kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Yılbaşı Kutlanmalı Mı?

Yani bizlik bisey mi? Eğlenmek nedir? Yılbasında nasıl eglenilir? Hindi nedir? Çam nedir? Noel baba kimdir?

Buyrun..

Tarih: 30 Aralık 2007, 17:52 - İp: 88.***.**3.26
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kültür bombardımanı altında yediğimiz ve bağrımızda kocaman bir yara açan vukulardan biri de yılbaşıdır..

Maalesef çoğu çocuğumuz dedesinin adından önce Noel i öğreniyor..Hakeza bayramlarımızdan önce de yılbaşını..

Bir yılın muhasebesini yapmak, bir yıl daha yaşlanmanın nesini kutluyoruz anlamıyorum..

Zaten sırf bu yüzden doğum günülere de karşıyım..Oturup ağlayacağımıza bu eğelence, bu anlamsız sevinç neye Allah rızası için..

Üstelik bir de doğuda gönüllere kor ATEŞ DÜŞERKEN..

Neyse eğlenmek için gün beklenmez..Tıpkı ağlamak için olduğu gibi..

Eğlence o an olur ve geçer..

Ha bir de çam ağaçları..Onları kesenlere -inşallah içimizde yoktur- kahrediyorum..Dilimin döndüğü en ağır bedduaları ediyorum..O güzelim ağaç bebeklerini kesenleri bebek katilleri gibi görüyorum..

Arkadaşlar bırakın kutlamayalım...Ha çok mutluysanız gelin bu akşam eğlenelim derim ben..

Tarih: 30 Aralık 2007, 22:31 - İp: 88.***.**8.82
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

çam ağacı konusunda kesinlikle haklısın sefer hocam,
marketlerde 10 ytl ye.plastik çam ağacı satıldığı bir devirde,çam ağacı kesen bir varsa artık ne diyeyim bilmiyorum.beddualarına fazlası ile katılıyorum.

Tarih: 30 Aralık 2007, 22:42 - İp: 88.***.**9.0
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili Kad-ir tşk ederi..Yeni yıl kutlamalarının hristiyanlıkla bir alakası yok diyorsun ama o gece çam ağaçlarının neden süslendiğini, neden ışıklandırıldığını da biliyor musun?.

Hırıistiaynlıkla ilgisi bu noktada öne çıkıyor..Hz. İsa A.s doğum günüdür 1 Ocak..kısaca bu kadar söyleyeyim.

Tarih: 30 Aralık 2007, 22:56 - İp: 88.***.**8.82
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bizim kestiğimiz ineklerin avukatlığını yapanlar ağaçların haklarını savunsun en azından biz yiyoruz onlar resmen katlediyor

ölüme bir sene daha yaklaşmak bizi bu kadar eğlendirmemeli

illa bir gün eğlenmek isticeksek onu biz seçelim
başkaları hangi gün ne şekilde eğleneceğimize karar vermesin

insanlar da şeker yiyebilsinler (biraz alakasız oldu sanırsam)

Tarih: 30 Aralık 2007, 23:24 - İp: 78.***.**0.166
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sefer hocam,
1 ocak yılbaşı olarak belirlenmesi Milattan 45 yıl önce sezar tarafından belirlenmiş.Jülyen takvimi.
H.Z.İsa nın doğum tarihi mart ile mayıs arasında olduğu tahmin ediliyor.
Hristiyanlık öncesi Paganist inançlarda 25 aralık kutsal sayılırmış.ilk zamanlar yasaklanmış ama Hristiyanlığın 4.yüzyılında 25 aralık olarak çevirmişler yine.Demre de yaşayan Aziz nicholas ta 4.yüzyılda yaşamış.Aslında bu 3. ve 4. yüzyıllar çok muammalı yıllar.Bu yılların düğümleri çözülürse entresan şeyler çıkacak Hristiyanlık tarihi için.
Çam ağacı Paganist inançlarda kutsal sayılırmış.

Yani özetle kimi için eğlence günü,kimi için bir yaş daha yaşlanma(ben de aynı fikirdeyim)
kimi esnaf için bayram (kimilerinin ciroları tavan yapmıştır artık)
ama yıl oalarak rakamların büyümesi insanı aslında mutsuz ediyor.

