warrior_tr
warrior_tr (Objektif)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Türk Polisi Çalışıyor...

Sevgili fotoğrafsever dostlarım, kardeşlerim, arkadaşlarım.
Her zaman olduğu gibi üçüncü kez de arabama hırsız girdi ve hem fotoğraf makinam, hemde laptopum sırra kadem bastı. Her zaman olduğu gibi olayın olduğu semt karakoluna ihbarda bulundum. Biliyordum ki diğerlerindede olduğu gibi bu olayda da bir sonuç çıkmayacaktı. Ancak hem tüm fotoğraf arşivimi (3 yaşındaki kızımın tek bir kare fotoğrafı dahi kalmadı elimde) hem 14-15 yıllık çalışmalarımı hemde benim can yoldaşım fotoğraf makinamı kaybetmek bana fazlasıyla koymuştu. Bu sırada bu işlerle ilgilenen birileri olduğunu bu memleketin bu kadar başıboş olabileceğine inanmak istemiyordum. Derken İstanbul Gayrettepe Asayiş Büro Amirliği Hırsızlık Masasında şu anda ismini veremeyeceğim canavar gibi bir polis memuru ile telefonda görüştüm. Ertesi gün kalkıp yanına gittim ve o an Polislerle ilgili düşüncelerim kökten değişime uğradı, canla başla mücadele eden pırlanta gibi gencecik bir ekiple karşılaştım. Derken bahsi geçen Polis Memuru arkadaş ile oturduk uzun uzun konuştuk. Çektikleri zorlukları yoğun stres altında çalışmanın zorluklarını bırakın anlatmayı gözlerimle kare kare gördüm. Artık Karakol polislerini bile anlıyorum. 8-10 kişilik bir ekiple günde ortalama 500-600 dosya ile uğraşmak ilgilenmek olanaksızdı. Sadece bunları klase etmek bile başlı başına bir işti. Birde bunların yüzlerce karakoldan gelip tek bir noktada toplandığını düşündüğünüzde çalışmak suçlu kovalamak olanaksızlaşıyordu. Suçun yaptırımının bu kadar hafif olduğu ülkemizde bu insanlar daha ne kadar çaba gösterecekler ne kadar verimli çalışabilirler bilmiyorum.
Artık içim rahat birileri beni dinlemiş sıkıntıma ortak olmuş ve içimi bir nebzede olsa ferahlatacak sözler söylemişti.
Galiba bundan sonra kendimi masanın öbür tarafında biraz daha koyup, onları anlamaya çalışmak için çabalayacağım.

Bu sebeple bir müddet sadece netfotoğraf.com da izleyici olarak kalacağım ve siz sevgili dostlarımında benimle bu durumu paylaşıp üzüntüme ortak olduğunuzu bilmenin buruk sevincini yaşayacağım.

Tarih: 18 Mart 2008, 19:02 - İp: 85.***.**9.245
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

çük üzücü bir durum. az da olsa arşivi kaybetmek ve dert ortağımız makineyi kaybetmek çok üzücüdür bir fotoğrafçı için. ama siz bunca yıllık emeği kaybetmişsiniz, hırsız sizden maddiyatın yanında içinizden bir kaç parça sökmüşte götürmüş...

tüm içtenliğimle geçmiş olsun. umarım olurda çalınan şeyler polis tarafından bulunur...

Tarih: 18 Mart 2008, 19:09 - İp: 85.***.**7.221
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)

Çok haklısınız maddi kaybımın yanında içimden birşeyleri alıp gitti şerefsizler. İçimde koskoca bir boşluk var sanki. İçim yanıyor dedikleri şeyi hissetmedim desem yalan olur. İyi dileklerinize sonsuz teşekkürler.

Tarih: 18 Mart 2008, 19:12 - İp: 85.***.**9.245
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cocugunun fotograflarına ozellikle cok uzuldum
gerisi maddiyat ama onun cok manevi bir degeride var. gercekten cok gecmiş olsun umarım sorumluları bulunur,gereken yapılır,kaybınız telafı edilir.

Tarih: 18 Mart 2008, 19:18 - İp: 78.***.**4.101
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)

Yalnız olmadığımı derdimi anlayacak birilerinin olduğunu bilmek herşeye değer Teşekkürler gaijin

Tarih: 18 Mart 2008, 19:23 - İp: 85.***.**9.245
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ah be güzel dostum benim!!
A100'ümü dün sattım!!

Deseydin ya.. Bak hem sana bi kıyak yapar 5000 ytl ye verirdim!!

Türkiye de dolandırıcı dolu.. heh heh..

herkese kanma emi..

Valla ben şahitim biliyorum bu kocaoğlan neler çekti..

Yüreği büyük, güzel dostum benim!!!

Hem polise, hem sana:
[>:D

Tarih: 18 Mart 2008, 19:30 - İp: 88.***.**2.179
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)

Panctomum benim beaaa
hocam yeterki sen iste
5 bin değil 15 bin de veririm
nolcek ite kopuğa gideceğine
dosta gitsin belki bir Allah Razı Olsun der.

Tarih: 18 Mart 2008, 21:12 - İp: 88.***.**2.187
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Geçmiş olsun Savaş Bey çok üzüldüm özellikle de kızınızın fotoğraflarına.
Mal canın yongasıdır derler ama en önemlisi sağlık.Herşey yerine bir şekilde konulur ama sağlık gitti mi gelmez.

Sağlık olsun

Tarih: 18 Mart 2008, 22:15 - İp: 78.***.**2.232
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abicim gerçekten çok üzüldüm..O makine o bilgisayar geri gelir de o fotoğraflar bir daha nASIL GERi geelcek ki..Gerçekten çok üzücü..Geçmiş olsun can sağlığı olsun dieyeyim bari..

Tarih: 18 Mart 2008, 22:19 - İp: 88.***.**8.99
eruz
eruz (üye)
Muğla / Amatör

türk polisi her zaman çalışır.. tam tekmil hemde..
keşke hiç gitmeseydiniz sadece can sıkıntısı olmuştur..
ayrıca olumsuz bi durum var polisin tepkisini anlamaya çalışmak sadece avuntu olur..
ya of daha fazla bu konuda yorum yapmiim ama;
iş siyasi bi olaya geldi mi dosya mosya tanımıyolar ama..
daha ne diim

Tarih: 18 Mart 2008, 22:36 - İp: 78.***.**4.241
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)

Sevgili eruz
birbirimizi anlamaya çalışmadığımız için bu hallerdeyiz.
Ben seni anlamayayım, sen başkasını anlama, o diğerlerini anlamasın.
Tabiki öncelikli olaylar vardır bunlar bize göre önemsizdir veya değildir yada bizim için önemli şeyler başkaları için önemsizdir. Önem vermek, değer vermek göreceli kavramlardır. Ancak şunu da unutmamak lazım. Patronun dediğini yapmazsan maaşına zam işine son olur
Biz inancımızı ve güvenimizi kaybedersek yaşamak anlamsızlaşır.
Bu şekilde teslimiyetçi yaklaşırsak her olaya her zaman kaybetmeye yok olmaya mahkumuz. Birbirimize saygı, sevgi ve güven gerek. İnanmak ve başlamak bitirmenin yarısıdır.
Sevgi ve sağlıcakla kal.

Tarih: 19 Mart 2008, 11:16 - İp: 85.***.**9.245