martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Arkdaşlar Herkes Fotoğrafını Ekle..

Arkadaşlar herkes kendi çektiği fotoğraflardan en iyisi olduğunu iddea ettiği fotoğrafı eklerse bi fikir birliğine varabiliriz belki?? Mesela kodak cx6330 bir makro çekimim gibi..

Tarih: 4 Haziran 2004, 21:45 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili mantar,

Fotografda fikir birliği diye bir şey olmaz.Fotoğraf sanattır ve herkes farklı yorumlar dolayısı ile birinin beğendiğini bir başkası beğenmeyeceği için en iyinin bulunma ihtimali de yoktur.(Fotograf yarışmalarında yapılan ise jürinin beğenisi önceden bilindiği için ona uygun fotoğraf yollamaktır.)

Tarih: 5 Haziran 2004, 03:01 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Doğru fotoğraf sanat tır. Ama ben sanatsal açıdan değil sadece makinelerin çektiği fotoğraflardan örnekler görebilmek için yazdım o mesajı. Doğru Kimi çekim kötü kimisi güzel olabilir ama, en azından ön bilgi edinmiş oluruzi,diye düşündüm..

My Photo House ( tıkla )

#martar2005' tarafından 05.06.2004 10:24:47 tarihinde düzenlendi.

#martar2005' tarafından 06.06.2004 11:31:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2004, 10:14 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Martar2005 senin yapmak istediğin şeyi anladım...

Makinaları karşılaştırmak için aynı ortamda (aynı ışık koşullarında) aynı ayarlarla (yaklaşık olarak) aynı açıdan aynı nesneleri çekerek bir karşılaştırma yapmak gerekir... (Objektif olma açısından).

Ben bir arkadaşımla senin dediğin olayı gerçekleştirdim.. CMOS sensorlu bir makina (TRUST) marka 3MegaPixel olduğunu iddia eden bir makina (fiyatı 160-170 Milyon arası) ile KodakCX6330 u karşılaştırdım... TRUST un flaşı otomatik olduğu için yarı karanlık ortamlarda çakmıyor...Bu nedenle bende makinamın (Kodak CX6330) flaşını kapattım... Bir odada bulunan değişik nesneleri , aynı açıdan ve aynı ayarlarla(yaklaşık olarak) çektik...Bilgisayara indirdik... Farkı gördük.... TRUST interpolasyon yaptığı için 96Dpi (Bir inchte 96 Nokta) ,Kodak CX6330 300 Dpi .... TRUST un yarı karanlık ortamlardaki çekimleri rezalet...(KodakCX6330)a göre... Aydınlık ortamlarda bir nebze netlik kazanıyor...

Neyse yapmak istediğin buysa yukardaki şartlarda bir test yapmak lazım... (Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz)..

Tarih: 5 Haziran 2004, 11:19 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili mantar,

makinelerin objektif değerleri aynı olduğu sürece çektiğin resimler arasında kalite bakımından bir fark göremezsin (objektif açısından! yani objektif jenoptik olsa ne farkeder schneider-kreuznach olsa ne farkeder? sen o farkı görebilecek baskı sistemine sahip değilsin ki) ayrıca abicenin dediği gibi koşullar da aynı olmalı ccd yi cmosla karşılaştıramazsın .Senin makinen kodak, premier makine bile senin kodak'ına beş çeker çünkü ccd si kodaktan daha kaliteli ve dsp konvertörüde (premier samsung parçaları ile üretimişdir)

Tarih: 5 Haziran 2004, 13:24 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

burkay baba bu konuda sonuna kadarkatılıyorum sana makina testi konusun da birmakale okumuştum.

senin bahsettiklerinde sonra istenilen özelliklleri ve durumları bir araya getirmek biraz sıkar bizi. o iş prof iş meslek işi önce makine teknolojisini bilmek lazım.
kolay gelsin.

Tarih: 5 Haziran 2004, 16:58 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Flassv,

Ben sizin o baskı teknolojisine sahip makineleride yakın bir zamanda geliştireceğinize ve seri imalata başlayacağınıza inanıyorum. Selamlar

Tarih: 6 Haziran 2004, 12:00 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Yukarda benim dediğim olayı
FAVEON sensor ile normal CCD sensor (aynı pixel çözünürlükte) yapıldığını gördüm... Farkı açık ve net görüyorsunuz...

Beş çeker, altı çeker yerine..

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz...

Tarih: 7 Haziran 2004, 10:12 - İp: yok
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Bu topici de çok ilginç buldum. Okuyun lütfen, nerden nereye geldik, düşünce olarak. Düşündürüyor.

Tarih: 2 Şubat 2007, 03:45 - İp: 85.***.**3.221
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

3 megapiksel oldugunu iddia ediyor demiş adam..vay anasını 3 mp

Tarih: 2 Şubat 2007, 04:06 - İp: 88.***.**4.252
  • 1