cigdemakta
cigdemakta (üye)
Adana / Amatör

Adana'nın Yolları Taştan

Merhabalar arkadaşlar,
Bütün illerde tüm netfoto aileleri birbirleriyle buluşup, fotoğraf çekip geziler düzenliyorlar. Ben nedense hiç Adana'da katılım göremiyorum. Defalarca konu açtım ama tık yok. Çok zoruma gidiyor. Tek Adana'lı ben miyim bu durumda? Lütfen bana ulaşın. Bir gün belirleyip fotoğraf tutkunluğuna ortak olalım. Adana'nın yolları taştan... Çekecek çok şey var.

Tarih: 22 Nisan 2009, 17:36 - İp: 85.***.**2.143
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ilahi kumköy abi, öldüm gülmekten

şansın varsa iyi haporlör tependekidir, diğerleri patlaktır emme bab pab cızır cuzur ses çıkarır idi,,amanin ninna ninnaaa esmerim vayvay

hemde ne cazırdardı o siyah tepe kabinleri
kapının kenarındaki buzluğu da unutmamışın haa..
birşeyi unutmuşsun, sigara yassağı yoktu ya çok önce, ben küçüktüm, otobüsün içi dumanaltıydı resmen..
biri gider camı acardı, bütün duman hurraaa dışarı..
görende otobos yanıyo sanar

otobos şarkıların da pek fingirdekmiş abi

Tarih: 12 Aralık 2009, 14:20 - İp: 88.***.**4.13
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Fingirdek olmasa idi o şarkılar, şefer efendi kaza yapardı yoksa emmi,,..
Özellikle Mersin Alanya arası çalışan otoboslardaki yolcuların midesi bulanırdı o sürülerek açılan camlardan aşağıya habire öööğğkk [safra zafiyeti sebebi] torbaları atılırdı şapır şapır aşağıya,cama yapışmalarıda cabası..O yolda herkesi tutardı otobos hep..Şimdi bilemem yol ne alemde..
-kemalli memalli sunalın filminde de vardı ya, şeferadamın kafasına plastik yoğurt kovasını geçiriyordu,beyaz direksiyon bir sağa bir sola,araç yalpa yapıp gidiyor işte, o otoboslar güzeldi zira,, sigara da içilirdi elbette,,bir de bazı insanlar otobosta altındamla kolonyası sürerdi bolca,,o sıcakta diğer kişiler [kokusu çok ağırdır/rengi bakır gibi] kokusundan bayılırdı,millet topluca ya hacı emmi dökmesene şu altındamlayı otobosta derdi,adama..

Yanları beş bölmeli pencereli otoboslar nostalji oldu şimdi..Hastalarıda var hala ama..

Tıkla bak bakam,,İzmir diyor burada da..302

Küllükleri ve radyoyu gördün değil mi resimlerde..

Evet Adananın yolları taştan emmi,,bir de adanada badana derdik biz de mektepli iken.. Badanacılara..

Tarih: 12 Aralık 2009, 20:28 - İp: 78.***.**6.173
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

evet emmi 302 idi o otobüsler.
keza sonra süper man turbo çıkmış idi.
sonra setra keza.
setra dan sonra ne çıktı bilmem. keza araba almıştım setra zamanlarında reno 21 meneger mukabili.

Tarih: 12 Aralık 2009, 21:37 - İp: 85.***.**4.170
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Konkortlarda fazla yakar diye millet menejer almıştı o zamanlar okyanus..Menejerde fazla yakar diyenlerde [az parası olanlar/aynı kasa da olsa] optima alırdı geniş geniş gezelim diye..

Tarih: 12 Aralık 2009, 21:41 - İp: 88.***.**0.206
okyanus.
okyanus. (üye)

concortlar 2.000 motor idi herhal.
o zamanlar daha yol bilgisayarı falan yok idi araçlarda.
concordun yol bilgisayarını görüp imrenmiştim lakin fiyat fayda ikilemi mukabilinde manager almış idik.
geniş idi netekim. arka koltukta oturanlar sesimi duymaz idi. bağırarak konuşur idim yaylada uzaktan seslenme mukabili.

yalnız o zamanlar fakir olmama rağmen hiç benzin parasını düşünmez idim. benzin bayağı ucuzmuş demekki.

Tarih: 12 Aralık 2009, 21:50 - İp: 85.***.**4.170
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

302 den sonra 302s yapıldı..kasa ağır geldi diye tutulmadı..motor sesinin bir başka güzel olduğu söylenir..concord deyince aklıma geldi..flaş s almıştık bi zamanlar..o zamanın behrinde iyi arabaydı...

Tarih: 12 Aralık 2009, 22:01 - İp: 78.***.**9.35
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Elbette o zamanlar alım gücü de vardı keza benzinde ucuzdu,,doğubankın önünde yan yan giden emmiler vardı; permi lazımmı permiii diye gezinen..
Şimdi devasa marketler işi götürüyor indirim ayağına..
Bayağı geniş idi o tip kasada üretilen o üç marka araba..İçinde araç tel' [sıfır beşyüzyirmi iki ile başlayan] efonu olmayan arabalarda popüler değil idi eskiden o zamanlar..Hiç de trafik kazası olmazdı,cepler çıktı kazalarda arttı zira..

Tarih: 12 Aralık 2009, 22:01 - İp: 88.***.**9.187
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Uludağa tur yapıp yolda kalmayan tek otoboslar, o eski 302'lerdi..Milletin filim almaya pek parası yoktu az kare çekip dönerdi uludağlardan,,sonrasında tab etme mukabilinde,, arkadaşlı sevgilili felam..

Tarih: 12 Aralık 2009, 22:04 - İp: 88.***.**9.187
okyanus.
okyanus. (üye)

bizimde zamanında öyle ortamlarımız oldu emmi uludağ mukabillerinde.
şimdi hepsi mazide kalan birer tatlı anı. tabi bazıları da acılı anı ve hatıralar.

uluudağa çıkar iken sarıalan namlı bir mevki var idi. pala dayı var idi orada kar üstünde mangal rakı ortamı mertebesi. yaşıyor ise allah uzun ömür versin pala dayıya.

Tarih: 12 Aralık 2009, 22:15 - İp: 85.***.**4.170
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Orada analog dolu fotoğraf var okyanus, tarayıcı bulup eklemek lazım bir ara,bakar durursun emme,,eskilerden kim kaldı diye..
Şabanemmi gidip bakar sağ ise habar eder bize ne var,ona yakın orası bir mail kadar..Atakan gitmedi ki tepeye keşife..Çocuğa tarana içiriyor evde..

Tarih: 12 Aralık 2009, 22:18 - İp: 88.***.**9.187