rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Kurtuluş Savaşı (!) (ekonomik)

Hergün aldığımız haberlere, duyduğumuz şeylere kahrediyoruz.
Acaba ne yapabilirim diyoruz.
kimimiz elimize bayrak alıp sokaklara fırlıyoruz
kimimiz askerlik şubelerine dilekçe veriyoruz
kimimiz devletin vazifesini üstlenip okullara bayrak kampanyaları düzenliyoruz..
(asla küçük yada hakir görmüyorum. bilakis gurur verici girişimler)

Bence bu ülkenin refaha kavuşmasının tek yolu "üretim"
üretiminde tek ihtiyacı olan şey pazar bulmak..

bence sloganlarla milliyetçi olunmaz..
e-posta yoluyla gelen bir maili buraya yapıştırıyorum.
Gerçek milliyetçilik budur.. Bu ülkeyi kurtuluşa götürebilecek hareketin bu olduğunu düşünüyorum.

=================================================
ARKADASLAR BOYLE YAPMAK ARTIK BOYNUMUZUN BORCU DEGILMI ??

Sinan Aygun'un Cagrisi...

ARKADASLAR BUNU YAPMAK ZOR DEGIL.
BEN YAPTIM. GECEN HAFTA 2 AYLIK FISIMIN HEPSINI
CIKARTTIM VE ERINMEDEN HESAPLADIM. YANI
DANONE YERINE SUTAS, NIVEA YERINE ARKO
ALMISIM VS. 2 AYDA 900 YTL PARAM TURKIYEDE
KALMIS ,TEK BASIMA O KADAR SADECE. 100 KISI DUSUNUN.....

ATO'dan tuketiciye '869' Cagrisi

Ankara Ticaret Odasi (ATO) Baskani Sinan Aygun,
ithal urunler yerine Barkodu '869' ile baslayan yerli
mali urunleri satin alma Cagrisi yapti..
Aygun, tuketim mali ithalatina giden her 6 bin 500
dolarin Turkiye' de bir kisiyi issiz biraktigini belirterek,
'869'u al, Cocugun Issiz kalmasin' dedi..
Aygun, yaptigi yazili aciklamada, yabanci
markali urunlerin market raflarini istila ettigini ve
ithal urun tuketimi nedeniyle Turkiye ekonomisinin
cikmaza girdigini kaydetti.. Aygun, bir urunun
Barkoduna bakarak hangi ulkeye ait oldugunun
anlasilabilecegini animsatarak, Turkiye ekonomisinin
kurtulusunun 869 rakaminda gizli oldugunu
savundu.. Aygun, soyle konustu:
'Turkiye ekonomisi bugun guclu ekonomiler karsisinda
bagimsizlik savasi veriyor. Bu savasta parolamiz
869'dur.Yani Turk'un sifresi 869'dur.

Savasi kazanmak ve basi dik gezmek istiyorsak ulkemizin urunlerine
sahip cikalim.

Ithal urunlere verdigimiz her kurus, ekonomimizi
cikmaz sokaga goturuyor, yerli sanayinin bacasi tutmez oluyor.

Genclerimize istihdam yaratilamiyor. Yerlisi varken
yabanci mal almak, kit kaynaklarimizin disariya
gitmesi ve yatirimlarin azalmasidir. Azalan yatirim, cogalan
issizliktir.'

=====================================================

#rokomet' tarafından 26.10.2007 16:21:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2007, 16:18 - İp: 85.***.**2.193
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Abdullah efendi...

ne yazayımki..

aklımdakileri yazsam "kişisel atışma" veya "şahsi münakaşa" kapsamında olacak.. o yüzden yazmaktan imtina edip
yazmam gerekeni yazayım..

yazdıklarım hakkında sen ve senin gibi fikir sahipleri önce bir mesajın yazım tarihine bakmalı sonra yorum yapmalı..
Daha sonra yazdığı "TOPİĞİN" konusuna dair birşey yazıp yazmadığına dikkat etmeli..

