ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Asgari Ücrete Zam(?)

Yeni yılda uygulanacak asgari ücret belli oldu. Buna göre asgari ücret 2009’un ilk 6 ayında 16 yaşından büyükler için yüzde 4.3 artışla net 527 YTL olacak. Temmuz ayında ise ücret yüzde 4.1 artışla net 546 YTL’ye yükselecek.

Asgari ücretle çalışmıyorum ama tüm asgari ücret alanlar adına tüm yasal sorumluluğunu üzerime alarak diyorum ki ALLAH BELANIZI VERSİN ÇOLUĞUNUZDAN ÇOCUĞUNUZDAN ÇIKSIN !

Tarih: 25 Aralık 2008, 17:41 - İp: 85.***.**4.63
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 25 Aralık 2008, 17:42 - İp: 85.***.**4.178
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 25 Aralık 2008, 17:47 - İp: 78.***.**2.35
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bela okumakla düzelmiyor bu işler,ekonomi çok hassas ve karışık.

Serbest piyasanın hakim olduğu ekonomilerde zengin, zenginleşir;yoksul, yoksullaşır.

Mesela ABD de herkes zengin mi sanıyorsunuz ?

Tarih: 25 Aralık 2008, 18:24 - İp: 78.***.**6.167
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim çalıştığım kurumun hizmetlileri asgari maaşla çalışıyorlar.Bir tanesi geldi kararın açıklanıp açıklanmadığını sordu henüz açıklanmamıştı...720 ytl olacağına kendini o dere inandırmış ki gözleri parıldıyordu...Bir saat sonra tekrar geldi 517 lirayı söylerken ben yerin dibine geçtim..

Bir ücret rakamsal anlamda yüzde 100 olarak kabul edildiğinde bunun % 30u gıda diğer % 30 u barınma ve kalan %40ı ise eğitim sağlık giyim ulaşımgibi zorunlu diğer ihtiyaçlardır. Zammı makul gören parti üyeleri birde açıklasınlar o para ile ev nasıl geçindiriliyor ?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk-İşin açlık sınırı yoksulluk sınırı ve asgari geçim ile ilgili rakamları ortadadır.Yokulluk sınırı 891 YTL yani yoksul bile değiller-değiliz. Devlet asgeri ücretleri ayrı tutup hiç bir kesinti yapmadan bürüt kavramını ortadan kaldırsa batar mı ?

Tarih: 25 Aralık 2008, 23:33 - İp: 88.***.**3.217
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla yapcek bişey yok. Amerikada hatta japonyada bile zarar açıkladı büyük şirketler.bMilyonlarca kişiyi işten çıkaracaklar. Birçok insan bununda azı ile çalışmaya razı hale gelecek yakında.

Tarih: 25 Aralık 2008, 23:48 - İp: 85.***.**4.178
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ocanic böyle bela okumayla olmuyor ne yazık ki.
sadece kızılması gereken asgari ücretliden alınan vergiler kesintiler.
ne yazık ki bu vergiyi çoğu meslek sahibi kişiler bile vermiyor.(burası çok derin bir konu ,ona hiç girmek istemiyorum)

Ama asgari ücretin ciddi bir artış göstermesi demek ,korkunç bir işçi çıkarımı demek.
% 4 artışta bile % 10-20 küçülüyor şirketler..
bu yüzden şu an insanlar %4 zammı değil sadece işine devam etmeyi bile büyük başarı sayıyorlar..

Tarih: 26 Aralık 2008, 00:00 - İp: 85.***.**2.27
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Asgari ücretliye yapılan yüzde 4.03 lük zammın ardın konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 1.41 zam yapıldı. Yani asgari ücretliye yapılan zam yüzde 2.62 düşmüştür. Yapılan zam asgari ücretlinin cebine girmeden buhar oldu.

Tarih: 26 Aralık 2008, 02:13 - İp: 88.***.**8.14
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ya kadir abi piyasa gerçekleri maalesef bunlar..

Tarih: 26 Aralık 2008, 07:09 - İp: 85.***.**4.178
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

aramızda asgari ücretle çalışan yok.. milletin derdi yeni çıkan makineler ve lensler...

yok japonya imiş, yok abd imiş... yok piyasa imiş... yahu bu bahsettiğiniz ülkeler de işsizler bile daha çok maaş alıyor... yemeyin bizi... (hergün 6-7 gazete, 1 kitap okuyoruz, en azından bana yedirmeyin o gönül rahatlatma vecibelerini)... artık diziler en çok seyredilen değiller... en çok seyredilen programlar ana haberler ve tartışma programları... baksanıza, tv ler atak yaprı, kıytırık programlara ilgi düşüyor diye, artık her kanalda bol dedikodulu yemek yarışması var....

hayırlı olsun... yeni yemek yarışması programlarımız...

dün bir tablo daha gördüm, çok ilginçti.. hakkari de, bir köy kahvesine girdi spiker.. soruyor işte, yeni kürdish tv açıldı, trt 6 , ne dersiniz? adam kafayı bir çevirdi, duvarda plazma tv... içerisi 20 metre kare, izbe, odun sobası yanıyor, millet sakallı püsküllü, ellerinde çakma nokia cep telefonu, yakınalrını arıyor, aluuuu gızzzz, görün mü beni, televezyondayım lan, diyo... duvarda plazma tv.. içinde trt 6... ellerde çakma nokya , gönüller kapitalist olmuş... uykular derin.... cepte yüzde bir milim zam...

kim üzülürr, kim sevinir bu zammma...

yeni lensler çıktı..revue 55mm f1.7 , 30 lira, sudan ucuz... yarın geliyor...

Tarih: 26 Aralık 2008, 08:43 - İp: 78.***.**7.65
t.y.
t.y. (üye)
Samsun / Meraklı

devlet ekonomisi kötü olunca halkına ve özel sektörüne sahip çıkamıyor (devletin yapması gereken zammı adam gibi yapıp asgari ücret üzerindeki vergileri indirmesi) bizim yaptığımız hata içinde bulunduğumuz durumu değelendirmeden kendimize bakmadan kendimizi gelişmiş ülkeler ile kıyaslamak. sonrada olanları kabullenmek vs. vs.

Tarih: 27 Aralık 2008, 11:59 - İp: 81.***.**6.113
  • 1