buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Mehmetçik Vakfına Bağış

http://www.mehmetcik.org.tr/index.php?Page=Anasayfa
Vakfın resmi sitesi.

Online olarak kredi kartınızla bağışta bulunabileceğiniz menü.
https://www.mehmetcik.org.tr/onlinebagis/bagis_nakdi.php

Vakıf aziz şehitlerimizin ailelerine destek ve gazilerimize yardım amacıyla kurulmuş ve sitede yaptıklarına dair ayrıntılı bilgi bulunmakta.

Site üzerinden kurban bağışı da yapılabiliyor.

Tarih: 25 Ekim 2007, 13:27 - İp: 81.***.**7.49
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

kurbanı kurban sahibi keser ve kesilişini izler..
kurbanı kurban sahibi kestikten sonra komşuları,akrabaları ve bildiği yoksullara kurban sahibi dağıtır..bankalara para yatırıp bu paralar ile kurban kesilmez..bunun bir esprisi vardır..din alimlerinden sorulması gerekir..
herkesin kurban bayramı kutlu olsun..

#merhaz' tarafından 16.12.2007 21:30:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Aralık 2007, 21:25 - İp: 81.***.**2.117
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Yani oraya göndereceğim para, kurban değil bağış niteliğinde olacaktır.... (Merhaz'ın sözünü, doğru anladıysam)

O bağışında ayrı bir önemi var..

Tarih: 17 Aralık 2007, 08:38 - İp: 85.***.**2.196
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu konuda eğer din eğitimi alımış bir kinmse varsa bizi aydınlatsa iyi olur çünkü bu konuda benim de sorularım var örneğin sevgili bufalonun verdiği mehmetçik vakfının sitesini inceledim ve 2006 yılı bilançosunu inceledim.O bilançoya göre bu mehmetçik vakfının faiz geliri var ve benim bildiğim kadarı ile faiz islamda haramdır.Bu durumda benim kurbanımı kesip benim adıma dini vecibemi yerine getrimeyi taahhüt eden bir kurumun kendisinini de islamın haram kıldığı bir uğraşıdan uzak durması gerekmez mi? Veya islamın öngördüğü bir şekilde faaliyet göstermei veya davranması gerekmez mi?
Din merkezli bir yaşantım yok bu nedenle dini eğitim eksikliği hiç hissetmedim kendimde ancak bu konu kafama takıldı bilen varsa anlatırsa sevinirim...

Tarih: 17 Aralık 2007, 08:58 - İp: 88.***.**6.143
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

evet oraya gönderilen para bağış niteliğindedir...
arkadaşlar islam dininde kesilen kurban kurban sahibinin kendisinden başlar,komşularına ve akrabalara dağıtılır.tabiki muhtaç olan insanlara verilir.bir çok komşu ve akrabalarımızın evine belki aylarca et girmiyordur..biz bu insanları biliyoruz.bundaki espri muhtaç olan akraba ve komşularımıza göz kulak olma ve aramızdaki dayanışmayı güçlendirmektir..birde din alimleri önerir ve ben uygularım.. kestiğim kurbanın kesilişini ve akan kanı bizzat izlerim..akıtılan kanın izlenmesi insanı deşarz ediyor ve aynı zamanda hümanist duygularını güçlendiriyor insanın..ha unutmadan.eğer vaktin yoksa veya bulunduğunu ülke kurban kesmeye müsait alanlar yaratmıyorsa(gurbetçilerimiz için söylüyorum) herhangi bir akraba,eş,dostlarından birisini vekil tayin edebilirsiniz..burkay hocam sanada katılıyorum..
kendimi bir an için müftü falan zanettim

Tarih: 17 Aralık 2007, 12:53 - İp: 81.***.**8.231
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ankara'da oturduğum semtte fakir bir kişi yok.Ve zaten kimseyi de tanımıyorum.12 dairelik apartmanda 13 tane araba var,artık siz anlayın. E ne yapacağım şimdi? Şaka değil sahiden yok . Bekarım zaten ve etleri evde kesip paylaştırmam da mümkün değil. Tamam küçük şehirlerde sorun yok ama büyük şehirlerde oturan birisi ne yapacak ?

Konuyu mehmetçik vakfına kurban bağışı yapın diye açmadım, konuyu mehmetçik vakfına para bağışı yapmak isteyen birisi olabilir diye açtım.Cep telefonuyla SMS yollayarak bile yardım edebilirsiniz.

Kurban konusu hassas konu, herkes özgür. Ben mehmetçik vakfına bağışlayacağım çünkü kesmem ve bunu dağıtmam olanaksız.

Diyanet İşleri başkanlığı kendisi de kurban bağışı alıyor bu arada.

Tarih: 17 Aralık 2007, 13:03 - İp: 88.***.**2.48
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

o zaman vekalet yolu ile kurban parasını pazarbeye gönder senin yerinbe vekaleten pazarbey ilgilensin..
neyse bunlar biraz karışık mevzular hakan..bağışı istediğin yere yapabilirsin...

Tarih: 17 Aralık 2007, 13:17 - İp: 81.***.**8.231
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey e yollamak yerine denize atarım daha iyi
evin borcu varmış zaten, satar koçu parasını da yer o

Tarih: 17 Aralık 2007, 13:20 - İp: 88.***.**2.48