#kad-ir' tarafından 30.12.2007 23:27:08 tarihinde düzenlendi.

#kad-ir' tarafından 30.12.2007 23:29:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2007, 23:26 - İp: 88.***.**9.0
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

kontrast açtı konuyu gitmiş kendisi hindi
yiyo siz burda birbirinizi sefer abi karışma sen sana bişi derler bende duramam

Tarih: 30 Aralık 2007, 23:36 - İp: 83.***.**4.3
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yav sefer hocam, amerikalılar ın 1/3'ü, İngilizler in yarısı, fransızlar ın çoğu ,iskandinavyalılar ın tamamına yakını kendisini dinsiz olarak niteliyormuş ama hepsi çam ağacı süslüyor ve hepsi yeni yılı kutluyor.
yeni yıl geleneklerine son derece bağlı(!) japonya da, çin de, singapur da, tüm afrika da , tüm güney amerika da da kutlanıyor. japonlar ve çinller ve de diğer asyalılar hristiyan da değil bildiğim kadarıyla
benim çocukluğumdan beri yılbaşları kutlanır, yılbaşlarında insanlar birbirine tebrik kartı yollar, daha güzel yemekler pişer,hiç bir şey yapılmazsa tv başında pineklenir. eskiden dansöz filan beklenirdi hatta gece yarısına kadar .
hristiyanlar bile kendi arasında bir sürü mezhebe bölünmüş ama hepsi kutluyor.

yeniyıl kutlaması İsa nın doğumunu kutlamak filan değildir. batıda da o amaçla kutlanmıyor, onların paskalya bayramı var, ikisini karıştırmayalım .
hatta modern çağdan önce yeni yıl kutlaması diye bir şey yok, hristiyanlar da bile yok.

yeni yıl bu yüzyıla özgü bir şölendir, bayramdır.

çok da sıradan bir gün değil benim için. işte devlet bütçesi 2008 oluyor artık, memurlar zam alıyor, davalar 2008 esas oluyor, bir sürü idari işlem filan değişiyor. ve her gün attığım tarih artık değişiyor.

bu kadar tutucu olmaya bence gerek yok ve ben yeni yılı kutlamayın deme hakkını kendimde görmüyorum şahsen

son zamanlarda çok fazla arttı bu tip söylemler ne yazık ki...

Tarih: 30 Aralık 2007, 23:36 - İp: 85.***.**2.74
egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

öncelikle sana böyle bir konu açtığın için teşekür ederim bence yıl başının diğer günlerden hiç bir fotkı yoktur biz neden başka ülkelerin onlarca önemli noelini kulayalımki.onlar bizim bayramlarımızı kutlayalımki yada önemsiyolarmı.benim içimden ancak şu geçer oda kazasız ve belasız barış içinde yeni bir yıl temennisi.bunun dışında hç birşey hissetmiyorum.

#egemen-' tarafından 12.02.2008 15:50:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2007, 23:41 - İp: 85.***.**1.64
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

kibar ve nazik bir gundur. yilbasi agaci dikmek, onu suslemek altina hediyeler koymak, ozel bir sofra kurmak, tum ailenin bir arada olmasi, insanlarin birbirlerine iyi dilekler dilemesi, iyi seneler temennileri, resmi tatil. ta paganlardan beri ust uste koyulan bu rituellerin hicbirinin, insan dogasina, sevgi ve kardesligine aykiri tarafi yok. insan dogasina aykiri olmayan hicbir seyi de din adina yasaklamanin, kotu ilan etmenin temeli olamaz.

kimse hiçbirşekilde müslümanlığa islam dinine karşı değil..
meseleleri, kutlamaları lütfen sanki dini bir yargıymış gibi yargılamayalım..

Tarih: 31 Aralık 2007, 00:06 - İp: 88.***.**4.5
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

bence gereksız
cogu kııs bırbırıne bayram tebrıgı ve kutlaması yapmazken ne gerekse ne lazımsa yenı yıl kutlaması yapıyo

Tarih: 31 Aralık 2007, 00:17 - İp: 85.***.**9.118