okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Hangisi Soykırım ??

Şu sözler daha çok yeni. Prof. Justin McCarty'ye ait:

"...Atatürk olmasaydı, Türk belki Özbekistan'da olurdu, ama Trakya ve Anadolu'da kalmazdı. 100 yılda tüm civar büyük coğrafyadan sürülmüş ve katledilmiş Türklerin Konya Ovası'ndan sürülmeleri ve atılımları ne kadar sürerdi sanıyorsunuz?"

Ve Amerikalı tarihçi devam ediyor:

"...Ne Türk ne de Türkiye kalırdı. Mustafa Kemal sadece ülkeyi kurtarmadı, Türk neslini de kurtardı!"

Bu sözler İstanbul'da, Haliç Rotary Kulübü'nün düzenlediği bir toplantıda edildi. Konuşmacı somut konuştu. Rakamlar verdi. Kanıtlar gösterdi.

Tarihin nasıl tersyüz edildiğini sergiledi.

Ama basın, numaracı cumhuriyetçilerden esirgemediği ilgiyi, bu olaydan esirgedi.

Prof. McCarty'ye göre, Türkler Hıristiyanları katletmedi. Tersine, Hıristiyanlar Türkleri ve Müslümanları katlettiler.

1821'de patlak veren Yunan milliyetçiliği; bulunan, yakalanan her Türkün öldürülmesine neden olmuştu. Yunan etkisiyle, Arnavutluk ve Romanya'da da ele geçen tüm Müslümanlar katledilmişlerdi.

O dönemde öldürülen Türklerin sayısının 25 bin dolayında olduğu tahmin ediliyordu.

Bulgaristan'daki 1876 ayaklanmasında da Türkler kitle halinde yok edilmişlerdi. Türk köyleri yakılıp yıkılırken bir-iki kişinin kaçmasına izin veriyorlardı. Amaç, onların olanları diğer köylerde anlatmaları ve Türklerin kaçıp topraklarını terk etmelerinin sağlanmasıydı.

Savaş bittiğinde 675 bin Türk sürgüne zorlanmış ve yüzde 17'si yollarda ölmüştü. Manastır'da ve Kavala'da yapılan katliamı, İngiliz elçileri de raporlarında doğruluyorlardı.

Ermeni katliamını ise Fransız kaynakları belgeliyordu.

Prof. McCarty'ye göre, Doğu Anadolu'daki nüfusun yaklaşık yüzde 7-9'u Ermenilerce öldürülmüştü.

Amerikalı tarihçinin kanıtlara dayanarak çizdiği tablo çok açık.

19'uncu yüzyılın başlarından 20'nci yüzyılın başlarına kadar, Balkanlar'dan Kafkaslar'a kadar 5 milyon 60 bin Türk öldürülmüş. 5 milyon 381 bini de sürgün edilmiş, yerinden yurdundan olmuş.

Peki bu vahşet ne zaman ne kadar sürmüş?

Yanıtını Prof. McCarty çok net veriyor:

"...Türk bağımsızlık savaşında bir şey oldu ve plan artık yürümedi!.. Yunanlılar bozguna uğrayınca, kaçarken her yeri yaktılar, yıktılar, herkesi öldürdüler. Amerikan elçisi ve Amerikan kaynakları bu olayı doğruluyorlar... Sadece Batı'da Rumlar tarafından 1 milyonun üzerinde Türk öldürüldü, 1-2 milyonu da sürgüne zorlandı."

Ve ekliyor:

"...Çok kötü bir yüzyıl olmuştur. Müslüman ülkesi yok edilmiştir. 1800-1922 arasında Yunanlılar 950 bin göçmen, 320 bin ölü verdiler. Ermeniler 910 bin göçmen ve 580 bin ölü verdi. Oysa aynı dönemde 5 milyon Müslüman göç etmek zorunda kaldı, 5 milyondan fazlası da öldü."

Sonuç?

