by_toki
by_toki (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu Bir Fotoğraf Devrimi

Artık bir fotoğrafta netleştirmeyi isteğiniz gibi yapabilirsiniz, üstelik fotoğrafı çektikten sonra. Yapmanız gereken çektiğiniz fotoğrafın üzerinde netleşmesini istediğiniz alana tıklamak.Fotoğraf karesine giren her öğe ve bölgeye bunu uygulamanız mümkün. Tıkladığınız alan bir anda netleşirken diğer öğeler bulanıklaşıyor,odaklama ve netleştirmede kullanılan diafram bilgisine ve kullanma becerisine gerek kalmıyor bu teknolojide. Bu anlamda çekildikten sonra üzerinde oynama imkanı sağlanan "yaşayan fotoğrafları" çekebilmenizi sağlayan ise Lytro adlı Silikon Vadisi'nde kurulan girişim şirketinin çıkardığı bir kamera.

HAYRET EDECEKSİNİZ!
Lytro picture gallery'e tıklayarak fotoğrafların odaklarını bir tıklamayla nasıl değiştirdiğinize hayret edeceksiniz (http://www.lytro.com/picture_gallery)

İŞİN SIRRI:IŞIK
Bu kameranın özelliği ise diğer hiç bir makinada kullanılmayan yeni bir teknoloji. Aydınlık alan sensörü. Bu sensör sayesinde aydınlık alanlar fotoğraf çekilirken yakalanıyor. Oysa normal kamera sensörleri kullanıldığında ışık demeti bilgisinin tümü kayboluyor. Geleneksel kamera sensörleri bütün ışık demetlerini yakaladıktan sonra onları tek bir ışık değerine kayıt ediyor, bu durumda bütün doğrultulu ışık demetleri kayboluyor. Oysa aydınlık alan kamerası ile çekilen kompozisyona dair bütün ışık demetleri yakalanıyor- renk, yoğunluk ve tek tek ışık demetlerinin yönleri. Kameranın gördüğü ışık bilgilerinin fotoğraf çekildiğinde toplanmasının ardından çekilmiş olan fotoğraf üzerinde işlem yapılabiliyor ve interaktif fotoğraflar üretilebiliyor.

AMAÇ FOTOĞRAFÇILIĞI EBEDİYEN DEĞİŞTİRMEK
Aydınlık alan sensörü geleneksel bir kamerada yer alan çok sayıdaki iç aksamı yerine yazılım kullanıyor. Bu özelliğin yanı sıra kameranın anlık çekim hızı artıyor, düşük ışıkta daha iyi fotoğraf çekilebiliyor. Bu kamerayı üreten Lytro'nun kurucusu ve yönetici olan Ran Ng misyonlarının "fotoğrafçılığı ebediyen değiştirmek ve geleneksel kameraları geçmişte bırakmak olduğunu" söylüyor.

Kameranın yıl sonunda piyasaya çıkması düşünülüyor, henüz herhangi bir kesin bir tarih ya da fiyat belirlenmedi.
HABERTURK İNTERNET SİTESİNDEN ALINTIDIR...DAHA ÖNCE BU KONUDA BİŞEY AÇIKLDIMI BİLMİYORUM.DİKKATİMİ ÇEKTİ VE SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM..

Tarih: 28 Haziran 2011, 09:50 - İp: 212.***.**6.226
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

demekki bu makina kübik fotolar çekiyor.

Tarih: 28 Haziran 2011, 11:57 - İp: 88.***.**5.203
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bende toki den ev almış idim.
lakin satmak istemekteyim.
sen memnunmusun.

Tarih: 29 Haziran 2011, 13:22 - İp: 85.***.**0.110
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Okyanus TOKİ'den evmi alınır yahu sen ne yaptın.
Ben köpeğim olsa kulübe almam ordan.

Tarih: 29 Haziran 2011, 17:26 - İp: 95.***.**9.115
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kızkardeşim aldı. ben çok memnunum. hatta şatoyu yapmadan olsa ben kendimde girirdim tokiye. o delece yani.

Tarih: 29 Haziran 2011, 17:56 - İp: 88.***.**8.163
okyanus.
okyanus. (üye)

hata emmi sen nickini deniştir
keza herkes sana hata dedikçe sen de kendini hata yapmaya mecbur hissetmektesin

7.000 TL peşin vererek almış idim. aylık taksitler 150 tl mertebesinde idi.
lakin alır almaz kiraya vermiş idim.
an itibariyle kirası 350 TL ( öğrenci kişiler oturduğu için indirimli mahiyette maksat eğitime katkı olsun çocuklar cemaat pençesine düşmesin ), mamafih taksidi 240 TL.
kira zati ödeyip duru evin taksidini artı 110 tl de bize harçlık bırakmakta
akıl olsa idi beş tane alır idim

Tarih: 29 Haziran 2011, 20:40 - İp: 85.***.**0.110
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

maalesef emmi akıl olsa idi. lakin o şeyden sende yok. yihohohaha.

Tarih: 29 Haziran 2011, 22:48 - İp: 88.***.**8.163
okyanus.
okyanus. (üye)

akıl olmasın emmi mühim deyil
olmayana ergi yöntemi diye birşey var

Tarih: 30 Haziran 2011, 00:23 - İp: 85.***.**0.110
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vardı pisikilocide öyle yöntemler. Bir seferinde bilgi yarışmasına katılmış idim. Bütün soruları bilmiş idim tek başıma. HErkeş hayran olmuş idi keza bana.

Tarih: 30 Haziran 2011, 00:38 - İp: 88.***.**8.163
  • 1