eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Mercek/lens Yapımı? (yardım)

arkadaslar bana cesitli mercekler lazim, ama zannettiginiz gibi fotograf icin degil bir proje yapmamiz gerek ve bunun icin cesitli odak uzakliklarinda mercekler lazim. bunlari istedigimiz ozellikte kestirebilecegimiz yer var? cam ya da benzer bir maddeden (ornegin akrilik)
ya aslinda eski objektiflerden cikan mercekler de olabilir nerden temin edebiliriz? hurdaya cikmis objektifleri soksek icindekiler de isimi gorur. elinde eskilerden kalma objektif olan arkadaslar varsa bir goruselim.
sagolun yardiminiz icin simdiden [>:D

Tarih: 18 Ekim 2007, 15:41 - İp: 144.***.**8.215
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

optikte konular kisitlidir, kesfedilecek cok fazla birsey (hatta neredeyse hicbirsey) kalmamistir.

eray.. 1950 lerde Amerikan Patent Kurumunun başkanıda aynı bu cümleyi kurmuş..
Şimdi konumuz "Ülke ve Devlet Politikaları" olsa bunu açar uzun uzadıya yanıldığını izah etmeye çalışırdım ama şurda iki lafın belini kırarken mevzuyu dallandırmayalım.

Hayalinmi, idealin mi yoksa hedefin mi adını tam koyamıyorum ama gönülden dilerimki başarılı olasın.
Umarım yazdıklarım yada paylaştığım fikirler sana yada hedefine yardımcı olur.
Sigma'da görevli bir mühendisin Türk olduğunu geçenlerde Burkay hocamdan öğrendim.
Eğerki bu konuda ciddi çalışmaların var ise Burkay hocam vasıtasıyla, Sigmadaki mühendisimizle irtibata geçmeni tavsiye edeceğim.
Teknik olarak ise şunu söyleyebilirim. Optikte dolayısıyla Görüntülemede yenilik yada icatlar hiç bitmeyecek gibi geliyor bana. Görüyorsunki ortaya konan bir yenilik yada buluş daha 1 yaşını doldurmadan eskiyor.. Daha küçüğü daha işlevseli ortaya çıkıyor.
Ben isterimki bir çakmak büyüklüğünde 10-1000 mm optik zoom'u olan ve hiç renk sapması yapmayan 40-50 megapixel bir DSLR sahibi olayım.. Taşıması kolay görüntülemesi mükemmel olsun. imkansız mı dedin.. beklede gör!!
Şu cepte taşınan PAD"ler, ilk yapılan kamyon büyüklüğündeki PClerden çok daha marifetli..
Buda kapak olsun sana (her nazire kavga anlamında kasıt içermez, hiç mi şakalaşmayalım)
Kapak olsun demişken seni The Times, Forbes gibi dergilerde kapak olarak görmek isterim.

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:41 - İp: 85.***.**8.15
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

su anda goruntuleme teknolojilerinde yasanan yenilikler sadece muhendislerin ve tasarimcilarin marifeti. fizik adina, fizigin optik dali adina, isigin kontrolu adina bir yenilik yok iclerinde. daha kucuk olmalari, islemcileri, devreleri ilgilendiriyor belki ama onlar da katihal/nano kismina giriyor isin. yani optik olarak bakarsak pek de icat denecek birsey yok piyasada.
sagolun verdiginiz bilgiler icin slm.

Tarih: 20 Ekim 2007, 13:51 - İp: 81.***.**7.8
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ben fiber ve lazer teklonojinin geleceğini merak ediyorum..
bu teknolojideki gelişmeler fizikteki optik uygulamalarına yeni çığırlar açacaktır zannımca..
fotonları yakalayıp hızlandıran teknolojiye biliyorsunki günümüzde gece görüş dürbünü diyorlar.. bununda geleceği parlak..

Tarih: 20 Ekim 2007, 14:14 - İp: 85.***.**8.15
asli_ccccc
asli_ccccc (üye)
Ankara / Amatör

merhaba; fotoğrafçılıkla alakam yok malesef....sadece bir proje hazırlıyorum ışığa duyarlı bir robot yarışma için....bana 3cm lik bir mercek lazım ankarada oturuyorum yardımcı olursan sevinirim çok teşekkürler şimdiden.................

Tarih: 26 Nisan 2008, 13:17 - İp: 194.***.**2.251