dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

Yurt Dışında Ölmek

bir çoğumuz yurt dışına çıkarız,hatta işi icabı bir çok arkadaşımız yurt dışında yaşar.çünkü meşgalemiz gereği bunu yaparız.ama hiç aklımıza geldimi birgün yurt dışına çıktuğımızda aklımıza hiç getirmediğimiz bir olayın başımıza geleceğini.

bir iş adamı olan kardeşim işi icabı yurt dışında yaşıyordu.eşi yabancı uyruklu ve küçük bir kız çocuğu var.çocuk ise türkiye vatandaşı.tatillerde türkiyeye gelirlerdi.

bundan birkaç hafta önce evimde otururken aldığım bir telofonla dünya başıma yıkıldı.arayan kardeşimin yakın bir arkadaşıydı.ve kardeşimin vefat ettiğini söylüyordu.muhakkak şaka olmalıydı bu.nasıl olurdiki.arayan oldukça ciddiydi.sonunda inanmak zorunda kaldık.

gereken neyse yapmak zorundaydık.bizden biri cenaze işlerini takip edip kardeşimi getirmek için hemen yanına gitti.ve thy uçağıyla vefat ettikten 4 gün sonra getirdi.eşi çok üzgündü.içlerinde en metanetli davranan bendim.uçak indikten 2,5 saat sonra kargodan cenazayi alabildik.

kardeşim yurt dışında yaşarken ölümüde düşünmüş.bize şöyle vasiyet etmişti.beni böyle bir olay olduğunda memlekete getirin.aynen vasiyetini yerine getirdik .annemin yakınına defn ettik.

şimdi yabancı uyruklu bir eş ve türkiye vatandaşı çocuğu geride kaldı.eşi bizim bütün dini vecibelerimize katıldı.ve ayrılıp ülkesine gittiğinde ona alışmıştık.inş.gene eskisi gibi yazları gelirler.

yurt dışından getirirken bayağı prosedür oluyor.birazda maddi bir olay.yaşadığı ülkeye göre 15 günde getiremeyen var.bence herkesin bir vasiyeti olmalı.ölüm çokda uzak değil.

Tarih: 12 Temmuz 2011, 22:18 - İp: 88.***.**2.31
selcuk.t
selcuk.t (üye)
İstanbul / Amatör

Allah rahmet etsin ve kalanlara sabır versin.

Tarih: 12 Temmuz 2011, 22:22 - İp: 130.***.**3.165
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Alalh rahmet eylesin.:başınızı sağolsun ışıldayanadam...

Tarih: 12 Temmuz 2011, 22:41 - İp: 88.***.**3.32
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

Allah razı olsun selçuk.t ve lazut..unuttuğumuz şey aslında bize çok yakınmış.

şunu anladım. bizler ölmek için yaşlanmağı bekliyoruz ama ölüm yaşlanmadanda gelebiliyor.sadece bir sebep gerekiyor.

Tarih: 12 Temmuz 2011, 23:16 - İp: 88.***.**2.31
selcuk.t
selcuk.t (üye)
İstanbul / Amatör

doğru... malesef ölümle barışık olmak çok zor.

Tarih: 13 Temmuz 2011, 00:01 - İp: 130.***.**3.165
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

birde oralara gömülmeyi vasiyet edenler var. Allah hepsinin mekanınnı cennet eylesin. hatta ölen meçul ve okyanus olsa bile. amin.

Tarih: 13 Temmuz 2011, 00:39 - İp: 88.***.**2.110
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Embesil emmi çok şükür benim öldüğümde gömülebileceğim bir vatanım var.

Sen var git Irak'a olmadı arap yarım adasında beğendiğin bir yere gömül ama dikkat et conilerin postallarının altında kalma

Tarih: 13 Temmuz 2011, 20:31 - İp: 78.***.**8.53
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bak bunu kaydettim .KIzarsam dava açarım sana.
Siz iyice gevurlaşmaşınız. O beğenmediğin topraklar kutsal topraklar olarak adlandırılır. Biz müslümanlar hacca gideriz oralara.

Tarih: 13 Temmuz 2011, 23:50 - İp: 88.***.**1.67
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Görende dünya üzerinde sizden başka müslüman sizden başka namaz kılan yok sanır.

Embesil emmi burda bana şak kurnazlığı yapmaya kalkma
Müslüman olmalarıyla övündüğümüz arap yarım adasında hangi ülke abd nin uydusu değil.
Mukaddes toprakların idaresini elinde bulunduran zihniyet kimin isteğiyle Bahreyn'e girip kendisi gibi müslüman olan bir ülkeye silah doğrulttu? Benim vurguladığım nokta apaçık ortada ama sen burnunun önünü göremiyecek kadar özürlü olduğundan anlaymamışsın.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 02:03 - İp: 78.***.**8.53
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sırf bu kavgalar hakaretler yüzünden Kumköy emmi gibi terkedip gideceğim buralardan.

Tarih: 14 Temmuz 2011, 12:17 - İp: 88.***.**3.225
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin... Sizlere de sabırlar dilerim...

hataya katılıyorum,
meçhul burası yeri değildi bana göre de, başka konularda zaten yazıyorsunuz...

Tarih: 14 Temmuz 2011, 12:41 - İp: 188.***.**8.87