gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Atatürk’ten Bir Kaç Söz

bunları bildiğinizi düşünüyorum. sadece hatırlatmak ve düşündürmek için yazıyorum. son konuları görünce içimden böyle bir şey yapmak geldi...

-Öğretmenler! cumhuriyet sizden düşünceleri hür, vicdanı hür irfanı hür nesiller ister.
-Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
-Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
-Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır.
-"Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir."
-Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
-Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır.
-Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
-Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler çağdaş olmayı kâfir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır.
-"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

#gurhan_87' tarafından 06.04.2008 12:03:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Nisan 2008, 11:54 - İp: 88.***.**4.91
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

irfan: Bilme, anlama, sezme

despotluk: Bir ülkeyi zora, baskıya ve keyfe bağlı yönetme

dimağ: Bilinç, zihin

fen: Bilim, bilgi

Tarih: 6 Nisan 2008, 11:59 - İp: 88.***.**4.91
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Güzel paylaşım...

Buraya tıkla Gürhan.. Oradaki nicki gördünmü..

Tarih: 23 Nisan 2008, 16:57 - İp: 85.***.**5.215
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

İkinizin ortak adı mı oluyor o?

Tarih: 23 Nisan 2008, 17:01 - İp: 81.***.**1.48
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

telif haklarına aykırı bu.

Tarih: 23 Nisan 2008, 17:01 - İp: 88.***.**9.156
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

benimle alakası yok ki ama

Tarih: 23 Nisan 2008, 17:02 - İp: 88.***.**9.156
mete007
mete007 (üye)

Bu seferkinin, benimlede alakası yok..

Tarih: 23 Nisan 2008, 17:29 - İp: 85.***.**5.215
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

daha önce böyle bir denemen olmuşmuydu yoksa. ahan da yakaladım kimdin söyle hadi

Tarih: 23 Nisan 2008, 17:31 - İp: 88.***.**9.156
mete007
mete007 (üye)

Britney Spears, kılığında birini görürsen, ben değilim ama garanti erkektir ha..

Konu dağılıyor.. Atanın huzurunda, saygı duruşu veya benzer bi vaziyete davet etmeli..

#mete007' tarafından 24.04.2008 17:22:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2008, 17:21 - İp: 85.***.**5.16
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

Tarih: 24 Nisan 2008, 17:22 - İp: 78.***.**4.224
  • 1