nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Şu Fotoğraflarla Oynamayın Ne Olur

arkadaşlar şu fotoğraflarla oynayıp oynayıp ondan sonra da adına sanat dmeyin lütfen. merak ediyorum kendinizi buna nasıl inandırıyorsunuz?fotoğraf nedir gerçek anlamda insanı gerçekten kaosa itiyorsunuz.hayatın bir anını dondurup üzerine oynuyorsunuz.adı üstünde oyun oynuyursunuz bence.

Tarih: 26 Şubat 2006, 00:32 - İp: yok
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

evet sana katılıyorum nicolayy,ben ne zaman hafıza kartımdan direk baskı alıp,hah işte benim çektiğim fotğraf bu,şu güzelliğe bak dediğimde tatmin olduğum an o andır.(photoshop kullanmayı bilmiyorum,öğrenmeyi de düşünmüyorum şimdilik.)bu arada ben belirteyim,benim avatarımın altında amatör yazıyor ama ben amatör değilim;amatörün de amatörüyüm.nedense bana ters geliyor fotoğrafta oynama yapmak.bence deklanşöre basıldıktan sonra hiç müdahele etmemek gerek,tabi değişik fikirleri olan arkadaşlar da çıkacak.fikirlerine saygılıyım.kalın sağlıcakla... [>:D

Tarih: 26 Şubat 2006, 00:49 - İp: 85.***.**0.153
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

benim gibi düşünmene sevindim emrah.eskiden deklanşöre basıp merakla bekliyorduk.şimdi anında çekimimizi görebiliyoruz.bu güzel bir gelişme ancak bunun üzerine ileri gidip de çekimle oynamak bence birşeyleri öldürüyor. teşekkürler

Tarih: 26 Şubat 2006, 00:57 - İp: 85.***.**5.23
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

Geçen gün dayım bize geldi ve çektim resimleri ona gösteriyordum. Bir resimi beğenmedi "keşke biraz daha kontrastlı olsaydı dedi bende o an ekledim ve şaşırıp "ooo mertlik bozulmuş dedi" Ben hem photoshop'tan yanayım hem değilim. Çünkü teknik olarak bazı değerleri düzeltmek güzel oluyor. Bir daha yakalayamacağın bir poz yüzünden üzülmüyorsun.Abartıya kaçmamak surati ile photoshop kullanılmalı diyorum.

Tarih: 26 Şubat 2006, 14:22 - İp: 85.***.**1.77
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar sn Nicolayy,

Eskiden makinamıza bir adet film koyup fotoğraf pozlardık.Bunu sanattan sayabilir miyiz?Görülen eğer gerçek ise, gerçeği de olduğu gibi aktarıyorsak,yani var olanı sadece gördüğümüz için pozladıysak, bunun adı sanat olursa, o zaman sanatçıya biraz ayıp olmaz mı?Fotoğraf sanat eden eğer iyi bir teknikle görüyü pozlamak sananlar çok ama çok yanılıyorlar.
Diğer bir konu şu oynama ya karşı olan tepkiler..Nedir istenilen? Makina ile onun arkasındakinin yetkinliğinin fotoğraftaki yansıması mı?Yoksa ham fotoğrafa olan özlem mi?Eğer bu söylem doğru olsaydı, kübik resimler yapan, kübik heykelller yapan, bize dünyanın kaç bucak olduğunu hatırlatan sanat adamlarının her birini yok saymamız gereki ki, bunu yapamayız.Dünyanın manivelasını tuttukları yeri artık sarsmak imkansız çünkü..

Teknik olarak iyi , hatta çok iyi, olduğu gibi olan her fotoğrafı sanat diye adlandırılması sanatın kendine birincil hakarettir. Sanat insanın ''İÇSELLİĞİNDEN''doğar çünkü. Dışında olan bitenlarden değil.Bunu anlamak bu o kadar da zor bir olgu değil.İşte bu nedenle kimin neyi nasıl yaptığına karşışmak abesle iştigal oluyor dostlar.
Eğer konuşulan sanat ise ve ben sanat yapıyorum diyenlerin bir daha düşünülmesi gereken nokta budur.

Sürçü lisan için affola..

sevgiler

Tarih: 26 Şubat 2006, 14:25 - İp: 85.***.**6.157
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

sn thalassa,

Sanat, bazi düsüncelerin, amaçlarin, durumlarin ya da olaylarin, BECERİ ve DÜŞ GÜCÜ kullanilarak ifade edilmesine ya da baskalarina iletilmesine yönelik YARATICI İNSAN ETKİNLİĞİ'dir.Umarım size büyük harflerle yazdığım kısımlar yardımcı olur.
Sizin düşüncelerinize göre sanat zaten bir sanat olamıyor.Eğer fotoğraf sanatı bir oyun bir aldatmaca veya bir rütuşlama sanatı diyorsanız sizinle hemfikirim.

SAYGILARIMLA.

Tarih: 26 Şubat 2006, 19:52 - İp: 85.***.**2.35
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar Sn Nicolayy,

Bana verdiğiniz cevap, yazdıklarımın karşılığı olmadığı gibi, zaten benim tek kelimeyle anlattığımı bana iade ediyorsunuz..

