buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tema- Melek Mi Yoksa...

Son yılların en popüler sivil toplum örgütü.
TV reklamlarına bile çıkıyorlar.
3 milyar meşe gibi iddialı projeleri var.
Bu şekilde geniş bir kesimin desteğini ve çok daha geniş bir kesimin gönlünü kazandılar.

Ben hep ''ama'' sorusunu soranlardanım. Bu tüm yaşamım boyunca sürdü. Toplumun genel beğenisi beni zerrece ilgilendirmedi şimdiye dek.

O nedenle yine sormak istedim, amacım belki de bir kaç kişi nezdinde de olsa bu stö kuruluşun maskesini düşürmek.

---

TEMA nedir?
Türkiye erezyonla mücadele vakfı.
Amacı nedir?
Ülke topraklarını çöle çevirecek erezyon belasıyla mücadele.

TEMA bu amaçlara dört elle sarılmış gözüküyor.En azından bu ciddi meseleyi ülke gündemine soktukları için kutlamak lazım kendilerini .

Ama yine de bir şeyleri yerine oturtmak gerek....

1) Yönetim kurulu üyelerinin tamamının ülke zenginlerinden olması tesadüf mü?
2) İstanbul un akciğeri olan ormanlara kondurulan özel ünversite (koç ve sabancı) inşaatlarına tüm çevre örgütleri direnirken TEMA neredeydi?
3)İzmitte orman arazisine inşa edilen otomobil fabrikası inşaatında TEMA neredeydi?
4)Karadeniz otoyolu için milyonlarca ağaç kesildi, TEMA neredeydi?
5)Doğu Karadeniz de baraj inşaatları nedeniyle greenpage bile proje geliştirirken TEMA neredeydi?
6)Akdeniz' de cennet koylar tatil köyüne dönüştürülüyor, TEMA nerede?
7)TEMA nın 15 senedir diktiği ağaçlar nerede?
8)Trilyonlar ayırdıkları bazı projelerin fiyaskoyla sonuçlandığı doğru mu?

Daha bir üsür soru sorulabilir.
Elbette ağaçlandırma, erezyonla savaş çok güzel bir düşünce. Ancak laf üretip icraat yapmayan örgütlere ''acaba'' demek gerek.

İşin aslı ben askerler dışında ciddi manada ağaçlandırma yapan bir kamu kurumu ya da sivil toplum örgütü görmedim.

Tarih: 22 Eylül 2007, 19:47 - İp: 88.***.**0.211
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

buffalo okul yapılmadı demiyorum,,ama bu paralar yetmiyormuda birde televizyonlarda vatandaşın duyguları sömürülüp sms lerle para toplanıp bunun bir kısmı okula diğer kısmıda bu uyanıklara kalıyor..ben ona kızıyorum..