"...Bu ibret tablosunun karşısında, kim suçlu diye sormak gerekiyor. Mustafa Kemal'in itildiği Konya Ovası'nı gözler önüne getirin. Bir yüzyılda nereden nereye gelinmiş! Ben size diyorum ki, Atatürk olmasaydı, Türk kalmazdı... Diyebilirdi ki, ben Selanik'e kadar gidiyorum. Herkes arkasından giderdi. Hayır, büyük önder Türklerin ne kadar acı çektiğini, ne bedel ödediğini biliyordu. O tam tersine düşmanlıkları, nefreti unutmasını ulusa telkin etti. Ve sadece büyük bir insanın söyleyebileceği 'Yurtta barış, dünyada barış' dedi."

Prof. McCarty, "Kürt sorunü'na da -alışılmış Batı'dan- farklı bir açıdan bakıyor.

1926'dan sonra "Kürt liderler'in güçlerini korumalarına izin verilmesinin hata olduğunu söylüyor. Kürtlerin Türkiye'de cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, general bile olabildiklerini Batı'ya anlatmak gerektiğini savunuyor.

Ve konuşmasını noktalarken şöyle diyor:

"...Yüzyıllık tarihte Türkler hakkındaki yalanların iki kaynağı var. Misyonerler ve İngilizler. İngilizler -propaganda büroları aracılığı ile- bugün bile inanılan yalanlar yayıyorlar... Benim söylediklerimi bir Türk söylese, kimse inanmaz. İnsanlar dışarıda Türklere karşı önyargılılar."

Amerikalı tarihçi, Atatürk'ün diktatör olduğunu söyleyenlere de karşı çıkıyor. Ve Attilâ İlh

Tarih: 10 Eylül 2006, 18:19 - İp: 85.***.**8.103
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Konunun yeri aslında burası olmamalı ama bu konuda söylnecek her söze ihtiyacımız var.
Öncelikle Justin Mc Carthy'nin Türkçe'de yayınlanmış iki kitabını ciddi ciddi okudum. Ölüm ve Sürgün -1821 tarihinden 1922 tarihine kadar olan dönemde Balkanlarda, Trakyada ve Kafkasyada Türk ve Müslümanların katliamını ve sürgünü-göçünü anlatır- ile Azınlıklar ve Müslümanlar -Anadoludaki 1911-1925 dönemi nufüs hareketlerini etnik ve dinsal açıdan inceler- kitapları.Okyanus arkadaşın söyledikleri tüm bu kitapların küçük bir özeti.
Bizim haklı olduğumuzu heryerde ve herkese karşı söyleyememe gibi bir özrümüz var.Başkalarından bunu kendiliğinden anlamasını bekliyoruz.Bu nedenle haklılığımızı korkmadan, üşenmeden, birilerinin zoruna gidecek endişesi taşımadan heryerde, herkese karşı söyneyebilmeliyiz.

Konu ile ilgilenen arkadaşlar yukarıda bahsedilen iki kitabın yanında İlber Ortaylı'nın İmparatorluğun en uzun yüzyılı eserinide okumalılar..
Saygılar.........

 

Tarih: 10 Eylül 2006, 18:30 - İp: 85.***.**2.76
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

okyanus ve akdenizli bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız ve ayrıca bu konudaki duyarlılığınız için çok çok teşekkür ederim..

 

Tarih: 11 Eylül 2006, 02:00 - İp: 85.***.**0.109
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Akdenizli, ilave açıklamaların için teşekkür ediyorum.

Lazut, sanada duyarlılığın için teşekkür ediyorum.

Haklısınız belki konunun yeri burası değil, ama ermeni soykırımı dayatmasından sonra şimdi önümüze rum ve süryani soykırımı palavraları getirilince, vatanını ve ulusunu seven bir Türk olarak çileden çıkmamak mümkün değil. En yakın tarihte Kıbrıs olaylarında rumların yaptığı vahşeti eminim görmüşsünüzdür. Ama ne hikmetse Kıbrıs ta haksız ve işgalci! olan taraf biz olduk.