Evet bu TOPİK te ulusal üretimi desteleyen bir fikir ortaya koydum ve halende fikrimi koruyorum. Günün gelişen ve değişen şartları her ne kadar bunun aksine zorlasada insanı, eğer başka milletlere karşı bir adım önde olabilmek istiyorsak buna mecburuz.

mgirgin ile her ne kadar sigara konulu bir topikte anlaşamasakta burada işaret ettiği tutarlılık konusu yaşamın geneline yansılamı.. Konuya özel tutarsızlıklar belki hayata renk katabilir. Karakteristik bir özellik olursa tatsızlaşabilir. Hele hele ulasal bir tutarsızlık söz konusuysa işte o zaman yandı gülüm keten helva.. Topik sulandırmak benim tutarlı olduğum bir konudur. Eğer istiyorsam zahmet edip buradaki her topiği sulandırabilirim. Bu benim tutarlı olduğum bir mevzudur. Konuyu sulandırmakta her insanın insiyatifine kalmış bir durumdur. Kendi açtığım başlığı şu an bile sulandırabilirim. Şöyleki.. biliyorsun danone bir süre önce sabancı ile ortak yabancı bir sermayeydi. Ama sabancı ile yolları ayırıp tamamen yabancı bir sermaye oldu. Bu firmanında en büyük faaliyetlerinden biride SU idi. Şimdi ben eski danoneSA yeni danone olan bu suyu almıyorum.. Daha yerli bir su alıyorumki bu firmanın ettiği kar en azından türkiyede kalsında ülke içi ekonomiye bir faydası olsun diye..

umarım SU landırmamı sana beğendirebilmişimdir.. beğenmediysen konuyu daha sulu zevzek tarafa çekerek gönlünü hoş edebilirim

Tarih: 14 Nisan 2008, 17:08 - İp: 88.***.**1.55
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 14 Nisan 2008, 17:27 - İp: 78.***.**2.252
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sen kaşındın

sen nesin şimdi bu durumda..
bozacı bensem mgirgin şıracı olduysa sana da bi iş bulmak lazım..
hadi sana bi iş bulalımda bende sana gönül rahatlığıyla "hadi kardeşim işine bak sen" diyebileyim..
Yeterki bi işin olsunda şu memlekette sende ulusal üretime faydan olsun..

sakın ordaki mesajını editleme kafa kol dalarım forumun ortalık yerinde..

Tarih: 14 Nisan 2008, 17:54 - İp: 88.***.**1.55
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Adamın biri Atatürk'ü aşağılayacak,sen de o adamla benim aramı ''hayır'' için yapacan.Bak sen benim din kardeşime..

Ortamı kızıştıran sizin yazınız.Başka bir konuyu buraya sert bir dille taşıyan sizsiniz.Ben de bu yazınızı okuyunca Türk dil kurumunu kuran Atatürk'ün aşağılanmasına göz yumup,o kişi ile aramı yapmaya çalışıtığınız için Türkçe savunuculuğunuzu samimi ve tutarlı bulamadım.Kusura bakmayın..

Bu kadar basit..

Tarih: 14 Nisan 2008, 18:39 - İp: 88.***.**0.119
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Nisan 2008, 07:38 - İp: 78.***.**2.252
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Abdullah bir daha kişisel birşey yazma forum genel konuları içine..
lütfen
rica ediyorum..
konuyla alakalı birşey yazacaksan amenna..
Buradaki pek çok saygıdeğer üye konuların kişiselleşmesinden nefret ediyor benim gibi.. eğer benimle alakalı birşey yazacak isen LÜTFEN özel mesajı kullan.
Kimse senin rokomet hakkındaki fikirlerini inan merak etmiyor.
Yüksek ahlakımın veya atatürkün benimle alakalı düşüncesinin senin yargılaman kimsenin umrunda değil. hele benim hiç değil.
Ama yinede benimle bir tartışma içine girmek istiyorsan özelime yaz. Oradan istediğin yada istemediğin tüm cevapları vereceğimden emin olabilirsin. Küfür olmayan her türlü özel mesaja cevap veriyorum açık ve alçak gönüllülükle..