Tarih: 24 Eylül 2007, 13:01 - İp: 88.***.**3.132
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar,
Devletimizin hem Ağaçlandırma yapmaya hem Erozyonla mücadeleye gücü de var kararlığı da var, yasaları da var.
Kesinlikle emin olunuz ki yanan ormanların Devletin elinden çıkıp bir özel şahsın menfasatine geçmesi mümkün değil.
Gerekli yasal makenizma kurulu.
TEMA dan önce buralardan başlıyorum.
Elimizdeki bütün orman alanları hızla kadastro ile, en ücra köşelere kadar kayıt altına alınıyor.
Asıl büyük parçalar zaten 10 ve 20 şer yıllık işletme (amenajman) planlarıyla yönetilir.
Kızılçamda 60 yıl olan ideal ömür ,6 adet 10 yılda yenilenen planlarla güncellenir.
Plan sahasındaki bozuk alanlar verimli hale getirilirken verimli alanladan üretim alınıp, o alan yenilenir.
Bir yangın çıkıp büyük bir alan yandığında plan durur. İlk üretim sahalarından yeterikadar alan kesilmez ve yanan alan kesilmiş sayılır.
Yangın tabii doğada büyük tahribat yapıyor ama büyük (Yaşlı) bir orman yandığında sadece yaprakları yanan ağaçlar, ciğeri patlamış dalgıç gibi oksijensizlikten ölür. Ama üzerindeki servet yanmaz. Kesilip ürün değerlendirilir.
Sadece plan revize edilir. Asıl kayıp yanan genç alanlardadır.
Yanan saha hemen rutin prosedürle gençleştirmeye alınır ve başarı sağlanana kadar üstten alta bütün kontrol birimlerince takip edilip denetlenir.
Başarılmak zorundadır.
Bu sözlerimin çoğunu Yangına hassasiyeti zedelememek için seslendirmeyiz.
1982-1996 yılları arasında İzmir çevresinde ortalama 10000 dekar (dönüm=1000m2) Gençleştirme,ağaçlandırma yapay gençleştirme işi yaptım.
Kurumumun 250 adet olan biriminden biri olarak yapılan çalışmamiktarına daha TEMA ulaşamamıştır.
Elle tutulacak ciddi alan kaplayan sahaları yok. Çünki denetimleri yok.
Vaadlerin ne kadarının gerçekleştiğinin hesabını soran yok. Hatırlı personelin tükettiği bağış parası kağıt üzerinden başka denetime tabi değil.
Kaynaklar yıllarca K. holdingin nakit (Faizsiz kredi) ihtiyacını karşıladı.
Bilmemkaç meşe palamudu gibi hayali projelerle vatandaşlarımızın temiz duyguları kötüye kullanılmıştır.
Kozalak toprağa dikilince ağaç çıkmaz. Karga ve fareler beslenir.
O palamutların bir fidanlıkta bilimsel yöntemlerle çimlendirilip elde edilen fidanların ağaçlandırmada kullanılması gerekir.
Palamut fidanlığını nerede kurdular? Bilinmeyen bir faaliyet.
Nasreddin hoca sakalımın tel sayısı 4567872 demiş, şaşkın bakanlara da " İnanmayan saysın" demiş.
TEMA'nın işi de öyle. "İnanmayan saysın"
Bergamada bir "Mera ıslah" projelerini biliyorum.
Köy merasının etrafı dikenli tel çitle çevrildi , köylü bir sezon hayvan sokmayınca içeride otlar kendiliğinden büyüdü.
İşte tamamlayabilecekleri hektarların çalışma özeti.
Koca projenin parasını hatırlı mühendislerine maaş olarak ödediler.
Bütün yapılan iş reklam ve propogandadır. İçi boş bir balon olduğunu bilmemize rağmen balona iğne batırmayışımızın sebebi de medya gücüyle verilen olumlu mesajları vatandaşlarımızın kafasında yer etmesinin " Barajımıza bir kepçe su" kabilinden olumlu düşünülmesidir.
En azından var olan heveslerin kırılmamasıdır.
Ben prensip olarak dilenci veya bana tatlı projeler anlatan dolandırıcıya para vermem.
Gerçek muhacı kendim belirleyip verirsem, birikimimi kendi akıl ve mantığımın doğru bulduğu projelerle değerlendiririm.

Yıllar bana bunu söylüyor.
İsteyene para verilmez.
İnanın gözden çıkardığınız rakkamları çevrenizde ihtiyaç sahibi veya kamu menfaatine kendi elinizle harcamak, birilerine verip hayır ummaktan iyidir. Unutmayın her bağışı toplayan eleman, içinden pirim alır.

Beni sabırla okuyan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Konuyu geniş ölçekten alıp anlatmaya çalıştım.
Net olmadığını düşündüğünüz kısımları varsa daha detay anlatırım.

Saygılarımla.

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:12 - İp: 85.***.**0.152
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Özcan Abi, bilgilerini paylaştığınız için teşekkürler.

İbretle okudum yazdıklarınızı.

Bir anadolu şehri, bir proje. Bildiğim kadarıyla eski parayla 3 trilyon ayırmış TEMA. Bana söylenen henüz bir tek ağaç dikilmemiş.
Aynı ilde 1 sene görev yapan bir valinin çabalarıyla çok geniş bir arzi ormana dönüşmüş.

