alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Kuş Avcısının Zafer Fotoğrafı...

Batman'ın Kozluk ilçesinde yıllardır arıcılıkla uğraşan
geçici köy korucusu Mustafa Çetinbaş
arı kuşlarına savaş açtı.

Batman'ın Kozluk ilçesinde yıllardır arıcılıkla uğraşan geçici köy korucusu arı kuşlarına savaş açtı. Arı kovanlarına dadanan kuşlar nedeniyle bal üretiminin yarı yarıya düştüğünü belirten Korucu, görev dönüşü ruhsatlı tüfeği ile pusuya yatmaya başladı.

Kozluk Tepecik Mahallesi'nde uzun yıllardır Arıcılık ile uğraşan köy korucusu Mustafa Çetinbaş, bal arılarına saldıran arı kuşlarının köklerini kazımaya yeminli olduğunu söyledi.

Günde en az 30 kuşu vurduğunu söyleyen Çetinbaş, arılarını yiyen kuşlar için, "Ya onlar beni bitirecek ya da ben onları bitireceğim." dedi.

Görev dönüşü eline aldığı ruhsatlı av tüfeğiyle pusuya yatan Çetinbaş, başka çaresinin olmadığını söyledi. Gece gündüz demeden Arı kuşları ile mücadele ettiğini belirten Çetinbaş, yaklaşık yüz arı kovanı bulunduğunu belirterek, arılara saldıran kuşlar nedeniyle Bal üretiminin düştüğünü ifade etti.

Arı kuşu, arı kuşugiller (Meropidae) familyasından Merops cinsini oluşturan temel besinleri arılar olan kuş türlerinin ortak adıdır. Açık alanların sivri gagalı, uzun gövdeli ve uzun kuyruklu kuşlarıdır. Yatay kum tünellerine ya da toprak oyuklarına yuva yapar, arılar ve diğer böceklerle beslenirler.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Sitedeki arı kuşu konulu fotoğrafları incelerken, bu kuştan çok etkilendim, ne güzel rengarenk kelebek gibi dedim...
İnternette bu kuşlar hakkında bilgi aramaya başladım ve karşıma bu haber çıkınca beynimden vurulmuşa döndüm ve bu haberi sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar...
İnsan bu güzelliğe nasıl kıyar?...

Yorum sizin...

#alibali' tarafından 21.01.2009 19:17:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ocak 2009, 19:11 - İp: 88.***.**8.7
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Arıkuşu o kadar usta bir avcıdır ve ekosistemin önemli bir parçasıdır.Ne var ki bu adam tüfeği ile yorumsuz

Hemen ilgili birimlere intikal ettiriyorum bu durumu.

Tarih: 21 Ocak 2009, 19:39 - İp: 88.***.**7.194
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Gereken yerlere eposta attim,umarim bir sonuc verir.
Buradan surec hakkinda sizi bilgilendiririm.

arikusunun avciliginin da yasak olmasi lazim zaten.

Tarih: 21 Ocak 2009, 19:44 - İp: 88.***.**7.194
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Teşekkür ederim mavi_izci, duyarlılığın için...

Tarih: 22 Ocak 2009, 02:15 - İp: 88.***.**2.228
alperkon
alperkon (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım ne kadar sakat bir mantık doğanın dengesine müdahale etmek...Her canlıyı Allah bir ekolojik dengeye hizmet için yaratmıştır.Siz biraz daha fazla bal alacağım diye o güzelim kuşları öldürürseniz o kovanlardan hayır gelmez ve Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da oluruz...Tarladaki yılanları öldürürseniz,tarla faresi nüfusunun aşırı artmasıyla ürünün tamamına yakınının yok olması gibi...Yine balıkçıların yunus katliamı yapması ne kadar saçmadır ve bilimsel olarak da balık nüfusunu yunusların yok etmediğini ispatlamışlardır...Yani bunun örneklerini çoğaltmak mümkün.Derhal ilgili mercilere şikayetlerin yapılarak katliâmın durdurulması acilen gerekmekdedir.CEHALET YALNIZ BAŞA DEĞİL BÜTÜN TOPLUMA BELÂDIR!!!

Tarih: 22 Ocak 2009, 04:52 - İp: 78.***.**6.101
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Toygar adlı kuş gözlemci eposta grubuna Zaman gazetesinin bu haberi iletildi.
Gerçi eski bir habermiş ama yine de birşeyler yapılabilir.

Tarih: 22 Ocak 2009, 06:38 - İp: 88.***.**7.194
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

O haber abartıya benziyor. Adam o kuşları 4-5 tanesini yemek için avlıyordur. Yoksa günde 30 tane fişeğin parasını baldan kazanabilecek mi?

Tarih: 22 Ocak 2009, 07:51 - İp: 85.***.**9.210
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mgirgin... günümüzde insanoğlu yaptığı "avcılık"ta ne kadar maddi kazanç düşünüyor sence...

Balıkcılık haricinde kazanç yada getirisi olan bi avcılık varmı..

norveçli balıkçılar bile nitrocina el kremi ile avlanıyorlar...
televizyonda öyle diyo ben bilmiyorum

Tarih: 22 Ocak 2009, 12:08 - İp: 88.***.**2.209
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

rokocum, yanlış anlamışsın. Habere göre arılarını korumak için vuruyormuşya. İşte ben de diyorum ki arıdan ne kadar para kazanacak ki hergün 30 fişek harcasın? Adam enayi mi?

Tarih: 22 Ocak 2009, 12:18 - İp: 85.***.**9.210
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

illa yazdıracan yani

enayi değil.. olsa olsa piskopattır.. birazda sadist olabilir..
kendi zevkini ve egosunu tatmin etmek için vuruyordur o güzelim hayvanları..

Tarih: 22 Ocak 2009, 12:25 - İp: 88.***.**2.209
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Şeher bebesi olduğun belli.. Çok güzel tadı vardır o arı kuşlarının.. Hele şöyle ocakta şişe dizip, yufka ekmeğine yağını sıkarak pişirecen varya, ne yemesi olur onun biliyon mu? Bence bu köylü bu zevki tatmak için vuruyordur kuşları

Tarih: 22 Ocak 2009, 12:32 - İp: 85.***.**9.210