eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Vizore Hangi Gozunuzle Bakiyorsunz?

arkadaslar uzun zamandir merak ediyordum bunu, fotograf cekerken vizore hangi gozunuzle bakiyorsunuz? bunun dogru ya da yanlis olani var midir? ben sol gozumle bakiyorum ama cevremdeki cogu kisi sag kullaniyor

Tarih: 4 Ekim 2006, 01:03 - İp: 81.***.**7.8
belgeselci
belgeselci (üye)
Eskişehir / Amatör

haha ömer abimi alkışlıyorum walla süper
ben sağ gözümle bakarım genelde istemsiz bişi...makinayı elime alır almaz sırgulaman hep sağ ile bakmışımdır...

Tarih: 4 Ekim 2006, 07:52 - İp: 85.***.**0.250
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Teknoloji ne kadar gelişse de başlangıcından beri araçlar gereçler sağ el kullananlara göre yapılmakta. (ör. cezve, fotoğraf makinasında deklanşör) Son zamanlarda buz dolaplarında sağ-sol değişimli kapılar devreye girdi de solaklar rahat etti(aslında solakları değil karşı duvarı göz önüne alarak düşünüldü). Solaklara göre fotoğraf makinası yapıldı mı duymadım. Dünya salaklar dünyası demekki!.....

#merson' tarafyndan 04.10.2006 09:26:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 09:20 - İp: 85.***.**4.164
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Ben solağım
O yüzden sağdan bakıyorum
Soldan çekiyorum

Tarih: 4 Ekim 2006, 09:35 - İp: 88.***.**2.113
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)
Yalova / Reklam Fotoğrafçısı

solak oldugum ıcın sol gözümle bakıyorum.
netleme için elimi kalbıme yaslıyorum

#temur21' tarafyndan 04.10.2006 10:40:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 10:37 - İp: 85.***.**5.219
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aranizda askerligini yapan yok degil mi? Nasilda belli oluyor.

Nisan gozu denen birsey var, haberiniz yok herhalde. Kayseri aciklamis ama ben bir daha aciklayayim:

1. Gozlerinizi uzak bir noktaya dikin.

2. (Bir) Basparmaginizi o uzaktaki noktayi kapatacak veya isaret edecek sekilde kaldirin ve sabit tutun. Gerci o anda gozunuz uzaga baktigi icin parmaginiz size cift gorunecektir ama aldirmayin, sezginize guvenerek hedefi tutturmaya calisin.

3. Sonra bir sag gozunuzu bir de sol gozunuzu kapatarak parmaginizin hedefi tutturup tutturmadigina bakin. Sol gozunuz kapaliyken, yani sag gozunuzle bakarken parmaginiz tam hedefe denk geliyorsa nisan gozunuz SAG taraftir. Sag gozunuz kapaliyken, yani sol gozunuzle bakarken parmaginiz tam hedefe denk geliyorsa nisan gozunuz SOL taraftir.

Olayin aciklamasi : yiukaridaki islemlerin 2. asamsinda sezgileriniz sizi "nisan gozunuzun" gordugunu esas alarak yonlendirmistir.

Artik tufekle nisan alirken hangi gozunuzu kullanmaniz gerektigini biliyorsunuz.

Insanlarin cogunun nisan gozu sagdir. Benimki sol. Ben ayrica solagim.

Tarih: 4 Ekim 2006, 10:41 - İp: 85.***.**9.169
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben solak değilim ama sol gözümle bakarım. Ayrıca makinayıda ona gore tutarım. BU yuzden burnum lcd ye degmez. Ayrıca değse bile farketmez benim burnum cok kibardır.

Antika verdigin yöntemi bi rtulu uygulayamadım. Yani hedef tutturma işini. İkiside aynı gorevi goruyor bende. Acaba bu benim dogustan daha yetenekli ve zeki oldugumu mu gosterir.

Sağ gozumle uzun yıllar kamera cekmem nedeniyle sol gozum kadar keskin değil. Sol gozum carl zeiss gibi maşalahh. Ama işte makina tutus sekli değişince rotate canvas da değişiyor.

En sonda da çok saçma biseyler soyleyerek bitireyim.
"önemli olan hangi gözle cektiniz değil önemli olan burnunuzun buyuklugudur"

not : Eray sitedeki en kaliteli fotografların neden bizim tarafımızdan cekildigi anlaşıldı

Tarih: 4 Ekim 2006, 10:56 - İp: 88.***.**8.230
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kontrast,

".... Acaba bu benim dogustan daha yetenekli ve zeki oldugumu mu gosterir."

Hayir, bir an once askere gidip olayi zor yoldan ogrenmen gerektigini gosterir.

Tarih: 4 Ekim 2006, 11:52 - İp: 85.***.**1.89
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Askerden geleli 2 yıl oluyor Antika..

Bir cok alet edavat sağ elini kullananlar icin tasarlandıgı icin ki - silahlarda- oyledir. Sağ gözün nişan gözü olmasının sebebinin daha basarılı oldugundan kaynaklanmadıgını dusunuyorum.

Ben yinede doğuştan yetenekli ve zeki oldugumu iddia ediyorum. ASkerliğini yapmış biri olarak tabi.

#kontrast' tarafyndan 04.10.2006 11:59:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 11:58 - İp: 88.***.**8.230
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kontrast sen stüdyo fotoğrafçısı pardon fotoğraf sanatçısı değilmiydin ne zaman haber fotoğrafçısı oldun.

Tarih: 4 Ekim 2006, 12:03 - İp: 81.***.**2.142
_speed_
_speed_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

benim makinede gez goz arpacik yok onun icin sol gozumle bakiyorum sol gozumu kismak bana zor geliyor atis yaparken sag goz kullaniyordum mecburen sag omuzuma dayadigim icin sol gozumude keple kapatiyordum denklastore basarkende istinat boslugunu mutlaka aliyorum

#_speed_' tarafyndan 04.10.2006 12:07:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 12:06 - İp: 83.***.**9.189