gavroche
gavroche (üye)
Bursa / Amatör

Sir Williams J. Newton1853

Bu yazı fotografya.gen.tr adresinden alıntıdır... Metnin orjinal kaynağı; " Photography, essays and images, Illustrated readings in the history of photography, The Museum of Modern Art, New York "

...herkesin okumasını düşündüğüm bir yazı bu arkadaşlar... umarım uzunluğu gözünüzü korkutmaz...
---------------------------------------------------

1853 yılında bir grup amatör ve profesyonel fotoğrafçı, çok kısa bir sürede fotoğrafın teknik, bilimsel ve estetik bakımdan tartışıldığı ve bilgi alışverişlerinin yapıldığı bir merkez haline gelen Londra Fotoğraf Topluluğunu kurdular. Yapılan ilk toplantıda Sir Williams John Newton ( 1785 – 1869 ), fotoğraf makinesinin sanatçı için önemini anlatan bir metin okudu. Aynı toplantıda Newton’ un: “Objeyi bir miktar netsizleştirin, böylece fotoğrafınızın etkisini arttırmış olursunuz.” diyerek fotoğrafçılara tavsiyede bulunması, büyük tartışmalara yol açmıştı.

Şüphesiz fotoğrafın sanat olup olmadığı bu gün tartışılmıyor artık. Günümüz fotoğraf dünyasında tartışılan konular 1800’lü yıllara göre çok daha farklıdır. Bununla birlikte fotoğrafın bu ilk yıllarında neler düşünüldüğünü ve nelerin tartışıldığını bilmek, kim bilir belki de bir an için bazı şeyleri yeniden gözden geçirmemize yol açabilecektir...

Artistik Açıdan Fotograf ve Sanatla İlişkisi

Sir Williams J. Newton1853

Günümüzde fotoğrafın çok gelişmiş olması ve görsel sanatlarla birlikte pek çok bilim dalında da uygulanabiliyor olması, bir fotoğraf topluluğu kurma fikrini güçlendirmiştir. Fotoğrafın sanat ve bilim için öneminin bir sonucu olarak, böyle bir topluluğun kurulduğunu şu anda büyük bir mutlulukla ilan ediyorum.

Amacım bu yazıda fotoğrafın bilimle olan ilişkisini tartışmaktan çok, fotoğrafın sanata dair yönünü ve en önemlisi de bir fotoğrafçının yapıtında kullanacağı objeleri nasıl kullanması gerektiğine dair önerilerde bulunmaktır.

Şimdi bu yapıtlar üzerinde duralım: Konular eser sahibinin beğenilerine / istemlerine / tercihlerine göre değişir. Hatta şu anda duvarları süsleyen bu koleksiyon da (muhtemelen o anda konuşmanın yapıldığı mekânın duvarlarında asılı olan bir sergiyi işaret etmektedir) tercihlerin çokluğu hakkında fikir vermektedir. Seçilen bütün konular büyük bir titizlikle kriterlere uygun bir şekilde fotoğraflanıp sergilenmiş, doğada bulunan bütün tonlar fotoğraflarda gösterilmeye çalışılmıştır.

Doğa fotoğrafı çalışmayıp sadece gözlem yapan birisi, doğal örtünün sergilediği atmosferi, objelerin birbirlerinden farklı oldukları kadar, aynı zamanda bir bütünlük içinde bulunduklarını görmekte zorlanır. Sonuç olarak günümüzde gerçek ışık ve gölgelerin fotoğrafa aktarılması bir zorunluluktur. Bu da ancak “güzel” diye tanımlanabilecek bir eserde bulunabilir.

Fotoğrafçılar hangi dersi almalılar? Laboratuvarda çalışıp, fotoğraflarındaki objelerin en küçük detaylarını bile karta aktarmaya çalışsınlar. Şunu hiç unutmamalılar ki seçtikleri konular ve nesneler doğanın birer parçasıdır ve onların gücünü / etkisini ancak bu şekilde yansıtabilirler. Dolayısıyla bu görüntüler, daha önceden dünyaya gönderilmiş resim ve oymalar gibi olmamalıdır. Fotoğraf, sadece kimyasal ve sanatsal olarak güzel olmamalıdır.

