lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Elektronik Kumpas Devresi

Ya arkadaşlar ne kadar saçmaldığımın farkındayım..Buranın bir fotoğraf sitesi olduğunun da.Ancak iki yıldır bir çok duygu ve düşüncemi paylaştığım hatta bir evim gibi gördüğüm bu yerde sizden bu konuda da yardım istememi abes karşılamayın..

Evet olur kiaramızda elektronkçilrter vardır..Bana bir tekerin dönmesiyele 0,00 dan 89,99 a kadar sayacak bir elektronik devre lazım.
Mesela 6 cm çapındaki bir teker için 1 cm lik dönüş 19,095 dereceye,
1mm lik dönüş 1,9095 dereceye ve
0,01 mm lik bir dönüşte 0,09095 dereceye karşılık gelmeli..

Var mı böyle bir devre yapabilecek..

Tarih: 16 Ekim 2007, 22:40 - İp: 88.***.**5.73
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili lazut bu dediğin devreyi PİC (perifer interface control) ile kolayca yapabilirsin.örneğin 16 f 84 entegresi senin işini görür.
Teker olarakta bir step motor kullanabilirsin.Ancak step motorun burcunu senin bir tam turuna karşılık gelecek şekilde dişlilerle değiştirmelisin.
Bunun içinde örneğin kazım karabekirde Ali Çiçekle görüşebilirsin .(lazım olursa sana telefonunu mesaj olarak atarım)

Tarih: 17 Ekim 2007, 02:48 - İp: 88.***.**1.210
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

burkay hocam işin özünü-gereğini yazmış.
bu konuda kesinlikle bir profesyonel elektronikçiden yada elektromekanik uzmanından (bu alanda çalışan makine mühendisi) yardım alman şart.

Mantık olarak senin ihtiyacın olan şey sayıcı bir devre.. ne sayacağı ise tasarıma kalmış.. Teker çok kararlı (hassas) bir sürtünmeye sahip olmayacağından sistem "DİŞLİ" olarak tasarlanırsa daha mantıklı olur.
Fikir vermesi açısından söylüyorum. Hic bilgisayar mouse (fare) si açtınızmı ? altındaki topun döndürdüğü miller (tekerler) vardır.. bu tekerlerin bağlı olduğu delikli diskler (çarklar) vardır. mousenin (farenin) içindeki elektronik devre led yardımıyla bu delikleri sayarak PC ye bilgi gönderir. temel mantık bu..
umarım yardımı olur.
saygılarımla
rokomet
amatör öye
(elektronik teknikeri eskisi)

Tarih: 17 Ekim 2007, 09:43 - İp: 85.***.**8.15
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Himmmm...
Gözlemevi... Dönüşler... Dereceler...
Buldum! Elektronik yön ve açı kontrollü Teleskop yapacaksınız!

Burkay Beyin dediği gibi step motor kullanmak en doğru karar. Step motor ve Uygun bir dişli ile dönüşleri milimetrilk olarak ayarlayabilirsin.
Step motorlarda bir turu 200 adımda attırabilirsin.

(Step Motorun diğer motorlardan farkı dönüşlerini kontrollü olarak yapabilmendir. Diğer bir adı ise ADIM motordur.)

(elektrik teknikeri eskisi)

Tarih: 17 Ekim 2007, 10:35 - İp: 85.***.**4.226
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Svgili burkay hocam eminim ki doğru söylüyorsun.Ancak elektronik bilgisi sıfır olan biri var karşında.Kazım karabekir dediğiniz yer nerede bilmiyorum ancak Sinopda yaşadığımı belirteyim ben..Yani bulunduğum buralarda iyi bir elektronikçi yok.Ancak verdiğiniz bilgilerden hareket ederek inşallah nette bazı bilgilere ulaşırım.Birazdan arayacağım..

Sevgili rokomet sana da çok teşekkür ederim.Ancak böyle bir şeyin elektronik devresini yapsanız belki bir elektronikçiye götürü ona çizdirirdim..

Sevgili zyılmaz çok teşekkür ederim..

Tarih: 17 Ekim 2007, 22:32 - İp: 88.***.**4.238
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

ya Lazut hocam sen anlatıver derdini, ne yapacaksan ben yapıverem. E.m.l elektronik diplomam var ayrıca elektronik teknisyeni olarak çalışmışlığımda , pic lerle hiç uğraşmadım ama , sayıcı devreleriyle epey uğraştım zamanında. Mekanik desen Üniversitede makine okuduk. ne yapacağını söylede ona göre gerekirse tasarımda yaparız Merak etme o yarşmaya ben girmiycem.

Tarih: 17 Ekim 2007, 22:43 - İp: 88.***.**7.97
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili tembel kuş mesaj kutuna bak bi..

Tarih: 17 Ekim 2007, 22:54 - İp: 88.***.**4.238
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

öğretmenim öğretmenim aklım karıştı

Tarih: 17 Ekim 2007, 23:23 - İp: 83.***.**4.3
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

servo ile bu islemi yapabilirsiniz (belli bir acida cevirme). ama kendiniz servo disinda bir motor kullanacaksaniz potansiyometre ile o motorun donusunu servo gibi aci ile kontrol edebilirsiniz. projenize gore bir yol secip bunun uzerine yogunlasin. internette robotik ve elektronik forumlarinda yardimci olacak birilerini ve gerekli bilgiyi bulabilirsiniz. kolay gele!

Tarih: 18 Ekim 2007, 00:21 - İp: 81.***.**7.8
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

Lazut hocam konu ile ilgili mesaj attım. dilerseniz msn e ekleyin soracağınız birşey var ise yardımcı olmaya çalışayım.

Tarih: 18 Ekim 2007, 01:13 - İp: 88.***.**7.97
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili lazut ,
Ben sana devreyi yapabilirim.Programlamayı da sen yapabilirsin.Çünkü ben senin ne yapmak istediğini tam olarak anlamadım.

Tarih: 18 Ekim 2007, 03:03 - İp: 88.***.**1.210