optik vizör destekli 1.8 inç renkli LCD ekranı
- 35-140 mm 4x Canon optik zumu
- F2.6-5.5 diyafram ve 15 – 1/2000 çekim hızı
- Basit model olmasına rağmen kart ve pil kapaklarının sağlıklı yapısallığı
- Oldukça başarılı beyaz ayar seçenekleri
- A, P, Tv, Av, M gibi tam otomatik yada manüel çekim fırsatları
- Başarılı renk efektleri
- 9 nokta AiAF ve AF asist ışığı
- 5 cm’e kadar makro kabiliyeti ve 45 cm - sonsuz odaklama kabiliyeti
- MF ve Fokus kilidi
- Sesli video çekimi
- Harici flaş, objektifler ve sualtı kılıfı gibi opsiyonel aksesuarları
- 2 AA pil ile kullanımı
- SD/MMC hafıza kart kullanımı
- Histogram ile izleme
- My camera uygulaması
- Direkt baskı uygulaması
- Yazılımı ile bilgisayar kontrollü çekim fırsatı
- 2-10 saniye ya da Custom self-timer
- +/-2EV 1/3EV adımlı pozlama ve “Evaluative, Center-weighted average, Spot” ışık ölçümü
- Portrait, Landscape, Night scene, Fast shutter, Slow shutter, Special Scene (Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Underwater, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot) çekim ve kolaylığı
- Stitch assist çekim ve uygulaması
- Flash Output uygulaması
- Video edit uygulamaları
- 60 saniye fotoğrafa ses kaydı
- Kompozit A/V çıkışı

EKSİLER

- Genel mod ve izleme/çekim butonlarının sert çalışması
- Video çekimin 30 saniye veya 3 dakika ile sınırlı oluşu
- Kimi çekimlerde odaklama esnasında proses yavaşlığı
- Flaş şarj süresinin yavaşlığı
- Kimi çekimlerde nispi kirlenmeler
- 23 derece altında hava şartlarında nispeten hızlı pil tüketimi