sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Güzel Bir Cevap...

-bu villa kimin?
-kırkor efendi'nin paşam!
-su kösk?
-dimitri efendi'nin paşa hazretleri!
-ya su ilerideki konak?
-salamon efendi'nin
*az ötedeki toprak damli, virane bir ev işaret edilerek*
-peki ya su ev?
-recep cavus'un pasam!
-çağırın şu recep çavuş'u!
*recep çavuş getirilir*
-emredin paşam
-bu villa kırkor efendinin, bu kösk dimitri efendinin, su konak
salamon efendinin, o virane de seninmiş!bu ermeniler, rumlar, yahudiler şu binalari dikerken sen neredeydin!?
-sizinle beraberdim paşam! trablusgarp'da, çanakkale'de sakarya'da..

------------------------------------------------------------

Şimdi düşünün ve cevap verin soykırım gerçekten olmuş olsayı bugun durumun tam tersi olmuş olmaıs gerekmiyormuydu? Soylarınızı kırmadık sizide kırmadık ama siz bizim gururumuzu kırdınız ve kalplerimizde kardeşken bugün misafir oldunuz.

Normalde pek konu açmam ama hoşuma gitti bu yazı...

Tarih: 7 Aralık 2008, 18:50 - İp: 85.***.**4.213
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

evet çok güzel bir yazıymış. bizimle paylaştığınız için teşekkürler. açıkçası ben de hiç görmedim açlıktan nefesi kokan rum, ermeni, yahudi... (türkiyede tabi)

Tarih: 7 Aralık 2008, 18:55 - İp: 81.***.**5.74
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçekten güzel yazı. Çok hoş. Sağol arifuzumcu.

Bende görmedim fakir bir rum, ermeni veya yahudi.
onların cemiyeti birbirlerine çok sıkı kenetlenmişlerdir.
Herhangi bir maddi sıkıntıda birbirlerine destek olmaktadırlar.

Gürhan hani avatar fotoğrafını değiştirmiştin.

Tarih: 7 Aralık 2008, 19:00 - İp: 78.***.**9.0
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

değiştirmiştim... bir iki güne düzelir heralde... ie den girince netfotoya düzelmiş olarak gözüküyor ama firefoxta hala aynı garip valla

Tarih: 7 Aralık 2008, 19:07 - İp: 81.***.**5.74
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

İyi öyle olsun bakem. Değişir inşallah.

Tarih: 7 Aralık 2008, 19:10 - İp: 78.***.**9.0
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

fakir ermeni, rum görmedim diyenler, hrant dink öldürüldüğünde ayakkabısının delik olduğunu unutuyorsunuz heralde.

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:00 - İp: 84.***.**0.88
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Fakirliğin/zenginliğin,alçaklığın,sevginin,ihanetin kısacası 'insani olan,insandan kaynaklanan hiçbirşeyin' ırkı yoktur.
Ülkedeki azınlıkların savaş yıllarında ceplerini doldurduğunu söylemek ne denli doğru bir tespittir?
Çanakkale'de şehit olan 57. alay doktoru Yüzbaşı Dimitroyati'nin ırkı mı önemlidir neden öldüğü mü?
Sokrat İncesu'nun I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale-Arıburnu Hatıralarım kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Osmanlı Teşkilâtı Mahsusa’nın başında bulunan Eşref Kuşçubaşı der ki:

“Şu gerçeği tarih önünde tekrarlamak isterim.: Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşayan bütün Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler asla hain değillerdir. Aralarında öz ve halis Türk kadar bu topraklara bağlı, hatta bu topraklar için seve seve ölecek insanlar çıkmıştır. En nazik ve buhranlı günlerde, bir çok Ermeni ve Rum vatandaşımızdan en vatanperver Türkleri gıpta ettirecek yakınlık görmüşüzdür. Bu ahlâk sahibi insanlar, bizlerle birlikte gülmüş, beraber ağlamışlardır.”

Irk ve din/mezhep ayrımcılığı odaklı davranışlar yüzyıllardır insanlığa savaş ve acıdan başka birşey getirmemiştir.

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:05 - İp: 78.***.**9.9
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

fakir ermeni, rum görmedim diyenler, hrant dink öldürüldüğünde ayakkabısının delik olduğunu unutuyorsunuz heralde.
zenginler nasıl zengin oluyor sanıyorsunuz?
Demekki adam yememiş-giymemiş para biriktirmiş.

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:11 - İp: 78.***.**8.247
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

öyle remi... bizim koçlar sabancılar da yemeyip içmeyip zengin olmuşlar. savaş yıllarında cephe cephe gezmişler...

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:16 - İp: 84.***.**0.88
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kuşçubaşı Eşrefi severim. Hatta büyük boy fotoğrafını bulsam Bahaeddin Şakirle birlikte asacam dükkana.

Harmancı senin verdiğin örnek bence istisna. İstisnai olarak bu insanlardan çıkanlar olabilir, olmuştur da. Belki onlardan çıkanlardan daha fazla sayıda işbirlikçi de Türkler arasından çıkmıştır. Bu genel durumu değiştirmez.

Memlekette yaşayan azınlıklar Osmanlı döneminde ayrıcalıklı bir hayat sürmüştür. Gerek büyük ticaret, gerekse de zenaatkarlık gibi işler genellikle azınlıkların elinde olmuştur. Günümüzde dahi ermeni rum ve yahudi kökenliler en azından İstanbulun büyük zenginleri arasındadır.

Bu azınlıklar Osmanlı döneminde askerlikten muaftılar.Suç
işleyen bir gayrimüslime, aynı suçu işleyen müslümana verilen cezanın
yarısı verilmekteydi.

Anadoludaki Türk nüfus ise Osmanlının vergi ve asker deposu olmuştur. Türk nüfusu adını bile bilmediği imparatorluk topraklarında kırılırken, bu azınlıklar eğitim, bilim ve ticarette ilerleme fırsatını bulmuşlardır. Daha doğrusu meydan onlara kalmıştır.

Ayrıca özellikle Osmanlının son döneminde yabancı şirketler, Türkiyedeki işlerinde ortaklarını, acenta ve temsilcilerini rum ermeni ve yahudiler arasından seçmişlerdir. Osmanlı, zaten sanayisi olmayan, iğneden ipliğe neredeyse herşeyi ithal eden bir devletti. Koskoca Osmanlı devleti, galata bankerlerine el açıp yalvar yakar borç ister duruma düşmüştür.

Yukarıdaki olay gerçekten yaşanmışmıdır bilmiyorum ama gerçeklerle birebir örtüşüyor.

Tarih: 7 Aralık 2008, 21:38 - İp: 85.***.**7.246
  • 1