fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Teknik Yorum

Teknik Yorum...dendiği zaman, hep şu anlaşılmıştır.
Fotoğraf çekilir, masaya konur ve bilenler yorum yapar. Doğrudur, tabiiki bu bir teknik yorumdur. Bundan pek çok amatör yararlanır, bilgilenir ve fayda sağlar.
Fakat birde fotoğrafın hazır halinin, yani son aşamasının, tamamlanmadan, masaya konmadan veya duvara asılmadan...eskiz haline yorum yapılması ve çalışmaların bu yoruma ( Asıl teknik yoruma ) göre yapılarak fotoğrafın gerçek anlamda kazandırılması vardır.
Bu yorumun dili biraz ağır ve zahmeti fazladır. Yani, bu yorumu taleb eden profesyonel adayı hocasını dinlerse biraz terler, ama zahmetine değer.
Set öncesi teknik yorum.....dediğimiz bu yorum tarzına ( Bilmeyen kardeşlerimiz için ) bir örnek vermek istiyorum.
Ve...bu amaçla Sayın site yöneticilerine soruyorum.
Teknik yorum örneği, eğitim amaçlı olarak bu sayfa ve bu başlık altında verilebilir mi ?

Verilebilir....cevabı gelirse, yazımı print edip klavyeniz üzerine koymanız ve şu fotoğrafı açmanız gerekmektedir.

Fotoğrafçı : faraway
Fotoğraf ismi : Ateş
Tarih : 19 Ocak 2009

Tarih: 23 Mayıs 2009, 00:15 - İp: 195.***.**1.6
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

#fotosafari-pro' tarafından 30.05.2009 00:56:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 00:13 - İp: 195.***.**7.209
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba, Burada o bilgiye sahip kişilerin sayısı bir elin parmaklarının

sayısını geçmez...Bu katkı ve paylaşım bir fedakarlık ve gönül meselesi.... Nadir

de olsa umarım çıkar....Tabiii öncelikle dar alanda kısa paslaşmaları bırak

mak gerekir....

#gorbi67' tarafından 30.05.2009 12:34:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 12:22 - İp: 78.***.**8.166
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Diğer açtığınız konuyu da okudum biraz.
Bütün söyledikleriniz doğru olabilir. Yanlışları da olabilir. Sidedeki birçok kişinin belirttiği ğroblemleri de dile getirmişsiniz.
Hepsi tamam.

Ancak hiç fotoğrafınız yok.
Profil oluşturulmamıştır diyor. Sitede fotoğraflarınızı paylaşmıyorsanız, neyi paylaşıyorsunuz anlamadım.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 21:44 - İp: 78.***.**2.62
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Sayın turnusol, merhaba. Daha önceki bir yazımda...bu tarz sitelerde, üyelerin henüz tanışmadan yapmış oldukları yazışmalarda yanlış anlaşılmaların sıkça yaşandığını ve lüzumsuz yere kırgınlıkların meydana geldiğini dile getirmiş ve bu nedenle ( sizin de affınıza sığınarak ) fotoğraf tekniği dışında hiçbir polemiğe girmeyeceğimi ve bu nedenle hiçbir arkadaşımdan bir yorum, bir soru almak istemediğimi açıkça ifade etmiştim.
Fakat görüyorum ki, siz benim üyelik tarihimi ve sizden daha aktif paylaşımlarımı dikkate almadan ve...henüz tanışmadan tenkid yolunu tercih etmişsiniz.
Sizin üyelik tarihiniz 21 Nisan 2007
İlk yorumunuz 1 Mayıs 2007
İlk olarak açtığınız konu 18 Aralık 2007.........yani, üyelik tarihinizden 8 ay sonra.
İlk verdiğiniz fotoğraf tarihi 27 Şubat 2008.......yani, üyelik tarihinizden 10 ay sonra.
Ve......27 Subat 2008 den, 10 Mayıs 2008 tarihine kadar toplam 33 fotoğrafınıza yorum kabul etmemişsiniz.
Şimdi ; Sizden ricam şu.....
Sitede fotoğrafınızı paylaşmıyorsanız, neyi paylaşıyorsunuz anlamadım........sözünüzü,
Lütfen, bir defa daha düşünürmüsünüz ?
Bu arada.....Benim üyeliğim henüz çok yeni, fotoğraf verecek ve ilk fotoğrafımı yorum ve paylaşımlara açık tutacağım, yani sizin uygulamanız gibi 33 adet fotoğrafımı saklı tutmayacağım.
Üyelik tarihinizden 10 ay sonra fotoğraf vermenizi ve 33 fotoğrafınızı yorum dışı bırakmanızı inanın anlayamadım.

Çalışmalarınızda başarılar, Sağlık ve gönlünüzce fotoğraflar dilerim.

#fotosafari-pro' tarafından 30.05.2009 23:14:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 23:04 - İp: 195.***.**7.209
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Bir gün kızıp bütün fotoğraflarımı sildim.
Ve yoruma kapalı yükledim daha sonra. Çünki sitede yorum konusu çok sorun oluyordu. Bir yerden sonra acaba bu fotoyu nasıl yapsam daha fazla yorum alır demeye başlıyorsunuz.
O nedenle Silip eskileri yoruma kapalı yükledim. Amacım dediğim gibi benim hakkımda fikir oluşturması fotoğraflarımın.
Daha sonra yoruma açık yüklemeye devam ettim.

Netice de siz de fotoğraflarıma bakıp değerlendirdiniz beni. Ben de sizin ne dediğinizi anlayabilmek için fotoğraflarınıza bakmak istedim. Göremeyince kafamda bir fikir oluşmadı.

Selamlar.

Tarih: 2 Haziran 2009, 01:10 - İp: 78.***.**2.62
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Çok uzun zamam yorumlar tartışıldıktan sonra, sizin daha fotoğraf yüklemeden yorum konusuna girmenizi eleştirdim ben. Bu konuda haklı mıyım bilemiyorum. Kafamdan geçen düşünceyi yazdım.

Demek istediğim yorum konusu bitmez.

Tarih: 2 Haziran 2009, 01:55 - İp: 78.***.**2.62
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Ben sizin pek çok fotoğrafınızı beğendim. Durumu da siz açıklayınca anlamış oldum. İleride fotoğraf sohbetlerinde ve teknik tartışmalarda ve inşallah iyi günlerde buluşmak dileği ile......
Görevinizde ve fotoğraflarınızda başarılar dilerim, saygılarımla.

Tarih: 2 Haziran 2009, 15:22 - İp: 195.***.**0.51
  • 1