a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

2. El Otomobil

arkadaşlar uzun zamandır bir otomobil almak istiyorum ama karar veremedim 20 bin ytl civarı bütceyle 2004 sonrası bir aile arbası almak istiyorum ne önerirsiniz nerden nasıl alırsam iyi olur bu konuda net fikri olan varmı

Tarih: 24 Şubat 2006, 19:58 - İp: yok
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

2.el oto piyasası şu an müthiş düşmüş durumda bence otomobilden anlayan birileri ile oto pazarına gidersen aradığın otoyu ucuza bulabirsin elindeki paranın nasıl bir otomobil aldığına şaşırabilirsin saygılar

Tarih: 25 Şubat 2006, 10:41 - İp: 85.***.**8.152
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba a.haydar.
Şu an araba alma zamanı. Fiyatlar Çok düşük. Piyasada yaprak kımıldamıyor. Ama baharla beraber piyasa eskisi gibi olmasada bir nebze hareketlenecek. Bu da fiyatlara biraz etki eder.
Araç Alırklen yanında Arabadan anlayan birini götür. Mümkün ise arabayı bir tanıdık veya kendi sahibinden al. İstanbuldasın. Kartal yenibosna Sefaköy pazarlarına bakabilirsin ama galericilere dikkat et. Fazla Yanaşma. Araba Hatalarını gizlemede üzerlerine yoktur.
Arabayı mutlaka almadan önce servis veya Tandık bir tamirciye götürün derim. Arabayı lift le kaldırıp Altına da bakmayı unutmayın. Zaten usta bir adam ilk bakışta arabanın ne durumda olduğunu anlar. Yola çıkıp arabadan ses gelip gelmediğini de kontrol edin. Aracın yolda yürürken verdiği ses de çok önemlidir. Gözle gözükmeyen bir hata ses ile ortaya çıkabilir. Alacağın arabanın yaptığı km. de çok önemlidir. Günümzüde araçların KM si ile rahat oynanıyor. Zaten usta bir adam Arabanın Mekanik durumu ile Km arasındaki ilişkiyi kurup gercek KM si olup olmadığını söyler.
Bir başka tavsiyem ise tutulan bir araba al. Elinden çıkarmak veya değiştirmek istediğinde kısa sürede gider.
Son söz olarak İlk başta gezmek için oto pazarlarını dolaş. Fiyatlara bak (Ama Alma), Kafanda Bir model belirle. Bu modeli internettede araştırabilirsin. (sahibinden.com) Daha sonra Yukaridaki söylediklerimi uygularsan iyi olur.

saygılar...

Tarih: 25 Şubat 2006, 11:26 - İp: 85.***.**2.90
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Ben, transporter pickup kullanıyorum... gönlüm japon üretimi araçlarda ama transporter'ın yerini dolduracak aracı yapamadılar.. otomax.com ara sıra ziyaret ettiğim bir site ve fiyat aralığına ve yaşa göre arama yapabilmek mümkün...

#mete007' tarafyndan 25.02.2006 12:33:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2006, 12:32 - İp: 85.***.**6.159
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

mete
"Transporter pickup" ???

Tarih: 25 Şubat 2006, 13:13 - İp: 85.***.**2.90
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

a.haydar yazmayi unutmusum. Öncelikle ihtiyacın nedir?
Kaç kişilik araba?
Küçük veya Orta sınıf olabilir. Küçük sınıf dediğimiz Opel Corsa, Fiat Palio, Peugeot 206, Renault clio v.b
Orta Sınıf Araba, Renault megane, Opel Astra Classic, Ford focus, Peugeot 307, Honda civic v.b.

Tarih: 25 Şubat 2006, 13:24 - İp: 85.***.**2.90
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

görüşlerini bildiren arkdaşlar teşekürler
megan focus toyota ve honda bana daha yakın tercihen sedan ama bilemiyorum hangisi veya hangi modeli. ailecek kulanım için yakıt parca fiyatları vs kafam cok karışık ve araştırma için pek zaman yok o yüzden bi de forum dostlarına soralım dedim

Tarih: 25 Şubat 2006, 15:52 - İp: 85.***.**0.59
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Ağabeyim.... ben bekarım.... bana yetiyo....

Aile arabası olarak van olanı şiddetle tavsiye ederim....

Tarih: 25 Şubat 2006, 16:00 - İp: 85.***.**7.169
ktacettin
ktacettin (üye)
Antalya / Amatör

Megane iyi bir seçim olabilir. tekrar satışta beğendiğin focus, toyota ve honda dan daha iyidir. yedek parça ve servis imkanları da daha iyidir. Ben şantiye şartlarında çok uzun süre kullandım ve çok memnun kaldım. Bir de alacağın arabanın tüm camlarına bak ve aynı marka olup olmadığına bak. Bazen kaz yapmış arabalarda cam değiştirilmişse ve bu işlem yetkili servis dışında yapılmışsa büyük ihtimalle farklı markalarda cam takıyorlar. Şimdiden güle güle kullan

Tarih: 25 Şubat 2006, 21:10 - İp: 85.***.**3.45
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

slm,öncelikle kolay gelsin,ben size 2003 ya da 2004 ford focus ghia öneririm,nedeni ise bu aracı 22-23bin ytlye alabilirsiniz,hatchback olsun sedan olsun araç çok şık.ayrıca bende 2001 model focus ambiante hatchback otomatik var.periyodik bakımları hariç sanayiye girmiş değilim.tavsiye ederim.

Tarih: 26 Şubat 2006, 13:26 - İp: 81.***.**6.31
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

ya da daha küçük bir araç isterseniz sıfır biropel corsa da olabilir,ya da sıfır bir peugeot 206,dizel olsun derseniz peugeot ve opel corsanın 24 25bin ytlye sıfır araçları var...şimdiden hayırlı olsun derim,

önemli bilgi:örneğin ford focus ghia şehir içinde km başına yaklaşık 210-220bin yakarken peugeot aynı şartlarda 110bin yakar-tabi dizel modeli-günümüzde en büyük problem de yakıt diye düşünüyorum)

Tarih: 26 Şubat 2006, 13:30 - İp: 81.***.**6.31