buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tema- Melek Mi Yoksa...

Son yılların en popüler sivil toplum örgütü.
TV reklamlarına bile çıkıyorlar.
3 milyar meşe gibi iddialı projeleri var.
Bu şekilde geniş bir kesimin desteğini ve çok daha geniş bir kesimin gönlünü kazandılar.

Ben hep ''ama'' sorusunu soranlardanım. Bu tüm yaşamım boyunca sürdü. Toplumun genel beğenisi beni zerrece ilgilendirmedi şimdiye dek.

O nedenle yine sormak istedim, amacım belki de bir kaç kişi nezdinde de olsa bu stö kuruluşun maskesini düşürmek.

---

TEMA nedir?
Türkiye erezyonla mücadele vakfı.
Amacı nedir?
Ülke topraklarını çöle çevirecek erezyon belasıyla mücadele.

TEMA bu amaçlara dört elle sarılmış gözüküyor.En azından bu ciddi meseleyi ülke gündemine soktukları için kutlamak lazım kendilerini .

Ama yine de bir şeyleri yerine oturtmak gerek....

1) Yönetim kurulu üyelerinin tamamının ülke zenginlerinden olması tesadüf mü?
2) İstanbul un akciğeri olan ormanlara kondurulan özel ünversite (koç ve sabancı) inşaatlarına tüm çevre örgütleri direnirken TEMA neredeydi?
3)İzmitte orman arazisine inşa edilen otomobil fabrikası inşaatında TEMA neredeydi?
4)Karadeniz otoyolu için milyonlarca ağaç kesildi, TEMA neredeydi?
5)Doğu Karadeniz de baraj inşaatları nedeniyle greenpage bile proje geliştirirken TEMA neredeydi?
6)Akdeniz' de cennet koylar tatil köyüne dönüştürülüyor, TEMA nerede?
7)TEMA nın 15 senedir diktiği ağaçlar nerede?
8)Trilyonlar ayırdıkları bazı projelerin fiyaskoyla sonuçlandığı doğru mu?

Daha bir üsür soru sorulabilir.
Elbette ağaçlandırma, erezyonla savaş çok güzel bir düşünce. Ancak laf üretip icraat yapmayan örgütlere ''acaba'' demek gerek.

İşin aslı ben askerler dışında ciddi manada ağaçlandırma yapan bir kamu kurumu ya da sivil toplum örgütü görmedim.

Tarih: 22 Eylül 2007, 19:47 - İp: 88.***.**0.211
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Konuyla ilgili sayılabilecek bir vakıfta Deniz-Temiz vakfıdır. Başkanı armatör Eşref Cerrahoğlu idi, bilmem değiştimi. Ama sözkonusu vakfın bu güne kadar birkaç sosyetik tiple koy koy gezip çöp tolarmış gibi yapması dışında bir faliyet olmamıştır(nedense bu faliyetler hep cennet koylarda yapılır, kurbağalı dere ağızlarına fabrika logarlarına bakılmaz). Bu arada Eşref beyin gemileri de denize foşur foşur sintine basmaya devam etmiştir. Çünkü sintineyi kıyıdaki görevlilere vermek pahalıdır ve Eşref beyin parası değerlidir. Bu da benden ek bir bilgi olsun. Sanırım bu vakıfları bir şekilde vergiden kıvırmak, adam gibi çalışacak vakıfların önüne taş koymak maksadıyla açıyorlar. Altından da hep büyük patronlar çıkıyor nedense.

Tarih: 31 Ekim 2007, 22:35 - İp: 88.***.**4.69
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

" Sivil Örümceğin Ağında Türkiye" isimli kitabı okumanızı öneririm.

Bir çok sivil toplum örgütünün dış ve iç bağlantıları, perde arkasındaki asıl amaçları, yaptıkları garip faaliyetleri hayret ve ibretle okuyacaksınız......

#canmahmut' tarafından 01.11.2007 00:00:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2007, 23:59 - İp: 85.***.**2.191
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili Buffalo, bu Sivil Toplum Örgütü/Kuruluşu (STÖ/STK)adı altında faaliyet gösteren dernek ve vakıfları adamakıllı deşseler ne vurgunlar ne dolaplar çıkar ama çoğunun dışardan desteği var, kimse dokunmuyor.

" Sivil Örümceğin Ağında Türkiye" isimli kitabı okumanızı öneririm.

Bir çok sivil toplum örgütünün dış ve iç bağlantıları, perde arkasındaki asıl amaçları, yaptıkları garip faaliyetleri hayret ve ibretle okuyacaksınız......