Ama o valinin ismini bilen yok.

TEMA parayı iç etti gibi bir şey demiyorum, ama ülke gerçeklerinden bihaber olan bir vakıf ve bu vakfın el üstünde tutulması anlaşılır şey değil.

Son yıllarda devlet ne yaparsa kötü yapar gibi bir yaygara koparıldı, devlet kaka, sivil örgütler iyi gibi sloganvari bir anlayış yerleşti.

Sağlık ocakları yerlerini özel polikliniklere bıraktı,devlet yurtları cemaat yurtlarına terkedildi, karayolları genel müdürlüğü araçları ambara çekilirken milyar dolarlık ihalalerle otoyol inşaatlarına başlandı.

Maalesef Orman bakanlığı da bundan nasibini almış sanıırm.

Üzücü, hem de çok.

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:27 - İp: 85.***.**5.252
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

çok bilgilendirici bir yazı bölümü ;ders niteliğinde, emeği geçenlere teşekkürler

Tarih: 17 Ekim 2007, 17:48 - İp: 88.***.**8.6
tırtıl
tırtıl (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili üyeler
Aşağıda ki adrese girerseniz. Orada Tema'nın yaptığı çalışmaların proje isimleriyle ve her başlığın altındaki sayfalarda da ilgili projelerin resimlerini görürsünüz.Yapılan bağışların akibetini sorgulamak en tabi hakkımız. Ayrıca 2B arazilerinin satılmaması için de bir imza kampanyası var. Bilgilerinize
Saygılarımla
Tırtıl

Tarih: 20 Ekim 2007, 01:04 - İp: 88.***.**5.171
tırtıl
tırtıl (üye)
Ankara / Amatör

Adresi yazmayı unutmuşum özür dilerim
Tırtıl

http://www.tema.org.tr/Calismalarimiz/AgaclandirmaProjeleri/AgaclandirmaProjeleri.htm

Tarih: 20 Ekim 2007, 01:05 - İp: 88.***.**5.171
alyen.
alyen. (üye)
İstanbul / Meraklı

TEMA ESKİDEN BİR MELEKTİ YAVRUMM

Tarih: 20 Ekim 2007, 14:37 - İp: 88.***.**6.102
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Mehmetçik Vakfı in..

Tema out..

Tarih: 22 Ekim 2007, 05:41 - İp: 88.***.**7.31
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Haber Radikalden ;
Antalya'da 30 yılda ağaçlandırılan ve uzmanların hesabıyla 630 bin kadar ağaç bulunan Belek Ormanları'nın nasıl yok edildiği, iki yıl arayla çekilen fotoğraflarla netleşti. Bölge 90'larda turizme açıldı, peş peşe 45 otel ve yedi golf sahası yapıldı, üç saha da yolda.

TEMA yine istikamette kayıp.

Tarih: 31 Ekim 2007, 13:29 - İp: 81.***.**7.49
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili Buffalo, bu Sivil Toplum Örgütü/Kuruluşu (STÖ/STK)adı altında faaliyet gösteren dernek ve vakıfları adamakıllı deşseler ne vurgunlar ne dolaplar çıkar ama çoğunun dışardan desteği var, kimse dokunmuyor.

Yalnız bu Belek ormanlarının talanı konusunda Tema'ya gelene kadar o kadar çok sorumlu var ki.

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=27159

ahmetcicek'in açtığı başlıkta da belirtmiş arkadaşlar, Asıl sorumlular bu orman katliamına yasal zemin hazırlayan siyasi iradedir. Anayasa Mahkemesinin durdurma kararı da uygulamamış. pervince isimli arkadaşıma katılıyorum. Gelecek seçimde aday olsunlar yine seçilirler. Toplumsal duyarlılığımız kalmamış maalesef.

Tarih: 31 Ekim 2007, 21:41 - İp: 85.***.**3.52