gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Yorgan Ve Kene İlişkisi....

Meşhur Trakaya türküsü...

unumu eledim eleğimi asmadım
saçlarıma bakmayın otuzuma basmadım
gözümü bir açtım bugunlere gelmişim
sevdiklerim uğruna genç ömrümü vermişim

roman olur yazsam yazsam
eller neder bu yaşımdan sonra azsam

yolumu yürüdüm karıncayı ezmedim
bir cahillik uğruna dostlarımı üzmedim
iyi günlerimde yanımda olan dostlar
başım daradüşünce neden yanımda yoklar

roman olur yazsam yazsam
eller neder bu yaşımdan sonra azsam

yorganda kene var kopar kopar gene var
levam var cebimde söyleyin sizde ne var

Sizce iş yaparmı?

Tarih: 12 Ağustos 2008, 22:58 - İp: 88.***.**0.156
canercp
canercp (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Sitem...
Trakya Türküsü olduğu için iş yaptırmazlar, reklamı da olmaz, hatta içinde kene lafı geçtiği için Türkiye hayvanseverler dernekleri ve keneden ölenlerin yakınları "bak kene var deyip oynuyorlar" deyip ayaklanır.
"Ahaaeey" "were were wırııııı dayeee" "Aman keneeeaaeey zalim keneeaaeey, ocağımı batırdın keneeeey" gibi bir türkü olsaydı eminim çok tutardı kral tv'lerde günde 20 kere çalarlardı.

İstedikleri kadar beğenmesinler ben çok beğeniyorum, Nejat Alp'in ağzından dinlemek ayrı bir zevk...

Tarih: 19 Ağustos 2008, 13:42 - İp: 78.***.**9.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben oyle dusunmuyorum,
trakya turkusu olmasının hiçbir etkisi olacagını sanmıyorum,trakya turkulerini yok etme platformu diye bir kurulus yoksa tabi.
kral sonucta bir ticari kurum. arzı talep yonunde olacaktır herzaman.tabiki cizgisini koruyarak.(kalitesini demiyorum)
istenen neyse o çalar.
bu sizin dediginiz gibi

"Ahaaeey" "were were wırııııı dayeee" Aman keneeeaaeey zalim keneeaaeey, ocağımı batırdın keneeeey"

da olabilir,daha beteride olabilir.
------------------------------------------------------------------

su "bak kene var deyip oynuyorlar" diiyp ayaklanma işine gelirsek,
bak kene diyip oynuyorlar demekten daha buyuk bir isguzarlık, ulan dur içinde kene olan bir sarkı soylıyımde haberlere cıkıyım demektir sanırım.
ayrıca yakınları kene yuzunden olmus birinin boyle bir duyarlılık gostermesi cokmu garip olur?

----------------------
depremde yakınını kaybeden biri oldugunuzu dusunup,
yarın birgun birisi

deprem oldu osman beyın cevizleri kırıldı,
osman beyın karısıda kolon altında yamuldu
hoppa şinanay şinanay
osman beyın kızları evsiz kaldı agladı,
osman beyın anası karaları bagladı
aman yavrum hopla gel fistanını topla gel

diye bir sarkı yazıp gobek ata ata oynarsa ne dusunursunuz mesela onuda dusunmek lazım.
gerci yasamadıgımız sey degil.sabah programlarında bınbır dramı acıyı ekrana koyup duygu somurup iki dakika sonra mendil sallayıp gerdan kıvırıp oynayan bir milletiz nede olsa.

neyse sadece olaya onlarda bunu yapar bunlarda sunu der diye bakmanıza katılmıyorum.
sarkı kaliteliyse zaten bilinir duyulur benimsenir. degilse ister trakyadan cıksın ister egeden ister karadenizden.

Tarih: 19 Ağustos 2008, 15:21 - İp: 85.***.**3.117
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

biraz abarttım biliyorum

Tarih: 19 Ağustos 2008, 15:23 - İp: 85.***.**3.117
canercp
canercp (üye)

Evet sanırım biraz abartmışsınız. Ben bir Trakyalı olarak kendi yöremin türkülerinin doğu türküleri kadar tutulmadığını işaret edip sitem etmek istedim ama olmamış herhalde ben derdimi uzun uzun da yazsam anlatamam beni sadece hemşerilerim anlayabilir.(arz talep meselesi değil bu ne kadar talep edersek edelim bir yere kadar arzı yapılıyor böyle şeylerin tartışılacak bir şey değil bu yaşayanlar bilir)

Ama Olsun Farketmez nasıl olsa heryerde bir anadolu-trakya ayrımı yaşatıldım ben alışkınım bunun tartışmasını da yapmıcam sadece bilin diye söylüyorum cevap yazın diye değil.

He bu arada bu türkü kene belasının çıkmasından önce vardı yani 1-2 yıllık bir mazisi yok dolayısı ile gündeme gelmek için yapılmış bir türkü olacağını düşünmüyorum.bunu da belirtmek isterim
Saygılar...

Tarih: 20 Ağustos 2008, 08:58 - İp: 78.***.**9.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

işyerinde sıkılınca,ne yapcanı sasırıyor insan
sarkı eski evet biliyorum ama bunu bu donemde cıkarmak isguzarlıktır,reklam arayısıdır,goze girme telasıdır...

Tarih: 20 Ağustos 2008, 09:01 - İp: 85.***.**3.117
canercp
canercp (üye)

Olsun Biz dinleyip keyfimize bakalım...

Tarih: 20 Ağustos 2008, 10:04 - İp: 78.***.**9.242