Ben sizin her fotoğrafı sanattan saymanıza zaten hala bir anlam veremiyorum.
Fotoğraf tarihine baktığınızda , fotoğrafla oynanmadık tek bir gün dahi göremezsiniz. Naturalistler(Dogalcılar) dahildir buna..En basit fotoğraf öğreten kitap bile buradan başlar anlatmaya.

Bunu şimdi benimle tartışmak yerine, Nazif Topçuoğlu , ''İyi fotoğraf nasıl oluyor yani''okumanızı tavsiye edeceğim.. Yapı kredi yayınları..Sanırım düşünceleriniz değişecektir ..

sevgiler

Tarih: 26 Şubat 2006, 23:43 - İp: 85.***.**6.157
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn nicolayy,
Çok eski ve sonu gelmeyen bir tartışmadır bu, tartışmanın temel kaynağı şu sorunun ortak bir cevabının olmamasıdır.
Fotografa müdahale nedir ?
Mesela,
flaş kullanmak ?
filmi fazla/az develop etmek ?
filtre kullanmak ?
vs..
bunların hepsi ışığa müdahale etmekmidir ? bu fotografa müdahale etmek sayılırmı ? tab esnasında yapılabilecek şeyler mübahmıdır ?
Aynı tartışma digital ortama photoshop kullanmak şeklinde yansıyor.
Ancak unutmayın, photoshop kullanmadan bir takım photoshop fonksiyonlarını makineler yapabiliyor. Bunu müdahale kabul edelimmi ?
Benim makinemin yaptığını sizin makineniz yapamıyorsa, aynı müdahaleyi photoshop ile yapma hakkınız varmı ?

Bir yere kadar kabul ederim derseniz o yer neresi ?
Hiç kabul etmem derseniz inanın işin içinden çıkamazsınız.

Bazı yapılanlar banada fazla geliyor, ama bu bir zevk meselesi olarak kabul edilebilir.
İşin sanat yönüne hiç değinmeyeceğim, buda başka bir sonu gelmez tartışma.

Gerçekten neyi müdahale saydığınızı merak ediyorum, lütfen yazın.
sevgiler.

Tarih: 27 Şubat 2006, 00:45 - İp: 85.***.**4.119
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

nicolayy, sana uzucu bir haberim var, eger dijital fotograf makinasi kullaniyorsan, fotograf makinasinin icindeki "goruntu islemci" senin cektigin her fotografla oynuyor. Kontrastini degistiriyor, keskinlestiriyor, renklerini oldugundan daha canli hale getiriyor...
Eger kimyasal film kullaniyorsan daha da kotu bir haberim var, karanlik odada filmi banyo ederken herseyiyle oynuyorsun.kimyasal tepkimenin suresine ve karisimlarin sicakligina mudahale ederek fotografin uzerinde degisiklik yapiyorsun.

"fotograf nedir?" sorusunun cevabi su:

fotograf, fotografcinin izleyici karsisina 'iste bu benim eserim' diye cikardigi seydir. Yoksa deklansore bastigimiz anda hafiza kartina kaydolan sey degildir. Eger siz bakarken "hadi canim bu fotograf degil" diyorsaniz, o fotografcinin dilini anlamiyorsunuz demektir. Bunda garip bir sey yok, dilini bilmedigimiz birisi bize fikra anlatirken de anlamadigimiz icin gulmuyoruz. Kimse bir fotografcinin size fotograf olarak sundugu eserin sanat mi degil mi oldugunu tartisacak yetkinlikte degil.

Daha 'sanat'in kendi icinde dogru durust tanimi yapilamazken ve tartisilirken bu kadar rahat 'sizin yaptiginiz sanat mi' diye mesaj atmak hakkaten cok buyuk bir ozguven'i gosteriyor, tebrik ederim.

Tarih: 27 Şubat 2006, 22:59 - İp: 81.***.**6.196
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

tam ben yazacakken juggler son noktayi koymus...bravo.
daha aciklayici bir cevap olamazdi.
kolay gelsin herkese...

Tarih: 28 Şubat 2006, 11:18 - İp: 85.***.**9.223
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,

bundan 3000 bin yıl önce sanat ve zanaat arasında fark gözetilmezdi.Sanat ve zanaatın ayrımı yapılmaya başlandıktan bu yana sanatın tarifi geişmektedir.. Bu Biraz da bilimin filozofiyi her yeni keşifte biraz daha kenara itmesi gibi bir şey oluyor..
Büyük tartışmalar yaşansa da, sanat onu icra edenlerin düşünsel üstünlüklerini hiç bir tarih boyunca hiç bir görüş tuş edememiştir.Dolayısı ile görüşlerin birleştiği nokta, sanatın her geçen gün daha ayrıcalıklı yer kapsayacağı yönündedir..O nedenle her üretimi sanat olarak saymak pek mümkün olamıyor..

sevgiler

Tarih: 1 Mart 2006, 13:29 - İp: 81.***.**5.173