aaydemir
aaydemir (üye)
İzmir / Meraklı

Canon S3 Sd Hafıza Kartı Sorunu

Arkadaşlar bende canon s3 marka fotoğraf makinası var. 08.10.2009 Perşembe günü amsterdam sokaklarında fotoğraf çekerken 4 gb lık hafıza kartım doldu. Ben de yedek 4 gb diğer kartı makinaya taktım ve "hafıza kartı hatası" verdi makina. ben de kartı çıkarıp tekrar taktım ve kartı makina ile formatladım. Sonra herhangi bir problem olmadan fotoğraf çekmeye devam ettim Makinayı hiç kapatmadan yaklaşık 100-150 foroğraf çektim. Sonra makinayı kapattım. Yaklaşık 10 dk içinde tekrar fotoğraf çekmek için makinayı açtığımda tekrar "hafıza kartı hatası" dedi ve ne yaptıysam düzelmedi. Kartı bilgisayarın kart okuyucusuna takıyorum. Donanım olarak görüyor fakat sürücü olarak görmüyor. Kart okuyucuya takıp usb'den takıyorum "lütfen çıkarılabilir disk (f) içine bir disk yerleştirin" diye mesaj veriyor. Konuyla ilgili tüm konuları okudum, fakat çözüm bulamadım. korkudan Kartı formatlamadım da. Ne olur ne olmaz diye.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. SD karttan vazgeçtim. Resimler benim için çok önemli. (Bu arada sd kartın markası takeMS)

#aaydemir' tarafından 13.10.2009 08:10:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2009, 23:47 - İp: 88.***.**5.112
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Öncelikle geçmiş olsun.

madde madde anlatayım kafalar karışmasın.

Kartı Bilgisayarınız-dizüstünüz tanımıyorsa-sorun yapıyorsa birkaç ihtimal vardır.

1- Kartın fiziksel sorunu vardır yada ömrünü tamamlamıştır. (bunda yapacak bişey yok içindekiler veri kurtarma yazılımlarıyla birşekilde kurtarılmalıdır)

2- Bilgisayarınızın yazılımsal olarak sürücü (driver) sorunu vardır. (http://www.radarsync.com/ adresine gidin ve ücretsiz üye olun ve programı indirin. "start scan" driverı tıklayın ve hepsini kurun(ınstall'e tıklayarak). ne kadar eksik sürücü varsa kuracaktır. pc restart ettikten sonra eğer driver kaynaklı sorunsa eğer %95 sorun düzelecekir)

3- USB takılan yer bozuk veya kablolarda veya makinaya kablonun bağlanıldığı yerlerde(girişlerde) veya kart okuyucuda fiziksel sorun vardır.

4- Virüsler diskinizi okuyan yazılımı silmiştir. Bunun için "combofix.exe" adlı programcığı webden indirin kartınız pcye bağlı olsun ve çalıştırın ve tarama tamamen bitince pcyi restart yapın.

edit:imla hatası (combofx.exe yazmışım doğrusu combofix.exe olacaktı)

#remi5861' tarafından 18.10.2009 04:25:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2009, 02:58 - İp: 88.***.**5.160
aaydemir
aaydemir (üye)
İzmir / Meraklı

Teşekkür ederim bilgiler için dostum. Birkaç bilgisayrda denedim. Bilgisayar ve donanımla ilgili değil sanırım. Ben de kartı bir veri kurtarma şirketine yolladım 16.10.2009 da onlardan cevap bekliyorum.
Sanırım kart fiziksel olarak gitmiş. Şirket ne kadar isteyecek bakalım. 6 mp den yaklaşık 100-150 foto var içinde. yaklaşık 300-400 mb yer kaplar bekliyorum şimdilik. Eğer çok para isterlerse yine yazarım buraya.

350 $ + KDV fiyat verdiler. Bu bana göre çok para bir o kadar daha koyup gider yerinde yine çekerim fotoları.

#aaydemir' tarafından 22.10.2009 16:12:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2009, 13:24 - İp: 88.***.**4.234
  • 1