rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Kurtuluş Savaşı (!) (ekonomik)

Hergün aldığımız haberlere, duyduğumuz şeylere kahrediyoruz.
Acaba ne yapabilirim diyoruz.
kimimiz elimize bayrak alıp sokaklara fırlıyoruz
kimimiz askerlik şubelerine dilekçe veriyoruz
kimimiz devletin vazifesini üstlenip okullara bayrak kampanyaları düzenliyoruz..
(asla küçük yada hakir görmüyorum. bilakis gurur verici girişimler)

Bence bu ülkenin refaha kavuşmasının tek yolu "üretim"
üretiminde tek ihtiyacı olan şey pazar bulmak..

bence sloganlarla milliyetçi olunmaz..
e-posta yoluyla gelen bir maili buraya yapıştırıyorum.
Gerçek milliyetçilik budur.. Bu ülkeyi kurtuluşa götürebilecek hareketin bu olduğunu düşünüyorum.

=================================================
ARKADASLAR BOYLE YAPMAK ARTIK BOYNUMUZUN BORCU DEGILMI ??

Sinan Aygun'un Cagrisi...

ARKADASLAR BUNU YAPMAK ZOR DEGIL.
BEN YAPTIM. GECEN HAFTA 2 AYLIK FISIMIN HEPSINI
CIKARTTIM VE ERINMEDEN HESAPLADIM. YANI
DANONE YERINE SUTAS, NIVEA YERINE ARKO
ALMISIM VS. 2 AYDA 900 YTL PARAM TURKIYEDE
KALMIS ,TEK BASIMA O KADAR SADECE. 100 KISI DUSUNUN.....

ATO'dan tuketiciye '869' Cagrisi

Ankara Ticaret Odasi (ATO) Baskani Sinan Aygun,
ithal urunler yerine Barkodu '869' ile baslayan yerli
mali urunleri satin alma Cagrisi yapti..
Aygun, tuketim mali ithalatina giden her 6 bin 500
dolarin Turkiye' de bir kisiyi issiz biraktigini belirterek,
'869'u al, Cocugun Issiz kalmasin' dedi..
Aygun, yaptigi yazili aciklamada, yabanci
markali urunlerin market raflarini istila ettigini ve
ithal urun tuketimi nedeniyle Turkiye ekonomisinin
cikmaza girdigini kaydetti.. Aygun, bir urunun
Barkoduna bakarak hangi ulkeye ait oldugunun
anlasilabilecegini animsatarak, Turkiye ekonomisinin
kurtulusunun 869 rakaminda gizli oldugunu
savundu.. Aygun, soyle konustu:
'Turkiye ekonomisi bugun guclu ekonomiler karsisinda
bagimsizlik savasi veriyor. Bu savasta parolamiz
869'dur.Yani Turk'un sifresi 869'dur.

Savasi kazanmak ve basi dik gezmek istiyorsak ulkemizin urunlerine
sahip cikalim.

Ithal urunlere verdigimiz her kurus, ekonomimizi
cikmaz sokaga goturuyor, yerli sanayinin bacasi tutmez oluyor.

Genclerimize istihdam yaratilamiyor. Yerlisi varken
yabanci mal almak, kit kaynaklarimizin disariya
gitmesi ve yatirimlarin azalmasidir. Azalan yatirim, cogalan
issizliktir.'

=====================================================

#rokomet' tarafından 26.10.2007 16:21:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2007, 16:18 - İp: 85.***.**2.193
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Aslında olay kişisel tercihlerden ve bireysel hareketlerin çok ötesinde.. Sinan Aygün mantığının buradaki tek fonksiyonu belki bir kıvılcım çakmak olabilir. Bunun ötesinde yerli mal veya ithal tercihlerimiz asla ülke ekonomisini düzeltecek boyutta olamaz.
En temel maddeden bakalım olaya.
Buğday !
Dünya bankası bir süre önce, farklı isimler altında tarlasını ekmeyen çiftciye para verdi. Hiç zahmete girmeden parayı alan çiftcide "aman canım ne uğraşıp didinecem nasıl olsa para geliyor 3 kuruş eksik oluversin" düşüncesiyle tarlanın yüzüne bile bakmadı.
Buğday kazakistandan özbekistandan geldi. Tüccar yurtiçi buğday fiyatları ve ithal buğday maliyetini kıyasladığı zaman yurtdışından getirmenin daha karlı olduğunu gördü. Kimsede ekmek alırken kaynağını sormadı.. sorulmazda zaten.
Demek istediğim yerli üreticinin ve sanayicinin (dolayısıyla ülke ekonomisinin) desteklenmesi bir DEVLET POLİTİKASI ile mümkün olur ancak.
Dün yüklü miktarda kağıt alımı için fiyat topladık. Yerli markanın fiyatı yabancıya göre %2,7 daha fazlaydı. Kağıdın kalitesi ise önemli faktör. Hem işlenişi hemde fire hesabı yapıldığında ithal kağıt çok daha karlı.. Şimdi firmadan önce ülke menfaatini düşünürsem Kardan zarar edeceğim.. Firma menfaatini ülke menfaatinin önüne geçirirsem belkide bir süre sonra yerli kağıdı hiç bulamayacağım... Bunun çözümlemesini benmi yapmalıyım yoksa devletmi..
Hani "nerde bu devlet" haykırışı vardır ya.. yerli üretimde devlet eli olmasın ama devletin gözü ve gözetimi olsun anlamında nerde bu devlet..

