dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

10 Kasım Atamızı Anıyoruz

10 kasım yıllar önce kaybettiğimiz ulu önderimizi anıyoruz.Bu konuda bir çok büyüğün bu ölümle ilgili sözleri var.Evet büyük bir asker,büyük bir devlet adamı ve yeni Türkiye cumhuriyetinin kurucusuydu.

Şimdi zaman geçtikçe insanlar bazı şeyleri sorgulamaya başladılar.
Niçin Atamızın cenaze namazının kılındığını resmini gösteren bir fotoğraf yoktu.
Oysa Atamız ölümünden önce türklerin islam dinine sahip çIkmasını vasiyet etmişti.Ve bununla ilgili pekçok sözü vardı.
Bu konuda araştırma yapan araştırmacılar ilginç detaylara rastladılar.Atatürk vefat ettikten birgün sonra kulis faaliyetleriyle İnönü cumhurbaşkanı olur.Oysa İnönü Atatürkle dargındır ve başbakanlıktan azledilip yerine Celal bayarı Atamız vazifelendirmiştir,sebebi İnönünün başarısız olmasıdır.

http://www.webhatti.com/turkiye-ve-ulu-onder-ataturk/228645-ataturkun-cenaze-namazi.html

yavuz bulent bakilerin aktarmıs oldugu bır olayı nakledecegim...yavuz hoca bır gun yanında bulundugu arıf nıhat asyaya sorar,hocam ataturkun cenaze namazı kılındımı kılındıysa neden hıc fotograf mevcut degıl,bu soru karsısında arıf nıhat asya soyle der,bende o donemin basbakanı olan donemın cumhurbaskanı celal bayara sordum ataturkun cenaze namazı nerede kılındı dıye,bunun uzuerıne bayar olayı soyle nakletmıs.donemın basbakanı olarak ıstanbula cenazeyı almak uzere gıden heyetteydım orada sordum cenaze namazının kılınmadıgını ogrendım..anakaraya cenaze namazının nerede kılınacagını ılettım celen cevap suydu;laik bir cumhuriyette devletin laik cumhurbaskanının cenaze namazı kılınamaz..bu cevap uzerıne oradakılerle gorustum bazı generaller vazıfemızı yapmazzak gorevlerinden istifa edeceklerini soylediler,bunları tekarar ankaraya bıldırdım generallerin istifa edeceklerini soyledim,bunun uzerıne ankaradan dolmabahcede son derece tevazulu bır bıcımde basından gızlı olarak kılınmasını ısteyen bır cevap aldım dıyor celal bayar...laık bır ulkede devletin laik cumhurbaskanının cenaze namazı kılımamaz dıyen sahsı merak edıyorsunuzdur illaki o isim laik cumhuriyetin laik cumhurbaşkanı milli şef ismet inönü idi.

İsmet inönü dolmabahçede bulunan Atatürk heykelini 18 kasım günü söktürmüş ve bir hurdacıya vermiştir.Bundaki amaç insanlarda milli şef görüşünü egemen kılmaktı.Gene Atamızın kızkardeşi Makbule ve özelikle istiklal gazisi komutanlarından Fahrretin altay paşanın ısrarları karşısında
dolmabahçede 20 kişiyi geçmeyecek şekilde cenaze namazı kılınmasına izin verilmiş olmasıdır.

Buyurun, torunu Gülsün Bilgehan anlatsın bize İnönü’nün son anlarını:

“Aile fertleri, koruma polisleri, yakınlar sırayla yanına girip, sessizce Kur’an okuyorlardı. Mevhibe Hanım kefen ve cenaze gereçlerini almıştı, yıllardır sandığında saklıyordu. Hocalar gerekli dini işlemleri yaptılar, koruma polisleri ve yakınların yardımıyla kütüphanede bekleyen tabuta yerleştirdiler. Hareket etmeden önce hoca cemaate bir konuşma yaptı ve bahçe kapısına doğru omuzlarda tabutla yol alındı ve cenaze namazının kılınacağı Maltepe Camii’ne doğru uzun bir yürüyüş başladı.”

Atatürk’e dinî motifleri de olan bir cenaze töreni düzenletmeyen İnönü’nün kendi cenazesinde normal bir Müslüman’a yapılması mutad olan son görevlerin eksiksizce yerine getirildiğini görünce şaşkınlığımız daha da artıyor.

Tarih: 10 Kasım 2010, 00:51 - İp: 78.***.**2.47
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

herkesler febuktan kutmakta gari böle şeyleri

zamanında fesbuk senin allah cezanı versin dediydim ama herkes bana kızdıydı hepiniz kurban oldunuz şincik işte

FESBUK KURBANLARI

evet 10 kasım, üzüntülüyüz usta

Tarih: 10 Kasım 2010, 12:37 - İp: 88.***.**3.122
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet 10 kasım, üzüntülüyüz usta

klişe lafıtır çoğu kişi takmaz bu lafı.

şimdi böle dedim diye yine bana kızacaksanız bende size fesbuk vakasını örnek gösteririm

Tarih: 10 Kasım 2010, 12:38 - İp: 88.***.**3.122
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

koşturmaktan on kasımımı hatırladığımız var. sebeh sirenler ötünce annadım.

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:36 - İp: 78.***.**9.219
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tavetiyecinin ganalı bile tevede logoyu gece geç koydu emmi, koymayacaklar dedim bir an..

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:39 - İp: 95.***.**1.30
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

koyarlar emmi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:45 - İp: 78.***.**9.219
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uyguladılar da geç uyguladılar emme.. diğerleri çoktan yapmış idiler keza..

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:48 - İp: 95.***.**1.30
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

şartmıdır emmi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 19:57 - İp: 78.***.**9.219
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Şart, ülken içün şart, senin kövüne gadder bilem yınanlılar girmiş idi, anızaklarda zavallılar gelip harb edip gittiler ne içün geldiklerini bilemeden zamanında..

bura pattagonya değil, kapı gibi TC..

Tarih: 10 Kasım 2010, 20:01 - İp: 95.***.**1.30
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 10 Kasım 2010, 20:02 - İp: 78.***.**9.219
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

TC Cumhrt Svc diyor ya hani,, orada gocaman Cumhrt Svc yazar.. Tek başına Svc yazmaz mesela..

Tarih: 10 Kasım 2010, 20:04 - İp: 95.***.**1.30