Sayın canmahmut:
Avrupayla Uyum çerçevesi içinde, avrupa birliğinin türkiyedeki STK (sivil toplum kuruluşları)'na yaptığı destek ve yardımlar çok açık, kanuni, legal ve şefaftırki, bu maddi destekten her T.C. vatandaşı yararlanabilir.
bu mesajı yazmaktaki maksadım bunları savunmak yada yermek değildir.
Siz, avrupa birliğinin destekleyeceği tarzda bir STK projesi geliştirir ve girişimini yaparsanız gerekli prosedürleri yerine getirdikten sonra hemen her masrafınız için yardım/para alabilirsiniz.
Sokak çocuklarından tutunda çevreyi temizleyip koruyan her tür vakıf, dernek adı altında pek çok çalışma yapılmaktadır. eğer yanlış bilmiyorsam 2006 senesi için avrupanın türkiyedeki STK'na yardım bütçesi 400 milyon Euroydu.. Bu bütçeden herkes "Projesi" çapında pay aldı. Ben bile düşündüm.. "Türk amatör fotoğrafçısını kalkındırma ve yaşatma derneği" kurmayı... Sonra avrupaya el açıp dilenme fikri "fakirin kuru inadı" tarafıma ters düştüğü için vaz geçtim

Tarih: 1 Kasım 2007, 09:48 - İp: 88.***.**2.216
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Hepimiz paranoyak olduk artık.Kime,hangi kuruma güveneceğimizi bilemiyoruz.Toplanan deprem paralarıyla devletin borçlarının ödendiği bir ülkede haklıyız tabi ki...
Ama buffalo;
Bu yazınızın ardından temanın sayfasına girdim.Çalışmalarına baktım.Orada
Ağaçlandırma projeleri
Kırsal kalkınma projeleri
Yasal çalışmalar
Eğitim çalışmaları
Uluslararası çalışmalar
Teşkilat çalışmaları adı altında
yapılan tüm çalışmaları anlatılmış.Hemde çalışmaların hangi tarihte başladığı ve bitirildiği yada devam edenler olarak ayrıntılarıyla anlatılmış.
Yalan mı acaba tüm bunlar..?

Tarih: 1 Kasım 2007, 11:51 - İp: 88.***.**3.116
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Ormanların talanından Tema mı sorumludur yoksa Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri mi?

Tarih: 1 Kasım 2007, 11:57 - İp: 88.***.**3.116
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir kaç gün önce haberlerde verildi uzun uzun.
Bayrampaşa'da çok büyük ve kıymetli bir arazi yeşil alan yapılacak diye arazi sahibinden çok ucuza kamulaştırılıp sonrada kime satıldığı haberini kaçırmış olmalısınız.

Tarih: 1 Kasım 2007, 11:59 - İp: 88.***.**3.116
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Erna;
TEMA sorumludur gibi bir iddiam yok zaten. Benim bahsetiğim şey şu :
TEMA son 10 yılın en popüler STÖ 'sü. Duyan bunların çok büyük işler yaptığını sanacak . Diğer yandan asıl ağaçlandırmadan sorumlu kamu kurumlarıyla diğer gönüllü örgütlerden hiç bahsedilmiyor. Bir önceki sayfada ocant35(özcan abi) yazmış zaten. Özcan Abi, orman bakanlığına yıllarını vermiş bir insan .
Benim TEMA ile ilgili izlenimlerim 99-200 li yıllarda değişti. Bir çevre dergisinde Yeşiller Partisi liderlerinden birinin yazısını(bu arada ülkemizde Yeşiller partisinin kurulduğunu bir müddet devam ettiğini sonra kapanmak zorunda kaldığını kimseler bilmez) okumuştum ve benim burada yazdığıklarımın belki bin misli suçlamalar vardı. Sonra daha detaylı inceledim . Hiç bir şey yapmadılar kimse diyemez, ama 1 yaptılarsa bu 1000 olarak yansıtıldı.

Canım, 1 ağaç bile dikilse bunun ne zararı var denebilir. Ben de diyorum ki bu denli popüler bir örgütsün, para sıkıntın yok, gönüllü sıkıntın yok, televizyonlar gazeteler arkanda. Buna rağmen samimi bir örgüt değilsin diyorum . Sermayedarların şirin maskesi bir örgüt olduğuna inanıyorum .

Parayı iç ettiler gibi bir iddiam zaten yok. Bu büyük itham olur. Ama ortalıkta orman filan göremiyorum.

Dİktikleri milyonlarca palamutu kargaların yediği hürriyet gazetesine çıktı.
Binlerce fidanın kuruduğu milliyette bile çıktı.

''şirin maske, şirin maskesi'' gibi kavramları google de aratmak sizi en kestirmeden tema nın iç yüzüzle buluşturur.

Devletin sorumluluğu meselesi de değil bu. Ormanları devlet denetiminde Türk halkı yok etti . Bu zaten bilinen bir şey . Ama bunun TEMA ile ilgisi yok. Yani ben TEMA ormanları yok ediyor demiyorum, aksine ormanların yok edilmesine nedense ''gık '' çıkarmıyorlar ama 3 milyar palamut gibi hayali projeler üretiyorlar diyorum .

Ben zaten Karadenizliyim , ormanların her geçen gün nasıl da tüketildiğine ilk elden şahidim . Ama TEMA yı şimdiye dek hiç görmedim Karadeniz de...

Bir ara hayali ihracaatçılar vardı TEMA da onlar gibi

Tarih: 1 Kasım 2007, 12:41 - İp: 81.***.**7.49
erna
erna (üye)
İstanbul / Meraklı

Karadenize gelinceye kadar ağaçlandırma yapılması gereken o kadar çok yer var ki!

Tarih: 1 Kasım 2007, 14:30 - İp: 88.***.**3.116
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla yakında karadeniz de ağaç namına bir şey kalmayacak ....emin olabilirsiniz.

Tarih: 1 Kasım 2007, 16:28 - İp: 81.***.**7.49