turhanozgu
turhanozgu (üye)
Hatay / Amatör

Nikon D 80 Toshıba 16gb Sdhc Class-4 Sec

TOSHIBA 16GB SDHC CLASS-4 SECURE DIGITAL CARD NIKON D 80 desteklermi?
Forumda bir arkadaş D80 lerin sadece 8 GB kadar desteklediğini yazmıştı.
TOSHIBA 4GB SDHC CARD CLASS 6 PROFESSIONAL HIGH SPEED+BLISTER da daha hızlı yazacağını söyleyenler var.Hangisini tavsiye edersiniz?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 30 Nisan 2009, 00:13 - İp: 88.***.**6.12
turhanozgu
turhanozgu (üye)
Hatay / Amatör

30 kişi okumuş ama kimse cevaplamamış...Zor bir sorumu?

Tarih: 30 Nisan 2009, 23:03 - İp: 85.***.**5.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

E zor demek ki Hem D80 makinanız olacak hem de 16 Gb Class 4 SDHC kartınız olacak ki fikir belirtilebilsin ( internet araştırmasını siz de yapabilirsiniz ).

Şahsen 16 Gb gibi buyuklukte bir kart tercih etmiyorum ....Birincisi fiyati - haybeye $100-150 filan vermek demek .

lkincisi karta bir sey olursa - yandı gülüm keten helva ...Tüm çekiminiz boşa gidebilir . Onun yerine 4 tane 4 Gb kart kullansanız , biri bozulsa , diger 3 kartla çalışmanızın %75'ini kaybetmemiş olursunuz .

Sordugunuz kartların sürat bilgilerini internetten araştırmanız pek zor olmaz .

Tarih: 2 Mayıs 2009, 09:52 - İp: 96.***.**9.175
turhanozgu
turhanozgu (üye)
Hatay / Amatör

HEPSİBURADA .COM DA TOSHİBA SD 16 GB
KDV Dahil 73,84 TL
Havale ile 70,15 TL (%5 Havale İndirimi)

KISACA FİYAT ÇOK UYGUN AMA DESTEKLEMEZSE BOŞUNA ALMIŞ OLURUM.

D80 SAHİPLERİNDEN CEVAP BEKLİYORUM.....

Tarih: 2 Mayıs 2009, 12:51 - İp: 88.***.**2.99
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fiyatı bu kadar düşük görünce internetten baktım . Bu kartlar aslında DSLR için tavsiye edilmeyen düşük hızlı kartlardan . Seri çekim yapmayacaksanız bir mahsuru yok ama RAW çekimlerde arka arka 5-6 kareden sonra makinanızı kilitler . Çekim hızınız , ilk 5 kareden sonra 10-15 saniyede bire düşer .

D80 uyumlu değilden kasıt , kartın yavaş kalmasıdır - olsa olsa . Yoksa çalışmasına çalışır .

Tarih: 3 Mayıs 2009, 11:30 - İp: 96.***.**9.175
kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

paperman in dediği gibi kart hızı konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. D80 nin sürekli çekim hızını ve dosya boyuttlarını bilmiyorum ancak D90 da hiç yavaşlamadan sürekli (JPEG fine da) 4,5fps hızda çekim yapabilmen için en azından saniyede 16-17MB yazabilen bir karta ihtiyacn var. D80 de fps nin daha düşük olduğunu ve çözünürlüğün daha düşük olduğunu düşünürsek belki 17-18MB/sn gibi değerlere ihtiyaç duymasada Class 4 bir kart yeterli olmayabilir. 2. verdiğiniz 4GB lık örnekte sorun yaşamazsınız. Ben kendi D90 ım için 10-12MB/sn yazma hızı olan A-DATA SECURE DIGITAL 8 GB TURBO SDHC CLASS6 150X siparişi verdim ki tahminimce bu kartta sürekli 4,5fps çekimde yetersiz kalacak, ve yanına birde 18-19MB/sn yazma hızı olan Sandisk Extreme III alıcam. Size tavsiye eğer sürekli çekim modunu kullanıyorsanız belki Sandisk Extreme III D80 için fazla hızlı gelebilir ancak örnek verdiğiniz 4GB toshiba class6 veya benimde sipariş verdiğim A-Data Turbo 150X gibi kartlara yönelmeniz. Ben henüz elime ulaşıp kullanmadığım için kesin birşey söyleyemiyorum. D80 nin max. nekadar kapasite desteklediğini öğrenmek içinde kullanma klavuzuna başvurun, yada netteki detaylı incelemelerine bir göz gezdirin.

paperman in de deiği gibi tek parça 16GB kullanmaktansa parça parça kapasiteler kullanın, video, film vs. çekmiyorsunuz yani kapasitenin tek parça olması önemli değil SD kartlarında yeterince ufak ve çantada yer kaplamadığını düşünürsek 16x1 yerine 8x2, 4x4 gibi kombinasyonların daha kullanışlı olduğunu zaten kullandıkça farkedersiniz. Çok kart kullanmanın tek dezavantajı karttaki verileri bilgisayara aktardıktan sonra hemen kartı formatlamazsanız daha sonra kartı takınca bu fotoğrafları bilgisayara atmışydım ya diye sürüncemede kalmanız olur Kısacası biraz düzenli olmayı gerektirir.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 00:00 - İp: 93.***.**3.126
  • 1