radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

Üstad Ara Güler Bakın Ne Demiş

Bilgisayar kimi zaman işimize yarıyor.Temiz baskı renk düzeltmeleri; bunlar iyi çok iyi şeyler. Ancak esas fotoğraf negatif filme çekilen fotoğraftır benim için.

Emeği fazla olan şeyin değeri de fazla olur. Çünkü onunla çok uğraştığınız için seversiniz ve böylece o fotoğrafa daha yakın his duyarsınız. Dijital teknolojiyi sevmememin nedeni makinelerin, cep telefonlarının, fotoğrafı dört köşe formatta çekmesi. Oysa Leica'nın 24 'e 36 'lık formatı müthiş iyi hesaplanmıştır. Çok doğru ve estetiktir o dikdörtgen. İnsan beyni ve gözü için milimetrik doğru hesaplanmış tır bu ölçü.Sevmiyorum diğer formatla çekilenleri.

DEMİŞ DEGERLİ ÜSTAD SN ARA GÜLER

Tarih: 19 Haziran 2007, 13:47 - İp: 88.***.**1.168
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

o zaman ff almak lasım illa 24x36 formatında cekimse önemli olan

Tarih: 19 Haziran 2007, 23:43 - İp: 81.***.**9.219
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Photoshoptan crop yapılabilir 24*36
Aslına bakarsanız bende dikdörtgen fotoğrafları daha çok seviyorum daha esteteik bence..tıpkı plazma tv ve normal kare tv arasındaki gibi

Tarih: 20 Haziran 2007, 10:54 - İp: 88.***.**9.34
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ara Güler demişse doğru demiştir bize söz düşmez

Tarih: 21 Haziran 2007, 16:01 - İp: 81.***.**7.191
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

bende aynı fıkırdeyım böyle degerlı üstad ları okuyunca gorunce acaba dslr ye gectık hatamı ettık demekten kendımı alamıyorum..hatta elımde hala analog manuel bırcok makınam varzaten babadan amcadan yadıgar.ROLLEİ ROOLEFLEX YASHICA CANON CARENA MAMIYA LUBITEL vs vs varda var. geçmi kaldıkki

Tarih: 21 Haziran 2007, 17:39 - İp: 88.***.**1.168
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Ustanin dijitalle bir alip veremedigi yok ki,dijitalin formatindan rahatsiz.
Fotograf 24x36 ya cekilir,bunun asli budur,Canon'un FF formatli makinalari var iste,galiba ustada bunlarla cekim yapmis,duyduguma gore.

Eger dijitalde emek harcanmiyor diyorsaniz, kapatin LCD ekranini cektiginiz fotograflara 24 saat sonra bakin,ne farki kalacak negatiften.Ustanin korkusuda bundan zaten,dijitalle dusunmeden fotograf cekilmeye baslandi,cagimizin hastaligi fotografa da bulasti "tembellik".Bu nedenle ya dogru duzgun isler gelmiyor ya da photoshop ta fotograflar tuysuz kusa cevriliyor.Isin ilginc yani sanki cok guzel olmus gibi "bakkk ne yaptimmmm " deniyor,fotograftan anlamayan da "vay be ne adam ya neler yapiyor" diye sisiriyor.

Tarih: 21 Haziran 2007, 22:07 - İp: 88.***.**7.65
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ustanın söylediğinin iki yönü var.
Birincisi, 3:2 olan film oranları antik zamanlardan beri bna cephelerinde kullanılan altin dikdörtgen oranlarına oldukça yakındır. Göze hoş gelen bir orandır bu.

İkincisi ise bir fotograf karesine harcanan emekle ilgili.
Digital ortamda düşünmeden deklanşöre basarak onlarca hatta yüzlerce kareyi hemen cekiyoruz. Filmde ise sadece 36 poz var. Ziyan etmemek için, hele hele son bir kaç poza gelince, iyice düşünerek, kadraja ışığa özen göstererek çekerdik. Bu insana kadraj disiplini verdiği gibi fotograf üzerinde daha fazla düşünmeye iten bir şey. Tabiiki arada bir fark var.

Tarih: 22 Haziran 2007, 00:20 - İp: 85.***.**6.166
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn cancanerde f demırhan da dogru soyledız walla.2nızınde goruslerı dogru..photoshop vs cıktı mertlık bozuldu..fatıh dostum bende babamdan ılk makınemı alınca cocukken aklım gıderdı fılm bıtecek dıye hatta fılmı takarken hanı karsı bos makaraya sararken aman film ziyan olmasın diye ucundan tuttururdum 2-3poz kara gecelım fazla cekelım dıye..

Tarih: 22 Haziran 2007, 15:20 - İp: 88.***.**1.168
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

cancaner cok guzel yazin,tebrik ediyorum..mesele filmli yada digital degil, ozen gostermeden-emek harcamadan cekim yapmada..nasil olsa bilgisayar duzeltir

Tarih: 23 Haziran 2007, 10:25 - İp: 85.***.**2.146
  • 1