a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gün'e Özgü Bir Anı

19 mayıs emperyalizime darbe , özgürlüğe ve bağımsızlığa ulaşmanın önemli günü ile igil cok şey biliyoruz bazı bilmediğimiz anılardan biri

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor:

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.
— Buyurun Paşam.
— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.
— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!
— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

— Sen ölürsen ben de ölürüm dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kağıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra;

«Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.» dedi ve maiyetiyle gitti. Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…

Ahmet Remzi COŞKUNER

#a.haydar' tarafından 19.05.2008 10:00:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2008, 09:49 - İp: 88.***.**9.184
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

"medeni" olup ekmeğine yağ süreceğime yalovaya kaymakam olurum daha iyi
ya gerçekten takdir ettim, yazdıklarına hayranım, her kelimen misyonuna uygun ve ustaca seçilmiş

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:52 - İp: 81.***.**7.8
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Anlatsana beni bana Misyonum neymiş,profesyonelce neye hizmet ediyor muşum? Hepbir öğrenelim Ama sen şimdi yine kıvırırsın

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:58 - İp: 85.***.**2.149
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bu uzar gider, bugün üzerinden politika yaptığın kişi ya da konunun öncüsü ben olmayım. bak bakalım avrasya tv'de güzel bi program varsa en iyisi ben gidip onu seyredeyim
hadi kolay gelsin sana, bugün performansın tam, 10/10 verdim az kaldı, imajınız düzeldi düzelecek

bu konuya da yazmıyorum artık, ona göre isteiğini yaz, son sözü söyleyen olacaksın bak ne güzel

Tarih: 25 Mayıs 2008, 02:08 - İp: 81.***.**7.8
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Beyefendileri iftira ve her türlü saygısızlıkları yapacaklar,topiğimize gelip çamur atacaklar,insanlara asılsız ithamlarda bulunacaklar, sigma 17-70 lens f4'den sonda 50mm prime lensen daha iyi diyecekler ama biz beyefendiye hiç bir soru soramayacağız bunlar hakkında Sorduk mu da saygısız ithamları altında kalacağız.Oh ne ala

Düzeltme nedeni: Terbiyesiz kelimesi saygısız olarak değiştirildi.Terbiyesiz değil saygısız demek istemiştim.

#mgirgin' tarafından 25.05.2008 02:33:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 02:18 - İp: 85.***.**2.149
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hadee tazminat davaları alınır hadeee

Tarih: 25 Mayıs 2008, 10:40 - İp: 88.***.**7.172
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

bu başlıkta daha önceden ,ne kadar hor baksakta yurtdışındaki Türklerin bayramlarımızı anayurtta yaşayanlardan daha çok benimsediklerini, kabullendiklerini, işini gücünü bırakıp hazırlık yaptıklarını ve coşkuyla kutladıklarını anlatmaya çalışmıştım. (yanlış ta anlaşılmıştım ama önemli değil, anlaşılıyoruz konuştukça.)

Şimdi o kutlamadan örnek veriyorum. ilgilenenlere...

ÖNCE BURAYA BAKIN

ve BURADA da daha çok fotograflar var.

#hocha' tarafından 26.05.2008 03:03:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 03:01 - İp: 84.***.**1.13
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

afferin size hocaha.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 10:57 - İp: 88.***.**4.125
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Hiç alakasız gibi görünen pek çok olayın ucu "ekonomi" ye dayanıyor..

benim
"gelecek endişem"
"günlük cep harçlığı"
"sosyal güvencem"
"geçiminden sorumlu olduğum kişiler"
gibi problemlerim olmasın bakın ne bayramlar kutluyorum.

Melih Gökçek dün bi TV kanalında yine inciler döktürdü..
Yaptığı köprülü kavşaklar sayesinde 1 saatlik yolu 15 dakikaya indirdiği için söz konusu yolları kullananlardan 1 ytl geçiş ücreti istiyor
Buda yetmiyor..
yaptığı park, bahçe ve havuzlara yakın evlerden para istiyor..

Benim bilmediğim anlamadığım iki konu var bu durumda..
1- Belediyelerin görevi ne.. (yada başkanlar niye bu göreve talip olur)
2- Verdiğimiz vergiler bize elektrik, yol, su olarak geri dönecekse birde bunlara ilaveten niye ücret ödüyoruz.. Madem bu hizmetleri parasını ödüyoruz o zaman vergilerimiz nereye gidiyor ?????

nerden nereye işte... bayram gelmiş neyime ?????

Tarih: 26 Mayıs 2008, 14:43 - İp: 88.***.**2.195
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 15:04 - İp: 78.***.**3.84
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Rokomet sende uyanık geçinirsin. sözde değil özde uyanık ol biraz. 15 dakikalık yolu 1 saate çıkardıkları her yer için gün başına bize de 1 ytl versinler ben melih gökçeke borcumu öderim o zaman. ayrıca devlete ailecek ödediğimizi bütün vergileri iade etsinler bende yol parası köprü parası hastane parası okul parası çöp parası sokaklara otopark parası ne istiyorlarsa ayrıca ödeyim kendilerine.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 17:27 - İp: 88.***.**9.242