a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gün'e Özgü Bir Anı

19 mayıs emperyalizime darbe , özgürlüğe ve bağımsızlığa ulaşmanın önemli günü ile igil cok şey biliyoruz bazı bilmediğimiz anılardan biri

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor:

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.
— Buyurun Paşam.
— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.
— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!
— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

— Sen ölürsen ben de ölürüm dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kağıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra;

«Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.» dedi ve maiyetiyle gitti. Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…

Ahmet Remzi COŞKUNER

#a.haydar' tarafından 19.05.2008 10:00:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2008, 09:49 - İp: 88.***.**9.184
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

köpek düşmanı olduğun nası belli oluyo bazarbey. bu tür filmleri izleye izleye rahatlıyondur eminim.

Tarih: 22 Mayıs 2008, 16:13 - İp: 84.***.**1.75
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bana ne kızıyon hocaha alamancı olan sensin. bunlar sızınkiler.

Tarih: 22 Mayıs 2008, 20:57 - İp: 88.***.**8.252
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Tarih: 23 Mayıs 2008, 11:45 - İp: 85.***.**0.198
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Niyetim konuyu uzatmak falan kesinlikle değil.Sadece eraycanli, Yaşar Nuri Öztürk için de yalova kaymakamı demişti.Bu din adamına neden böyle bir yakıştırma yaptığını o kadar çok merak ediyorum ki sormadan edemedim.Eraycanli, siz bu din adamı'nın bir yamuğunu mu gördünüz? Varsa bir bildiğiniz,yanrı da biliyordur.Biz kullardan da saklamayın lütfen.Aksi halde çamur at izi kalsın hesabı oluyor

Tarih: 25 Mayıs 2008, 00:31 - İp: 85.***.**2.149
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

konuyu uzatmak istemediğin belli. sen direk söyle hangi konuda polemik çıkarmak istiyosun, ben seni hiç yormuyum, hemen ona göre birşeyler yazayım, sen de amacına/misyonuna ulaş kısa yoldan...

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:01 - İp: 81.***.**7.8
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Bırak şimdi bu suçlayıcı lafları.Hep böyle yapıyorsun.Sadece suçluyorsun ama mantıklı tek kelimen yok.Sana insan gibi bir soru sorduk verdiğin cevaba bak. Cevap veremediğin lafları etme o zaman bir daha.Saygın bir din adamını da yalova kaymakamı sayabiliyorsun ama nedenini açıklayamıyorsun..

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:10 - İp: 85.***.**2.149
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet, çünkü Yalova il, kaymakamı mı kaldı (öztürk ve beyaz hariç)
istediğin polemik konusunda teklifim geçerli, niye uğraşasın ki 2 saat nasıl istediğim cevabı verdirsem diye

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:18 - İp: 81.***.**7.8
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Bırak şimdi beyaz hocayı katma işin içine Sen doğrudan Yaşar Nuri Öztürk hakkında bildiğin birşey varsa onu söyle Yoksa yanına başkalarını da sokpu kpnuyu bulandırma

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:32 - İp: 85.***.**2.149
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

hmm anladım sen din adamları üzerinden açılmak istiyosun bugün, çok güzel seçim, tebrikler. ustasın bu işte, takdir ettim, en ucu açık konuları seçmedeki hassasiyetine ve kabiliyetine hayranım

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:38 - İp: 81.***.**7.8
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Yahu geçen benim topiğe gelip sulandırmaya çalışan sen değil miydin? Bu tarz işlerde sen daha meşhursun Halbuki burada medenice sorduğum sorulara medenice cevap veremiyorsun.Çamur at izi kalsın de mi? Neyse boşver nasılsa cevap veremiyorsun.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 01:46 - İp: 85.***.**2.149