tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

1/2000 Estantenede Cekim Yapmak

arkadaslar ben enst. ayarinin 1/2000 yapiyorum diaframida ortalama bir degerde birakip odaklama yaptigimda 1/2000 olarak ayarladigim enst. degerinin 1/250 olarak olarak makine tarafindan dusuruldugunu goruyorum.bunu aciklarmisiniz lutfen.benim gibi bi adama apilirmi boyle sey

Tarih: 21 Ocak 2005, 08:15 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

makinaniz nedir bilmiyorum ama sanirim bu isi flash acikken yapiyorsunuz.

Tarih: 21 Ocak 2005, 11:50 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Makinenin ölçtüğü ışık yetersiz iken pozlama yapıldığında makine ölçtüğü ışığa göre çekimi yapıyordur. Makinenin modeline göre ayarların hepsi manuele alınmalı veya ISO ayarı yükseltilmeli, buna alternatif olarak diyafraf sonuna kadar açılabilir veya flaş kullanılabilir. Bunların 3 üde aynı yere çıkar fakat avantajları ve dezavantajlarına göre değerlendirilebilir.

Tarih: 22 Ocak 2005, 02:02 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Flash kullanirsaniz "flash uyum hizi" denen bir hiza bagli kalirsiniz. Bu da makinasina gore 1/200, 1/250 gibi hizlardir.En yuksek bu hizlarda cekim yapabilirsiniz.

Tarih: 22 Ocak 2005, 10:34 - İp: yok
fuseki
fuseki (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

kendi değerlerini kullanmak istiyorsan makinanı manuel ayarda kullan. Makinanın özelliklerini iyi öğren. eğer kullandığın makinayıda belirtseydin daha açıklayıcı bilgiler yazılabilir.

Tarih: 24 Ocak 2005, 12:43 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

bencede flaştan kaynaklanıyor bende 300v var ve flaşı açınca perde hızı 90 ı geçmiyor...

Tarih: 24 Ocak 2005, 23:10 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Evet Juggler'in dediği gibi flaş açıkken enstanteneyi en yüksek flaş hızı olan 1/250'ye çekiyor.Flaşı kapatırsan çekebilirsin.

Tarih: 25 Ocak 2005, 08:30 - İp: yok
tumen
tumen (üye)
Antalya / Amatör

arkadaslar aciklamalariniz icin tesekkur ederim.fakat ben sizin kafanizi daha cook sisirecem merak etmeyin siz..saygilarimla

Tarih: 25 Ocak 2005, 17:35 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

sisirin tabii ki, bekleriz, bu forumlarin amaci o.. Ama bizim de bir ricamiz olacak. Makinanizin kullanim kilavuzunu elinizde makinanizla oturup iyice bir okuyun. Uzerindeki her dugmenin, her menunun en azindan ne is yaptigini deneyerek gorun. Cok daha hakim olarak fotograf cekeceginizi goreceksiniz bir dahaki sefere.

Tarih: 26 Ocak 2005, 08:00 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Tumen,
Bizim hiç olmazsa şişecekte olsa bir kafamız var ya forumu ve bizleri gereksiz yere meşgul edenler?

Tarih: 26 Ocak 2005, 08:14 - İp: yok
  • 1