Bu adamlar aynı yöntemle propagandaya devam ederse, Türkiye batı ve ABD karşısında aynı dirençsizliği ve ezikliği gösterirse bu iki konu da 10 veya 20 yıl sonra hangi aşamaya getirilecek merak ediyorum.

 

Tarih: 11 Eylül 2006, 19:42 - İp: 85.***.**8.103
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Aslında yapılmak isenen açık.Elbette bir çok sebeb var ama..Mesela bizi kendi tarihimize düşman haline getirmek..Böylece kökleri kopmuş bir nesil elde etmek..Ve yok etmek..Ermenilerin Türkiye toprakları üzerindeki iddalarını biliyor hrekes.Ve hatta müttefikimiz(!) ABD nin bile bir çok üniversitesinde ermenistan sınırları taa erzincana Adıyamana kadar bile uzanmaktadır.Bu iddalarına ulaşmak karadenize veya akdenize çıkmak istiyorlar.Bunun için de bizim bir zaafımızı kullanıyorlar..

Maalesef Türk toplumu olarak masa başında kaybetmeye alışık bir toplumuz..Çok acı ama gerçek bu..

Ve öyle yada böyle bizi kaybetme aşamasına getirecekler..Çünkü bizim tv ler hala daha paparizzilerle abuk sabuk türk arjantin brezilya dizileriyle uğraşıveriyorlar..Siyasetçilerimiz muhalefetine cevap yetiştirmekle, muhalefet ise muhalif olmakla meşgul.Ama öte yandan adamlar boş durmuyorlar ..Zaten dindaşları o gelişmiş ve bizim de göbek bağımızla bağlı olduklarımız..geriye helva yapmak kalıyor..

Tarihimizde hiç bir millete ırka asla soykırım yapmadık..Bugün kardeş olmak için bir kısım medyadik kişilerin savaş verdikleri yunanistanın ege yöremizde yaptıklarını asla unutmamak lazım..Evet savaş olmuştur..ermeniler göç te ettirilmiştir -her halde katledilselerdi daha iyiydi(!)- ama asla soykırım yapılmamıştır.

 

Tarih: 11 Eylül 2006, 20:29 - İp: 85.***.**0.109
sunsurfer
sunsurfer (üye)
Yurtdışı / Meraklı

atatürk dilerdi ki ardinda milyonlarca atatürk biraksin! okyanus ve akdenizli arkadaslara tesekkür ediyorum!

 

Tarih: 11 Eylül 2006, 21:17 - İp: 84.***.**0.228
sekokoc
sekokoc (üye)
Ankara / Amatör

bu harika açıklamalarınız ve bizi aydınlatıığınız için sonsuz teşekkürler, aslında bilinen bir tarih bu ama hep gizlendi açığa çıkarılmadı, sadece ingilizler değil bu işte fransanında büyük parmağı var bende bunu duymuştum geçerli kaynaklardan.
sevgiler arkadaşım.

 

Tarih: 12 Eylül 2006, 17:22 - İp: 88.***.**8.227
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

'Atillâ İlh'te kalmış

 

Tarih: 4 Şubat 2009, 05:19 - İp: 81.***.**7.8
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör#t_yaman' tarafından 04.02.2009 07:37:32 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 4 Şubat 2009, 07:36 - İp: 78.***.**5.148
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

vay canına
bze bunları tarih dersindehiç anlatmamışlardı
burdan çıkarttığım ders :
kesinlikle ırkçılık yapmamak gerek
farklı etnik kökenleri 'ötekisi' veya 'tehdit' olarak görmek ilkelliktir.

 

Tarih: 4 Şubat 2009, 07:45 - İp: 85.***.**0.145
t.y.
t.y. (üye)
Samsun / Meraklı

 

Tarih: 4 Şubat 2009, 08:52 - İp: 81.***.**6.113