teomio
teomio (üye)
İstanbul / Amatör

Otel Odası !

Büyük bir merakla 'Serbest Kürsü' de zaping yapıyorum birkaç gecedir. Malum adapte olmaya çalışıyoruz... İçlerinden birini incelerken ( meliksahu : nü ile ilgili bir soru )ki aşağı yukarı bir ay olmuş külleneli ve 173 cevap almış, aklıma -kel alaka ?- diyenleriniz çıkabilir ama, verilen yanıtların bir çoğu Türkiye'deki kadın/erkek sendromuna odaklanmış...
Ben de şöyle bir soru soruyorum :
Türkiye'de halen birçok otele kadın/erkek giriş yapmaya kalktığınızda evli olup olmadığınızı kontrol ediyorlar...(benim başıma çok geldi)
Peki : erkek/erkek veya kadın/kadın aynı odayı istediğinizde neden sizi sorgulamıyorlar ?
Konuyu nereye getirmek istediğimi anlatırsam tadı kalmaz...
Bilmem anlatabildim mi ???

Tarih: 8 Ağustos 2007, 01:39 - İp: 85.***.**1.23
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

"Tabii ki yardımcı oldun "meliksahu"... evet ama diğer yandan şöyle bir sorun da açtın başımıza :sayısal, rakkamsal, istatiki, genel, çoğunluk, vs ? Kavramın özü hesaba kitaba mı dayalı ? Yani "bizim resepsiyonist"in bekçiliği! istatisklere mi dayanıyor yoksa toptan namus bilincine mi "

demişsin ya işte: oradaki sayısal, rakkamsal, istatiki, genel, çoğunluk vs kavramlarının özünün nereden geldiğini açıklamak istemiştim

bence de konu rayından çıkmış

Tarih: 18 Ağustos 2007, 19:02 - İp: 88.***.**2.231
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Bence konu çok iyi tartışılıyormuş..fakat bu konu bu şekilde topicde değilde yüzyüze konuşulup tartışılmış olsaydı sonuca daha çabuk varılabilirdi..Teoman beyin bahsettiği şeyler ülkemin gerçekleri,,zaten toplumumuzdaki evet ve hayırlar,doğrular yanlışlar kimin?-ki,şu anda bile doğru olanı neden savunamıyoruz..gerçek hangisi..yoksa birzamanlar dünya yuvarlaktır diyenin asılması veya tek tanrılı inançlara saygı duyulmayıp açılan savaşlarınmı?e bir zamanlar öyleydi.toplumda aklı olan (aklı olduğu sanılan,zengin sözü geçen kişi) neyi savunuyorsa halk ona uyum göstermek zorundaydı..aksi tartışılamazdı..
Neyse konuyu saptırmaya gerek yok,kafalardaki eski ağları silmek lazım..şayet bir otelde bir kadın ve erkeğe evlilik cüzdanı soruluyorsa ben bunun altında çok şey ararım..

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:20 - İp: 88.***.**0.180
teomio
teomio (üye)
İstanbul / Amatör

gordi'ye teşekkürlerimi sunarım...
çok net sorduğum bir konunun arap saçına dönmesinden ben bile sıkılmıştım
nedenini aradığım bir saplantının başka başka mecralara taşınmasına da üzülmüştüm
sonuçta yanınızdaki bayanın "vesikalı" olup olmadığına kadar gelmişti iş
yani toplumda "kadın"a hangi gözle bakıldığı yarası...
konuyu ben "nü" konseptine dayanarak ve bir fotoğraf sanatında kadına cinsel malzeme olarak bakılmaması gerektiğini bir başka yoldan "muzur"ca açmaya çalışmıştım.
gordi'ye tekrar teşekkür ediyorum [>:D

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:42 - İp: 88.***.**9.211
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Rica ederim Teoman Bey,dediğim gibi kimi konuların sonucu bulunamıyor burda,karşılklı diyaloglarda anlatılmak istenen zorlamıyor insanı.
Kadını malzeme olarak görmekten sıyrılmamız gerekiyor.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:52 - İp: 88.***.**0.180
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Konuyla alakası yok ama ben bir benzetme yapacağım.Antalya'da, İstanbul'daki Tahtakale hesabı bir mağaza açılmıştı.Mağazaya ilk gidişimde bana kapıdaki görevli para cüzdanım hariç geri kalan eşyamı kendilerine teslim etmem gerektiğini söyledi.Bana "potansiyel hırsız" muamelesi yapan mağazanın görevlisine tepkimi gösterip içri girmeden geri döndüm ve bir daha da hiç gitmedim.Ama o muameleyi görenlerin pek çoğu itiraz etmeden "koyun" gibi görevlinin dediğini yapıp eşyalarını görevliye teslim ettiler.
Bana göre kimse kimsenin evli olup olmadığını kontrol etme yetkisini kendinde göremez, ayrıca "anayasa" da böyle bir madde olduğunu sanmıyorum.Bu insan haklarını ihlalden başka bir şey değildir.Tatile gitme şansım olmadığı için böyle bir olayla karşılaşmış değilim.Ama başıma böyle bir şey gelirse kesinlikle evli olduğumu ispatlama yoluna gitmem aynen olayı protesto eder ve otel müdürü ile görüşürüm.Gerekirse olayı büyütürüm.