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:20 - İp: 88.***.**1.55
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Arkadaşım yanlış anlamışsın.Sen mi müslüman,ben mi müslüman meselesi değil bu.

Açtığın konularla,bu konuda yazdıklarının tutarsızlığını vurgulamak istedim.Senin müslümanlığını sorgulamıyorum.Beni ilgilendirmez de.ALLAH ile aranızdaki olay.

Bu devirde cihat silahla yapılmıyor.Ekonomiyle yapılıyor.Kendi malını kökten kötüleyerek,yerli malını haftaasını içi boş olarak göstererek bir yere varılmaz.

Neden cep telefonu yapamıyoruz sorgulanır ama kendi yapabildiğin şeyi de gidip yabancıdan almanın manası yok.

Anlatmak istediğimin özü bu..

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:22 - İp: 88.***.**4.89
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:34 - İp: 78.***.**2.252
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Son cümlenize kadar anladım ama ''Barıştırmak için olsa bile...Anladın sen onu.....'' cümlenizi anlamadımğımı belirtmekle birlikte uzatmaya da gere yok

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:41 - İp: 88.***.**4.89
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

RoKoMeT,

Son yazınıza sonuna kadar katılıyorum.Bireysel olarak yapabileceklerimiz kısıtlı.Dediğiniz gibi ancak iyi bit devlet politikası ile yerli malı desteklenebilir.

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:49 - İp: 88.***.**4.89
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 16 Nisan 2008, 13:45 - İp: 78.***.**2.252
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Konuyu açan ben olduğum için yeterince sulu zaten..
Katı konuları bünyem kaldırmıyor..
Sucul bir hayatım olduğu içindir.
Bu yüzden senin sulandırma çaban bile bu konuda çok katı kalmış..

Ama şu yerli malı haftasında ülkemize en fazla katkıyı sanırım sen yapabilirsin.
Mesela bu hafta etkinliklerinde yerli malı kuru yemiş vırt zırt yerine yerli malı tanıtım yarışması düzenleyip birinciye büyük bir ödül olabilir.
Yerli malı diyince illa son tüketici malıda olması gerekmiyor. Ara ürün yada sanayide kullanılan yerli mallarıda yarışmalı..
Mesela fırat boru, (su dan uzaklaşamıyorum
Yada çukurova iş makineleri
BMC kamyonları
DYO (güzel bir örnekti mgirgin)
Kale kilit
Eternity (?... bu nasıl yerli malıysa artık)

Tarih: 16 Nisan 2008, 14:50 - İp: 88.***.**1.55
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

Tarih: 16 Nisan 2008, 15:10 - İp: 78.***.**2.252
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

1)Doğru..Atatürkü aşağılayan biriyle aramı ''hayır'' için bulacaktınız.

''zat-ı şahanenizden fırça yemiştim'' demişsiniz de ben o topikte hiç sizinle muhatap olmamıştım. Nereden çıkardınız şimdi bunu?? Birbirimize ne yazdıysak burada bu topikte yazdık!!

2)Asıl amaç,konu sulandırma ıvır zıvır..vs.vs.. Manevraya devam..

Unutma ! EN BÜYÜK ERDEM, TUTARLILIKTIR ! (bu laf size ait)

Tarih: 16 Nisan 2008, 17:59 - İp: 88.***.**6.239
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Mümkün olduğunca yabancı marka almam. Özellikle gıda ürünlerinde.

Türklerin bulduğu icat ettiği yoğurdu gibip elin nestlesinden danonesinden almam. YAbancı ortaklı markaysa da almam. Suyu da öyle.

Tofaş ve renault arabaları da o kadar yerli sayılmaz. Sonuçta yabancıdır bunlar. Türk halkının o kadar parası vardır öyle arabalara binmiştir zamanında. Şimdi ithalat daha serbest oldu diye yerli otomotiv sanayi mi gelişti. Yine tofaş yani fiat, yine renault. İranlılar bile kendi arabalarını yapıp ihraç ediyorlar, keza hintliler öyle, çinliler öyle.

Bir marka sırf yerlidir diye kalitesiz olmaz. Mercedes, audi, bmw bunlar da almanya da yerli arabadır. Aradaki fark onlar bizdeki kadar piyasayı başıboş bırakmamış, herşeye bir standart getirmiştir. Hatta almanya da bir yerde bir imparatorun bundan kaç yüzyıl önce bira ya standart getiren fermanını okumuştum da kafam bi milyon olmuştu.

Neticeden bizim toplum olarak insan kalitemiz neyse ürettiğimiz malın kalitesi de odur diyesim gelir ama diyemem.

Tarih: 16 Nisan 2008, 20:42 - İp: 85.***.**8.172