a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Gün'e Özgü Bir Anı

19 mayıs emperyalizime darbe , özgürlüğe ve bağımsızlığa ulaşmanın önemli günü ile igil cok şey biliyoruz bazı bilmediğimiz anılardan biri

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor:

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.
— Buyurun Paşam.
— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.
— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!
— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

— Sen ölürsen ben de ölürüm dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kağıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra;

«Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.» dedi ve maiyetiyle gitti. Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…

Ahmet Remzi COŞKUNER

#a.haydar' tarafından 19.05.2008 10:00:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2008, 09:49 - İp: 88.***.**9.184
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bide espri beğendiremiyoruz iyi mi?

kardeşim ne kadar ekmek o kadar espri...

ich möhte köfte.. (hoşhaya özel yazdım bunu o anlar)

peynir domates ekmek çayla geçiştiriyoruz öğünleri..
kaliteli espri için yeteri kadar beslenmediğimiz kanaatindeyim..

hakkat pazarbey nerlerde..
yiyecekten bahsettimde aklıma geldi..
adam nası bi yokluk içindeyse.. masaya gelen çayın makro fotoğrafını çekiyodu.... allahım sen koru yarabbiii bin şükür... beterin beteri var

Tarih: 28 Mayıs 2008, 18:45 - İp: 88.***.**2.195
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Robotek sen o gün bana sitillayf olmak üzeresin filan dediydindi makroda. Utancımdan sormadıydım sitil layf ni diye. Bende he evet öyle tabi sitillayf olcem ben dediydim. Ni demek sitil layf bir numara filanmı.
pazarbey öz ve öz insandır.

Tarih: 28 Mayıs 2008, 19:01 - İp: 88.***.**3.183
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Herr Hausen Diebie eindır. (rakoya)
rako sen yine iyi besleniyosun. ben burda patatesten başka bişi bulamıyorum. hem alamanyada inanınki bütütün espriler scheize üzerine. okulda bile scheizeden konuşıyorlar. başka bi espri bilmiyorlar.

Tarih: 28 Mayıs 2008, 19:03 - İp: 84.***.**7.35
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Rokomet sen espri üretme çiftliği işine girsen kesin almanyaya kaçak ihracat yaparsın. Biz bişey anlamadık belki onlar anlar.

Tarih: 28 Mayıs 2008, 19:07 - İp: 88.***.**9.242
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

şimdi mesajdan tasarruf yapmak için iki mesaja birden cevap vericem hazır olun..

Pazarbeyim.. şayhze neyse sitil layn da odur.. çok yakın şeyler

Tarih: 28 Mayıs 2008, 19:08 - İp: 88.***.**2.195
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 28 Mayıs 2008, 19:16 - İp: 88.***.**3.183
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

çok sümükltane çeviri yapıyosun rako.

Tarih: 28 Mayıs 2008, 20:00 - İp: 84.***.**7.35
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ya hocaha ne cahil adamsın sümüktane değil. Süpürtane. Böylelerini atmak lazım siteden.

Tarih: 28 Mayıs 2008, 23:20 - İp: 88.***.**3.176
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

anayasa mahkesi gibi oldun bazarbey. atmak lazım falan ne demek oluyor. kapatalım demeye utanıyon dimi.

Tarih: 29 Mayıs 2008, 00:29 - İp: 84.***.**6.194
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 29 Mayıs 2008, 09:25 - İp: 88.***.**1.82