Tarih: 8 Eylül 2007, 18:23 - İp: 85.***.**7.42
teomio
teomio (üye)
İstanbul / Amatör

sanıyorum ki 30 a yakın yanıttan sadece 1 kişi yani 'coffie' bayan... potansiyel hırsız muamelesi görmekle potansiyel fahişe muamelesi görmek arasında sonuçta hiç bir fark yok arkadaşlar...
beğenirsiniz beğenmezsiniz bu sizlerin en doğal hakkı ama genelde günlük galeride tıklanan fotoğraflarla "nü" galerisinde tıklanan karelerin ezici farkına ve çoğunluğuna bir göz atmanızı tavsiye ederim
bu "tıklama" nü fotoğraf sanatına ilginin yoğunluğu mudur yoksa... başka bir yerlerde başka bir sakatlık mı yatıyor??
bir kalem fotoğrafıyla bir çıplak kadın arasında ki sanatsal açıdan değerlendirilişini dehşetle izliyorum...
selam ve saygılarımla

Tarih: 8 Eylül 2007, 18:50 - İp: 88.***.**9.211
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

ben haddim olmayarak sadcece bir cümle yorum yazıcam...

bilimde bile teori ve praatik hiç bir zaman birbirini tutmazken....

böyle bir konuda kafa yorup beyin patlatmak boşuna..

sonuçta herkes kadının bir metaa olarak kulllanılmamasından yanadır ve bunu bas bas bağırır fakat iş pratiğe dökülünce...hadi erkeklerin bakış açılarını geçtik kadınların bile kocalarına yada sevgililerine istedikleri şeyleri yapması için kendini cinsel olarak biraz daha ön plana çıkarması!!!!

reklamalarda genellikle kadınların tercih edilmesi...tercih edenlerin bile bazen kadın olması!!!!

bu pek düzenle, kadını malzeme olarak görmekle ilgili değil galiba..
yada en azından ben bu işin bu kadar basit ifadelerle açıklanabileceğini zannetmiyorum....

Tarih: 8 Eylül 2007, 19:01 - İp: 85.***.**5.103
teomio
teomio (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili kardeşim nedimy konu gerçeken yüzeysel bir konu değil tabii ki...
yalnız yanıtının içinde bir kaç yanıt birbirinin içine geçmiş anladığım kadarıyla.
1- bilimde teori ile pratiğin birbirini tutması herhalde senin teorin...
2- kafanı hangi konularda patlatıp doluya koyduğun da senin konun.. bizimkini bize bırak
3- çok haklı olduğun bazı kadınların kendilerini cinsel rekabete sokmak zorunda oluşu ne yazık ki bunu tercih eden O kadını ilgilendirir...
4- kadınların kadını merak etmesi kadar doğal bir şey yok
benim derdim fotoğraf ta NÜ konseptinin cinsel malzeme olarak kullanılması...
5- "basit" olmamasında seninle aynı yerde buluşuyorum...

herşey bir yana fikrini ve görüşünü paylaştığın için en azından bana bir katkın oldu.
teşekkür ederim
selamlar

Tarih: 8 Eylül 2007, 19:17 - İp: 88.***.**9.211
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

teomio abi blim konusunu şundan dolayı söylemiştim..

okulda hocalarımız konuyu anlatırlar anlatırla ama sonunda ama bu pratikte mümkün değildir yada gerçekleşmesi çok zordur gibi ifadeler kullanırlar..
hepimizi rastlamışızdır muhakkak..

kafa patlatmak derken ukalalık anlamında demedim kusura bakmayın..

aslında dediğni NU konseptine cinsel anlamda bakılması değilde daha genel konuşalım eğer uygun görürsen..yani tümden gelim yapalım.

acaba neden NU cinsel malzeme ve özellikle kadın cinsel obje olarak görülüyor..

yaradılışa gidelim..orayla ilişkilendirelim..

kadın erkek fıtratlarını masaya yatıralım..sonuca ulaşacaz herhalde..
hemde biraz KAFA PATLATMIŞ oluruz..

ne derler çakralarımızı açarız

Tarih: 8 Eylül 2007, 23:13 - İp: 85.***.**5.103
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

hem burada muhteşem abilerim vardır..klavyeleri kuvvetlidir.. onlarla muhabbeti çok severim...

ama inadına zıt konuşurum oda ayrı

Tarih: 8 Eylül 2007, 23:15 - İp: 85.***.**5.103