Aslında senin ağırına giden TOPİK türkçeleştirmesi konusunda da sırf sana muhalif olsun diye yazmamıştım o mesajı. Konuyu sulandırmak ise senin takdirin birşey diyemem. Eğer tatonun mesajına sırtını yaslayıp bu topikte veryansın ediyorsan zaten hata ediyorsun.. Samimiyeti bilmediğinden hata ediyorsun. Tato delidir ne yapsa yeridir. Yerim onu ben. Kulağına küpe olsun. Kulakların küpeli olsun. Elin lafıyla yola çıkılmaz.. elin malıyla da yola çıkılmaz.. Sen gel beni dinle Türk yapımı malları tercih et..

Tarih: 15 Nisan 2008, 11:16 - İp: 88.***.**1.55
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

Tarih: 16 Nisan 2008, 08:16 - İp: 78.***.**2.252
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Güzel bir nokta.
Rekabet mantığı açısından yabancı malların ülkemize girip yerli mal ile aynı fiyattan daha kaliteli oluşu çok fayda getirdi hiç şüphesiz.
Ama şöylede minik bir anektot var ağızdan ağıza dolaşan.
Fransız otomobil firmasının yetkilileri türkiyeye gelip halen 20 yıl önceki modelin üretildiğini görünce tepki göstermişler. Hali hazırda üretilen ve ihrac edilen modele ağırlık verilmesini istemişler. Fabrika ve Firma yetkililerinin fransızlara verdiği cevapsa hayli ilginç.. "Efenim iyide bu durdurun dediğiniz model şu an Türkiyenin en çok satan modeli"..
Hemen hemen hepimizin eleştirdği "teneke" diye hor gördüğümüz araba modeli ikinci el piyasasında halen muadillerine göre daha çok para ediyor. Bunun çeşitli gerçekçeleri var sanırım. Yedek parça ucuzluğu, servis bolluğu vs. Yani kısaca arz-talep ilişkisi..
Günümüzde, Tüketici tercihleri "Teneke" üreticilerinin, üretimi bırakıp "ithal" yaptığı zaman daha karlı duruma getirdiği için artık üretilmiyorlar.

Tarih: 16 Nisan 2008, 11:11 - İp: 88.***.**1.55
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Ne kalitesi?

Büyük bir mağazaya girdiniz mi reyonlarında en kaliteli 869 mallarını bulabilirsiniz.Peygamberimize küfür eden zihniyetin mallarını abdullahal efendi alacaksa alsın.Biz daha kaliteli olan sütaş'ı, danoneye ve Eti'yi de milka'ya tercih ediyoruz.

Boyacılara para dağıtıp,iki reklamla milletin aklına giren o adi filli boyayla evlerimizi boyamaktansa nanoteknolojiyle boya üreten DYO'yu ve hidron özellikli esnek boya üreten POLİSAN'ı tercih ediyoruz.

Adi italyan armatürlerindense e.c.a'yı hakpa'yı tercih ediyoruz.

Öyle ki sanki Türkler hiç iyi birşey yapamazmış gibi konuşuluyor.Elektronik üretemiyoruz diye sanki hiçbirşey yapamıyormuşuz gibi bir hava estirilmesi hiç hoş değil.

Bu zihniyet yüzünden güzelim bankacılık sektörümüzün %46'sını yabancılara sattık.Ne oldu şimdi kalite mi geldi? Batsın böyle kalite..Kalite malite hepsi hikaye..Adam gümbür gümbür ekonomini işgal ediyor sen burada kutlu duğum naraları at,müslümanım de ondan sonra da bu adamların kalite reklamlarını yap.Dinime söven müslüman bari olsa diyecem ama...

Tarih: 16 Nisan 2008, 11:46 - İp: 88.***.**4.89
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

Tarih: 16 Nisan 2008, 12:11 - İp: 78.***.**2.252