yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

Kitsch (kiç)

"seçkinlerin benimsemediği kitlelerinde kopamadığı şey"
Türk Dil Kurumunun yaptığı tanımıyla Kitsch(kiç); İlkel yollardan duyguları harekete geçirmek isteyen SÖZDE sanat eseri.
*kitsch ürünlerinin tümü yoğun bir duygusallıkla yüklüdür.
*taklit olan şeyler kitschin bünyesini oluşturur.
*kitsch sanatçısının evrensel olarak hazmedilmiş herhangi bir yaklaşımın dışına çıkarak bir şeyler gerçekleştirmeye çalışması beklenemez.
*kitsch in içerdiği nesne ya da konu çağrışımla diil hemen tanınacak türdendir.belli bir kavramı ne kadar keskin bir biçimde anlatıyorsa kitsch yönünden o kadar başarılıdır.
*kitsch dünyaya yeni bir açıdan bakma olanağı vermez.
***büyük insan kitleleri belirli bir gösterge kategorisine yönelip onu kendileriyle bütünleştirdiklerinde,üst sınıflar başka göstergelere yönelerek ve onları kullanarak araya bir uzaklık sokarlar.bu üst sınıf kategorilerinin nicelik yönünden sınırlı olduğunu vurgulamam gerekir( Az bulunan "şeyler" ve onlara yönelme mantığı,herkesin yaptığını yapmama vs vs)
kitsch tüketim toplumlarında fazlasıyla görülür...tüketim toplumları eğer deyin-gen toplumlarsa ve kitsch,üst sınıflara yükselmek isteyen kişilerin arzularını imleyen üretimler ve yaklaşımlarsa , Türk toplumunun kitschle neden bu kadar içiçe geçtiğini açıklamakta kolaylaşıyor.
öyleyse...
kitsch Türk toplumunun toplumbilimsel gelişme öğeleriyle olduğu kadar bu toplumun sanat yapıtına bakış açısıyla da örtüşen bir kavramdır.!!!

Tarih: 7 Ekim 2007, 13:26 - İp: 88.***.**2.106
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

şunu belirtmek istiyorum kitsch görüntüler sanat kavramı içinde ele alınan olgularda aranmalıdır...bir sanat eserinin taklidi de kitsch bir görüntüdür bence.ne dersiniz?
bu arada geleneksel el sanatları içeriğini soran bi arkadaş olmuş.ona da kısaca deyinirsem.aldığım eğitim islamiyetin kabulüyle iki boyutlu sanata yönelen türk-islam toplumunun miras bıraktığı muhteşem işçilik ve emeğin eserlerinin günümüzde tekrar canlandırılmaya çalışılmasıyla paralel bir içriktedir.iyi ki bu bölimdeyim diyebilirim (: dii mi sise uzan?

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:39 - İp: 88.***.**1.212
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ya yagmur sen ne kadar sadık bir insansın. Saygıyla izliyorum. İzledikce kendimden utanıyorum.

Birde kich sanırım fazla yere yakın olmamalı..

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:42 - İp: 212.***.**9.194
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yağmur şansen ben kendi adıma sana teşekkür ediyorum.

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:43 - İp: 85.***.**8.15
yagmursare
yagmursare (üye)
Sakarya / Amatör

(: teşekkürler kontrast ve rokomet. sahip olduğum değerler benim için önemlidir, kitch yere yakın derken ?

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:46 - İp: 88.***.**1.212
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben rokomet kadar bencil değilim sadece kendi adıma değil rokomet adınada teşekkür ediyorum.

Rokomet teşekkürü paylaşalım lütfen. Emege saygı

Şaka bi yana. Ciddiyet bir yana. Arkadaşlık baska ticaret başka.

Yagmur kusura bakma bazen espri yapalım derken kendimizi rezil ediyoruz. Rokmet bu konuda daha prıfesrezildir.

Ama helal olsun. Canım kitap okumak istiyor siz boyle yazınca.

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:49 - İp: 212.***.**9.194
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

kitch yere yakın derken ?

Yani çok basite kaçmamalı demek istedim

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:50 - İp: 212.***.**9.194
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

hadi ordan rezil..
demek istemişmiş..
yağmur sen bakma kontura..
akşama kadar deklanşör kadraj madraj derken ayarı kaçıyor..
sonrada kendini buraya atıp iki kelimeyle rahatlamak için kelimelerle oynuyor..
kıç demek istedi yaptığı espride.. ama ben onun kadar kıvırtkan olmadığım için böyle şeylere girmiyorum..

bunca yaptığımız geyikte düşüncelerini samimiyetle paylaşman ise ayrıca hoşuma gidiyor.
birkez daha teşekkür ediyorum.

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:54 - İp: 85.***.**8.15
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

bende teşekkür etmek istiyorum.

buradan da kontrast ve rokomete seslenmek istiyorum mafyöz lümpen proletarya bile sizin bu yaptığınızı yapmazdı...

itidal lütfen biraz itidal

iftara davet ediyorum sizi...

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:59 - İp: 213.***.**2.98
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Ya roko beni zan altında bırakma. Bende seni töhmetlerim. Altında kalırsın. Şahsen töhmetin altında kalıcagına çiğ tavuk yemeni tavsiye ederim.

Kadraj derken?

Tarih: 19 Ekim 2007, 17:08 - İp: 212.***.**9.194
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ya kadraj şey işte
hani oluyorya böyle nü çekiyosun misal
ya oluyoya işte
pazarbey gizli topiklerde gösteriyoduya..
macro nü çekiyodu falan..
ona denmiyomuydu..

aman sen bi kelime yakala aradan.. aman yakalada sıkıştır..
ne var canım işte arada bizde usta sanılalım diye bir iki kelam ediyoruz. ne vuruyosunuz yüzüme..

ayrıca tato senle bir daha aynı mekana gidersem iki olsun.. o mekan daha bi değişti ayrıca haberin olsun.. ek hizmetlerle daha bir eğlenceli bir yer oldu.. kontur gelsinde bizi oraya bi yemeğe götürsün diyorum ben.. sen ne diyorsun

Tarih: 19 Ekim 2007, 17:15 - İp: 85.***.**8.15