lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kuş Çıkarken Yakalananlar..

Eskiden fotografçı amca fotografımızı çekerken hep böyle derdi?"Bak bak kuş çıkacak..Şrak çruk.aha da çıktııı" Onun için kuş ile fotograf arasında çok sıkkı bir ilişki vardır..Ama benim asıl yaklaşmak istediğim yön kuş çıkarken makinemizin yakaladığı kareler..

Bazen olur ya istenmeden yakalanan kareler.Ya da hiç özenilmeden çekilen kareler.. Sonuçta onlar da fotograflar.

Ama onları değersiz kılan ne? Ya da DEĞERLİ KILAN?

Bir kere baştan söyleyeyim bu topik benim buradki üyeliğimin sonu olabilir.Çünkü kılıçımı kuşandım ve kendilerini yeldeğirmenlerine benzetmiş "düşmanlara(!)" karşı bir savaş açtım.

Kendi fotograflarım dahil rasgele çekilmiş karelerin siteden fotograf sahiplerinin kendi arzuları dahilinde silinmesi savaşı bu..................

Başlıyorum

Tarih: 5 Nisan 2007, 00:31 - İp: 88.***.**2.83
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

hocam çok haklısın ama bence her resme yorum yazma derim (sadece tavsiye) bence bu tür resimleri arkadaşlar kendilerince güzel gördükleri için yüklemişler. bir kaç tane resim gerçekten resim bile denemez ama adam yüklemiş. yapacagınız yorumu anlamayıp polemik çıkartmak isteyenler olacaktır yada kendince güzel olanı begenmediginiz için.begenmediysen bakma diyeceklerdir bence bu konuyu biraz küçük çapta tutup şimdilik buradaki arkadaşların resimlerine yorum yazıp. ileride genele dökmek daha güzel olacaktır. zaten bir müddet sonra adınız yorumcuya çıkar herkes olmasada bir çok insan niyetinizi anlayacaktır. bence şimdilik bu yorumları her resme yapma derim.çerçeveyi biraz dar tut. yine söylüyorum bu benim fikrim sadece tavsiye. umarım yanlış anlaşılmaz.

Tarih: 6 Nisan 2007, 23:47 - İp: 88.***.**8.114
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili batuhan düşüncelerinde haklı olabilirsin ama bu tarz yorumları aslında ustaların yapması gerek.Ama onlar susuyorlar.Çünkü hiç kimseyle uğraşıp öfkelerin üst kısımlara çıkarmak istemiyorlar..Ondan sonra da olan bize oluyor..

Neyse ben de artık kendime zaman ayıracağım..

Hoşçakalın

Tarih: 6 Nisan 2007, 23:54 - İp: 88.***.**2.176
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

ne oldu yorum yapmayımı bıraktın.
bu günlükmü bıraktın yoksa gene konuyu kapatacakmısın.

Tarih: 7 Nisan 2007, 00:03 - İp: 88.***.**8.114
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hiç bir şeyi bırakmadım..Aynen devam

Tarih: 4 Ağustos 2007, 00:53 - İp: 195.***.**7.208
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

bu topikte nerden cıktı yaaaaaa

Tarih: 4 Ağustos 2007, 00:54 - İp: 88.***.**3.112
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Elinin köründen...:[x] Son eklenen fotolara ve altşlarındaki yorumlara bakarsan anlarsın

Tarih: 4 Ağustos 2007, 00:59 - İp: 195.***.**7.208
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

ben yorum okuma hakkına sahip degilim

Tarih: 4 Ağustos 2007, 01:02 - İp: 88.***.**3.112
mucahid-i
mucahid-i (üye)
Bursa / Amatör

Eleştirilerinizi olumlu gördüm Lazut Bey.
Fakat anlamadığım yorumlardaki ışık patlaması netlik kötü vs.. gibi yorumlar.
Burada her türlü insan var.Dslr alacakta var 100 liraya makina alabilecek durumu olanda var.
Yani işin özü burada herkez bir makinaya 1000-1500 euro veripte deklanşöre basıp sanki mucizevi foto çekmiş gibi yorum alması.
Seyri açısından güzel oluyor ama amatörlere hiç doğru dürüst yapıcı eleştiri yapılmıyor.
Bakılıyor foto kötü hiç büyütüp bile adam gibi yorum yapılmıyor.Galeride sürüklenip gidiyor.Ben bu duruma üzülüyorum.
İyi makina iyi çeker kötü makinada kötü çeker işin özü bu olmuş burada.Guruplaşma var..

Tarih: 4 Ağustos 2007, 08:57 - İp: 88.***.**1.173
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bu topiğin amacı da bu sevgili mücahidi..Amatörleri pohpohlamak değil pişirmek gerektiği..Netlik dediniz.Biri bunu merak edip öğrenmiyorsa o bu işe gönül vermemiş demektir.Aynı şekilde ışık patlaması..Sitemizde terimlerle ilgili forum da var.Ha öte yandan her net fotoğraf iyi değildir..Veya ışık patlamasının olmadığı..Benim ve mesela gaijinin ışık patlaması ile çekilen şu aşağıdaki fotoğraflara bakmanızı isterim..
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=118037
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=88314
Bence bu kareer gayet güzel..

Sonuç olarak feleştirilerde bazı deyimlerin her zaman açıklaması yapılmaz..Anlamı bilinmeyen terimler nette çok kolayy bulunabilir..Hatta Sorulduğunda izah da edilir.
Amacım çok kötü fotoğraflara ah çok güzel şak şak gibi yorumların yapılmaması gerektiği.Veya ismi duyulmuş diye hep iyi fotoğraf çeker yaklaşımında olunmaması gerektiği..

Vebir diğer amacaım da en sert eleştirilere açık olduğumu gösteremk..Tabii eleştirlere dikkatinizi çekerim.

Tarih: 4 Ağustos 2007, 14:22 - İp: 195.***.**7.246
alyen.
alyen. (üye)
İstanbul / Meraklı

mucahid-i teşekkür ederim size, bunları dillendirdiğiniz için. sizinle aynı şeyleri düşünüyorum ve çok haklısınız.

değerli olan fotoğraf makinesinin pahalılık derecesi, kalitesi ve fotoğrafı ekleyenin ismi olmuş sanki.
yorum bunlara yapılır olmuş...

Tarih: 4 Ağustos 2007, 15:30 - İp: 85.***.**4.207