Fotoğraf önce beyinde oluşmalıdır. Başka bir deyişle, fotoğraf makineleri sanatın kurallarını öğretmezler. Ancak, deneyimli beyinler oluşturdukları görüntüleri (imgeleri), fotoğrafın olanaklarını (fotoğraf dilini) kullanarak aktarırlar. Sanatçıların nesnelerdeki en küçük ayrıntıları fotoğrafa aktarmalarının şart olduğunu söylemeye çalışmıyorum. Fakat bununla birlikte doğanın bize sunduklarını bir fotoğrafçının fotoğraf makinesi yardımıyla eserine aktarabiliyor olmasını önemli sayıyorum. O nedenle fotoğrafta bulunan nesnelerin “net” olması gerektiğini düşünmüyorum. Tersine, bazı nesnelerin fotoğrafta bir miktar “netsiz” bırakılmasının pek çok durumda daha çarpıcı bir etki oluşturduğunu gördüm. Netsiz objeler fotoğrafta daha farklı

Tarih: 21 Ocak 2006, 01:02 - İp: yok
photodesng
photodesng (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Adem Yener Bende Sana Katılıyorum Bende Okumamıştım Teşekkür Ederim Konuyu Güncellediğin için..

Tarih: 15 Mart 2007, 13:32 - İp: 88.***.**7.217
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

Tarih: 15 Mart 2007, 14:56 - İp: 85.***.**8.48
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

ya çarşafın altında başka biri varsa...
ya benim hanım hangisiydi.. şişman olanmı..

paylaşım için teşekkkürler.. evet fotoğrafçılık çeken değil.. çekilendir mühim olan... yani bence

#seyyah1981' tarafından 15.03.2007 15:01:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 14:57 - İp: 85.***.**8.48
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Paylaşım için teşekkürler.

Tarih: 15 Mart 2007, 14:58 - İp: 88.***.**3.84
fotodilan
fotodilan (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

okuma alışkanlığının çok düşük olan bir ülkede olmanın gerçek kriteli bu işte. konu açılalı bir yılı geçmiş ben yeni okuyorum ama konu çok iyi

Tarih: 15 Mart 2007, 23:11 - İp: 85.***.**2.247
251959
251959 (üye)
Bursa / Amatör

Fotograf konusu ile çok yeni sayılacak bir zamanda ilgilenmeye başladığım (ki özellikle fotograf çekmekle) için ,okuduğum yazı ile ilgili olarak =ÇOK GÜZEL BİR YAZI= gibi ahkam kesici laflar edemiyeceğim.Yanlız öğrenmek istediğim bir şey var,bir çok alanda olduğu gibi fotograftada,işin sanatsal olup olmadığına karar verirken dikkat edilecek kriterleri kim belirliyor.Önemli olan baktığımda bana hoş duygular hissettirmesi değilmi? Eğer öyle ise başkalarının =BU GÜZEL=dediğini beğenmek zorundamıyım.

Tarih: 15 Mart 2007, 23:57 - İp: 88.***.**6.5
emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

ellerine sağlık dostumm...

Tarih: 31 Mart 2007, 01:56 - İp: 88.***.**8.227
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Mete işaret etmiş ben de hortlatayım konuyu.

Söylenenlerin tamamı,istisnasız tamamen bu gün de geçerli.

Tarih: 29 Ocak 2008, 11:37 - İp: 81.***.**7.49
ramisemi
ramisemi (üye)
Diyarbakır / Amatör

Gavroche nin üyeliği dondurulmuş

Tarih: 16 Eylül 2009, 18:59 - İp: 94.***.**2.106
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

#mechul75' tarafından 16.09.2009 21:10:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2009, 21:08 - İp: 88.***.**6.104