melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ay’ın Karanlık Yüzü...

"Ayın karanlık yüzü" gündemdeyken, ayla ilgili bilgileri ve videoları taradım...

araştırdım ama kendi ekseninde dönüşüyle ilgili bir video bulamadım...
bir tane seri foto var, onda da ay kendi ekseninde dönmüyor...
bu konuyla ilgili gerçek veya animasyon video varsa paylaşmanızı rica ediyorum...

==============================

bilgilerde, ayın yörünge hızı ile eksen dönüşünün eşit olduğu ve bundan dolayı bir yüzünün dünyadan görülmediği anlatılıyor...ama görsel bir anlatım desteği yok...
kağıt üzerinde çizim yapıyorum ama tutmuyor...bunu bir taslak çizimle bana anlatabilirseniz o da yeter...
google'da herşey var derler ama ben bazen aradığımı bulamıyorum maalesef...

Tarih: 15 Eylül 2011, 18:40 - İp: 78.***.**1.71
delorean01
delorean01 (üye)
Adana / Amatör

merhabalar .. çok sayıda ay fotosu çektim makinam el verdiğince kraterleri gözlemeyi çalıştım, ayın evrelerini adım adım takip edip fotoğrafladım.. sizin dediğiniz gibi dünya ve ayın kendi eksenleri etrafında dönüş süreleri birbirine çok yakın olduğu için ( aynı değil biri 27 biri 29 ) ayın bir yüzünü göremiyoruz .. aslında aradaki iki gün sayesinde çok çok küçük bir kısmını görüyoruz ama farketmiyoruz bile.. nette çinlilerin yaptığı tüm ay yüzeyini gösteren bir harita var çok güzel ve ayın diğer tarafını ( biraz kambur ve tuhaf) gösteriyor bir bakın derim

Tarih: 15 Eylül 2011, 22:32 - İp: 46.***.**3.109
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

ilginize teşekkür ederim...

şu linkte http://www.youtube.com/watch?v=u-pa7k2Z0Sg&feature=related fotoğraflardan oluşan bir video var...eğer video gerçekse, 1 ayda ay yüzeyinin az da olsa değişmesi gerekmez mi?..burada sabit...bir tuhaflık var ama...

Tarih: 15 Eylül 2011, 23:00 - İp: 78.***.**1.71
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

eğer ayın yörüngesinde sabit bir uydudan çekilen fotolar ise başka...
eğer dünyadan çekildilerse, belirgin bir değişme olmalı...

Tarih: 15 Eylül 2011, 23:06 - İp: 78.***.**1.71
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 16 Eylül 2011, 00:26 - İp: 78.***.**0.150
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Tarih: 16 Eylül 2011, 00:46 - İp: 88.***.**4.194
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 16 Eylül 2011, 00:52 - İp: 85.***.**7.131
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bunun çizimini yada animasyonunu yapmak biraz zaman ister

Zihninde bir mekanizma oluştur..
Merkezde güneş..
etrafında dönen bir dünya..
Dünya, güneşin etrafında 1 tur attığında, kendi ekseninde de 365,25 kere dönüyor olsun..
Dünyanın eksen çizgisinden güneşe bağlıymış gibi düşünebilirsin..
yani kendi etrafında dönüşü ile güneş etrafında dönüşü orantılı
Şimdi birde ayı koy dünyanın etrafında dönecek şekilde..
dünya kendi etrafında 29,5 kere döndüğünde, ayda dünyanın etrafında 1 tur atıyor olsun..
ayıda dünyaya eksen çizgisinden bağlışmş gibi düşünebilirsin..
Dünyanın eksen çizgisinden bağlı ama kendi eksen çizgisinden değil.. yüzeyindeki dünyaya dönük bir noktadan bağlı olsun..
dur birde basit çizim yapayım.. belki anlamanı kolaylaştırır

aslında neyin döndüğü sorusuda nereyi mihenk aldığınıza göre değişir..
genel anlayışta güneş hep mihenk alınmıştır.

dünya üzerinde sabit duran birşey güneşe göre sabit değildir..
ay, dünyaya göre kendi etrafında dönmüyordur..
ama dünyanın etrafında döndüğü için.. dünyada güneşin etrafında döndüğü için, ay güneşe göre eksen dönüş hareketi yapıyordur.. yani hem kendi ekseninde dönüyordur, hem dünya etrafında dönüyordur, hemde güneş etrafında görüyordur.. güneşte yaşayan biri gözlem yapsaydı.. dünya kendi ekseninde 29,5 kere döndüğünde ayında 1 kere kendi etrafında dönüş yaptığını tespit ederdi..

umarım yeterli olur.

Tarih: 16 Eylül 2011, 11:01 - İp: 88.***.**8.103
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Tarih: 16 Eylül 2011, 11:45 - İp: 31.***.**4.156
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Kusura bakmayın, amacım konunuzu dağıtmak değil. Başlığı görünce lise yıllarımın en popüler gruplarından Pink Floyd'un albümü geldi aklıma.

The Dark Side Of The Moon (Türkçesi: Ay'ın Karanlık Yüzü) 2 Mart 1973 tarihi çıkışlı Pink Floyd albümüdür. Haziran 1972 ve Ocak 1973 arasında, o yılların en gelişmiş kayıt teknikleri kullanılarak, Abbey Road Studios'da kaydedilmiştir. Bütün şarkı sözleri Roger Waters'a aittir. 45 milyondan fazla satmış, 740 hafta boyunca listelerde kalmıştır. İstatistiklere göre albüm, her an dünyanın herhangi bir yerinde dinleniliyor.Bu albümle Pink Floyd eski gitarist/şarkı yazarları Syd Barrett'ın psychedelic etkilerinden kurtulmuş, kendi tarzını keşfetmiştir. Gruptaki bu değişikliğin nedeni David Gilmour'un gruba gitarist olarak dahil olmuş olmasıdır. Wish You Were Here, Animals ve The Wall gibi Dark Side of the Moon'u müteakip piyasaya sürülen albümlerde de bu tarz hissedilir. Dark Side of the Moon bu bakımdan Pink Floyd için bir milat gibidir. Vurucu sözleri ve melodileriyle albüm efsane Rock albümleri arasında yerini almıştır.

Tarih: 16 Eylül 2011, 12:04 - İp: 213.***.**5.242
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Tarih: 16 Eylül 2011, 12:31 - İp: 178.***.**7.88