hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Alamanya Dedikleri...

1 ay önce Stuttgart havaalanına indiğimde ilk işim bavulumdan kazak ve montu çıkarmak oldu, yanlışlıkla sibiryaya falan mı indik, diye düşündüm. Taxileri görünce plakadan ve markalarından anladım Alamanyada olduğumu, çünkü en kötü taksi audi idi.

Ravensburg'a geldiğimde (Almanyanın tatil yeri imiş) sokakları bomboş görünce heralde bir yerlerde bi faaliyet var herkes oradadır, diye düşündüm. ama 1 ay oldu hala aynı, sokaklarda kimsecikler yok, sadece köpeğini gezdirenleri görebilirsiniz.

Alamanyada sokaklara bal dök yala derler, gerçekmiş. Ama sebebini öğrenmem çok geç olmadı; her gün yağmurla temizleniyormuş. 3 gün yağmur yağmadığı zaman sokaklar sigara izmariti ve pislikten geçilmiyor.

Burada bakkal, büfe falan aramyın, yok! Büyük marketler var, onlarda akşam erkenden kapanıyor, akşamdan sonra ve haftasonu, sigara ekmek vb. ihtiyaclarını stoklamadıysan yandın! Gözünü sevdiğimin memleketimde her zaman her saat her yerde istediğini bulabilirsin.

Bizdekinin aksine pazarlarda herşey çok pahalı, marketlerde ucuz. Aynı patatesi markette 4 misli ucuza alabiliyorsun. Peki neden böyle diye araştırdım. Pazarda insanın emeği ile olan mallar bulunur, insan emeği burada pahalı, markete düşen mallar en ucuzlar, seri üretim vb. Bizde tam tersi: Markette peyniri domatesi daha pahalıya alırız, köylünün kendi üretip getirdiği mallar en ucuzudur. Türkiyede köylüler hayvancılık yapmasa, kasaplar olmasa marketlere kalsak et bile yiyemeyeceğiz demekki. Bizde fabrika ve tesis ürünleri çok daha pahalı çünkü.

Ben kazak ve montla gezerken, kızların minilerle ve yarım tşortlerle hasta olmadan nasıl dolaştığını hala anlamış değilim. Ramazan geçince anlayacağımı sanıyorum

Burada teknoloji çok geri kalmış. Bi telefon veya internet bağlantısını 2 haftadan önce yapamıyorlar. Benimki 3 haftada bağlanabildi.

Daha farklı gördüğün şeyler oldukça yazarım. Çoğunuz görmüşsünüzdür ama birde benim gözümden görün istedim, zira bu açılardan kimse bakmamış.

Tarih: 5 Ekim 2007, 17:38 - İp: 84.***.**3.162
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

hocaaaaahhh abiiii hoşgeldin nerelerdesin...

bende Allmanlara takılıp gittii bize artık selam vermez diyodum (almanlara derken anladınız siz onu)

abi oralarda kal hatta emekli felan ol orda gelme buralara çünkü bende gelmeyi düşünüyorum ön ayak olursun bize orda..tabi okulu bitrebilirsem

neyse iyiki burdasın diyeyim son olarak..sen anlatmaya devam et..biz dinliyoruz..

Tarih: 14 Ekim 2007, 02:29 - İp: 81.***.**4.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

siyah converse istiyorum 8/5 numara..(43)
burda 109 lira ıtalyada 15 euro ımıs ordada olsa olsa 25 eurodur..
hediyen için tesekkur ederim şimdiden

Tarih: 14 Ekim 2007, 02:44 - İp: 88.***.**3.130
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

koç245443224543543654908590768237489, merak etmen gelmeden öğrendim o huylarını. hem kızları seyrettiğimi nerden çıkardın

nedimy, hoşbulduk. almanlara takılsamda sizleri unutmam mümkün mü? sizin yeriniz ayrı.

gaijin, siyah conwers e bakacağım. kendime ayakkabı alacaktım, sen iyisini bilirsin, o dediğinden alayım bari

Tarih: 14 Ekim 2007, 13:37 - İp: 88.***.**3.251
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Hocha ,

Almanya yine iyileri arasinda, ben sana Fransa'yi anlatirsam Kapikuleden disariya insan cikmaz memleketten.

"Bir baskadir benim memleketim" gerisi hikaye,hic yurt disina cikmamis insanlara bir tavsiye.

Tarih: 14 Ekim 2007, 13:53 - İp: 88.***.**8.234
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

SEvgili hocha(Bakısmini doğru yazdım. ) sitede en çok seni zseverim.Bilirsin zati. BAna gelirken bir tane makro lens getir.Özellikle afyona ziyaretine gelcem.Saygılarımı sunmaya. Bide alaman çukulatası getir. Domuz yağlı olmasın emme.

Tarih: 14 Ekim 2007, 13:53 - İp: 88.***.**3.11
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

cancaner haklısın

pazarbey ben sana tüylü fötr şapka getircem, aslında ispanyol eteği getircektim ama bu seferlik bununle idare et.

Tarih: 14 Ekim 2007, 14:16 - İp: 88.***.**3.251
fatos k
fatos k (üye)
Yurtdışı / Amatör

dünyada yasamak istedigim en so ülke olur almanya, allahima cok sükür ki isvicrede yasiyorum. herseyiyle geri kalmis bir ülke. orada yasayanlar nasil katlaniyor bilmiyorum.
hocha sizede bol sanslar ve sabirlar dilerim.
bir ara hayatimin yalnisini yapip oraya yerlesecektim, ama iyiki akil edip gidip görmüsüm, kararimi tam vermeden. bir dakika bile kalamayacagimi anladim, gidip gördükten sonra.

Tarih: 14 Ekim 2007, 19:03 - İp: 84.***.**5.48
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

almanya,nin sehir hayati cok stres yüklü, benim bulundugum bayern eyaletine bagli lintenfels bölgesi cok az nufusa sahip ve gayet kaliteli yasam standartlari var, benim kaldigim köyde 3000 kisi yasiyor veve bu nufusun 150 kadari türk.
büyük sehirlerinde yasanmaz almanya,nin

Tarih: 14 Ekim 2007, 19:28 - İp: 90.***.**1.32
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

fatoş k, isviçreyi daha görmediğim için birşey diyemiyeceğim. ama fransa başta olmak üzere isviçre vb ülkelere de gidip göreceğim, her ülkede benim gibi görevli arkadaşlarım var. birbirimizi ziyaret ederek gezmiş olacağız. İsviçrenin bodensee kenarında da iyi bir arkadaşım var ilk önce ona gideceğim, zira bana da oldukça yakın.

gençmen benim bulunduğun yerde de nüfus 40bin, 5bin türk varmış, ama bana türkler daha çok gibi geliyor. Alamanların nüfus sayımına köpekleri de giriyor galiba.

Tarih: 14 Ekim 2007, 20:17 - İp: 88.***.**3.251
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sen o tüyü alll

Tarih: 14 Ekim 2007, 20:28 - İp: 88.***.**3.11