anahtar
anahtar (üye)
İstanbul / Meraklı

K. Ötesi Işınlar

tv kumandasının önündeki cama bir dijital kamerayla baktığımızda kızılötesi ışınları görebiliyormuşuz. yada herhangi kızılötesi aygıta.

[/IMG]

Tarih: 24 Haziran 2008, 15:04 - İp: 88.***.**1.1
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

Yanii???
Evet kullandığınız makinenin sensörü ır (infrared, kızılötesi) ışığa duyarlı ise cektiğiniz fotograflarda, videolarda bu ışıktan kaynaklı aydınlarmayı görüntüleyebilirsiniz. Aslında pek istenen bir durum değil (hatta ır ışığı engellemek icin sensörün önüne filtreler konuluyor imalatta) tabii kızılötesi fotoğrafçılık yapmayacaksanız ( bu tür uç çalışmalar için makinenizin önüne bir ir filtre takmalı , mümkünse sensörün önündeki uv filtre filmi kaldırmalı ve uv duyarlılığı yüksek sensöre sahip bir makine -ör nikon d70- kullanmalısınız.
http://www.pbase.com/jeffreyk/infrared
infrared çalışmalarına örnekler mevcut bu linkte...

Tarih: 24 Haziran 2008, 15:55 - İp: 212.***.**0.54
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sonuc?

konudan iki tane acmıssınız birini silin lutfen, iyi gunler.

Tarih: 24 Haziran 2008, 16:59 - İp: 78.***.**6.226
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

pass-filter olan senörler neredeyse sadece görünür dalga boyunu gösterir ama çoğu sensör biraz dışa taşar, bu yüzden kızılötesi ya da uv kaynağı varsa elinizde bunu da hissederler.

Tarih: 24 Haziran 2008, 22:34 - İp: 81.***.**7.8
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

enteresan işler bunlar tabi..
geçenlerde odanın lambasını değiştirdim.. hani şu tasarruflu ampül olanlardan..
Hiç bi kumanda çalışmadı.. ışığı söndürünce sorun yok.. ama ışığı yakınca ne Tv ne uydu nede home tiyatır çalışmıyordu..
home theatre diye mi yazılıyodu..
işte neyse var bende ondan
bu arada Tv de zebellah gibi..
zenginim ben..
para bende..
üstüne bide yakışıklıyım
karizma desen çuvalla..
daha ne olsun..

konuyu yine kaybettim..
ha ır diyorduk dimi..
şimdi efenim insan gözü, beyaz ışığın mor ile Kırmızı (kızıl) arası dalga boylarını algılayabiliyor
morun altında kalan kısmına mor ve ötesi sahiplenmiş durumda
kırmızının üstünüde kumandaların hakimiyeti altında..
ama bunun dışında da kullanılıyor..
misal olaraktan gece görüşlü kameralar kırmızı bir ışıkla beraber çekim yaptıklarında bu kırmızı ötesi ışğın yansımasını algılıyorlar.. zifiri karanlıkta görüntü almalarının sebebi bu.. aslında o zifiri karanlık bizim gözümüz için geçerli.. kamera için gayet aydınlık bir durum olmuş oluyor..
of çok yazdım yine.. yorucu oluyor ama napiyim..

Tarih: 25 Haziran 2008, 10:58 - İp: 88.***.**5.212
  • 1