mckyra
mckyra (tecrübeli)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

16 Mp !!

Arkadaşlar bugün bir fotoğrafçıya gittim ilk çıktımı almak için , makinam Canon A80 , 4MP bir kamera , adam bana ancak 10x15 cm , yani bildiğimiz en küçük boy foto kağıdına baskı alabileceğimi söyledi , dedim ki heryerde 11x14 inch , yani aşağı yukarı 25x30 cm baskı alabileceğim yazıyor dedim , o boyutta ancak 16 MP (!) bir kameranın baskı çıkarabileceğini söyledi , tabi benimkinden de çıkarmış ama berbat halde çıkarmış , ne demek bu ya? Benim 5 milyonluk filmli makinam kadar çıktı alamayacak mıyım ? Profesyöneller mesela 6-8 MP falan kullanıyor , adamlar poster basıyor be , 16MP'i kim kullanıyor ki? Ben mi yanılıyorum o herif mi ?? Bir de printer'dan printer'a fark vardır değil mi? Belki onun printer'ı dandiktir?

Tarih: 8 Nisan 2004, 17:48 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Merhaba,
İkinizde acemiymişsiniz.
Selamlar Murat Özdemir www.burukay.com

Tarih: 9 Nisan 2004, 13:17 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle bir şey kesinlikle yok. Emin olabilirsin. Adam seni kandırmış ya da bilgisi yok. 8MP ile bile poster boyutunda baskı alabilirsin. 4MP ile de rahat rahat fotoğraf boyutunda baskı alabildiğin gibi bir kaç katı büyüklükte baskı bile alabilirsin. Hatta ben Nikon 8700'ümü alırken bütün satıcılar neden 8MP alıyosun poster mi basacan diye sorup beni gıcık etmekten vazgeçmemişlerdi.

Tarih: 9 Nisan 2004, 14:35 - İp: yok
  • 1