koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

S/b Fotoğraf.

değerli netfotoğraf dostları,fazla sıklıkla olmasada benimde ara sıra çalıştığım fotoğraf.
Her fotoğraf s/b olarak çalışılırmı ??yoksa fotoğrafdaki kusurlarımızı kapatmak mı meramımız
Ne tür fotoğraflar s/b için uygun olur? bunları fotoğraf üstadları arada bir de olsa eleştiriler arasına harmanlarsa benim gibi amatörlere bir rehber olacağı kanısındayım

Tarih: 10 Kasım 2009, 22:51 - İp: 85.***.**6.108
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

imkanınız ve zamanınız varsa sb çekilmiş bütün fotolara bakın. ortak noktalarını gözlemleyin. hepsine değil sadece meşhur olmuş ve göze hoş gelmiş sb fotoğraflara bakın.
Bunlardan çıkarımlar yapın.
Ben kendimce birşeyler söyleyeyim. sb deyince alttaki kelimeler öne çıkıyor..
- dramatik hava
- mazi
- hayal
- düş
- acı
- çaresizlik
- hasret
- hüzün
- sert etki
- sanatsal
- ışık ve gölgenin en belirgin gücü
- gizem
- gizli güç
- öz hakikat
- belli belirsizlik
- gerçekten soyutlanmak
- 4. boyut

http://forum.netfotograf.com/black_white_photo.asp?msg_id=41258

Tarih: 10 Kasım 2009, 23:05 - İp: 88.***.**4.199
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

- yalın

Tarih: 10 Kasım 2009, 23:06 - İp: 88.***.**4.199
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Değerli fotoğraf dostumuz, çok güzel bir başlık açmışsınız, sağ olun.
Sevgili remi5861 geyet güzel bir yerden girmiş ve konuya renk katmış.
Ama ben sizin son satırınıza bir cevap vermek isterim.
Siyah beyaz çalışmaların bu platformda tartışılması ne yazık ki hiçbir kimseye fayda getirmez. Daha önceki yıllarda olsaydı....ağız tadı ile tartışmalar yapılabilir ve SB fotoğraf enine boyuna masaya yatırılabilirdi.
Fotoğrafa yeni başlayan veya kendisine bir karanlık oda kurmamış arkadaşlarımız ile yapılan tüm paylaşımların sonunda çıkmaza girdiğini maalesef üzüntü ile izlemekteyim.
Onlar, yani bu işe yeni başlayanlar veya eski olsalar bile karanlık oda çalışmasını tanımayanlar aslında haklılar. İnanın ki hiçbir şekilde tenkid etmiyor ve sadece olanı yazıyorum.
Onlar, SB fotoğrafı internet imkanları ile bulup okuyor ve öğreniyorlar. Doğru yapıyorlar ama hep bir yanı eksik kalıyor. Karanlık oda veya SB fotoğrafçılık hiçbir şekilde okuyarak öğrenilecek, kulaktan dolma bilgiler ile geliştirilecek bir branş değil. Ama, yapacakları birşey yok...onlar bunu görerek fotoğrafçı oldular, internet ile kendilerini geliştirdiler.
Desem ki.......bir SB filmde hiçbir şekilde yapısını değiştirmeden veya bozmadan sadece gölge detaylarını meydana çıkarmayı....deneyin.
Sanıyorum bunu çok çok az kişi yapar.
Kenar keskinliği arttırma, kontrast elde ederken gren patlamasına mani olma, orta tonları öne çıkarma veya sadece siyahı / beyazı öne çıkarma gibi çalışmaları ben şu sıralar hiçbir kimsenin çalıştığını zannetmiyorum.
Uğraşmadığı bir konuda...gölge detayı alırkan, kenar keskinliğinin nasıl artacağını haklı olarak bilemeyen ve fikir sahibi olmayan arkadaşlarımız ile....fotoğraflarımızdaki SB tercihimizi nasıl tartışacağız.
Uzun yıllar hep siyeh beyaz film deyimi kullanılmıştır.
Bildiğiniz gibi film hiçbir zaman siyah beyaz olmamıştır. Film sadece şeffaf asetat üzerinde grinin tüm aralıklarını siyaha doğru işlemiş ve bu işlem de kimyasallar ile gerçekleştirilmiştir. Beyaz olan ise sadece fotoğraf kartıdır.
İnanın ki, bir gence doğrusunu öğretmeye kalktığım zaman bana surat asmış ve ters ters bakmıştır. Bana...film kutusunu göstermiş '' bak... black white yazıyor '' demiştir.
Sorunuza....ne tür fotoğraflar SB olur....sorunuza, bunları yazmadan cevap veremezdim.
Sevgili remi5861, SB fotoğrafların içlerinde barındırdıkları duygu listesini size tam olarak vermiş.
Ne tür fotoğrafların SB olacağı konusuna gelince......
- Doğru film seçimi ile çekilmiş,
- ISO değeri ustaca verilmiş,
- Uygun ve kaliteli lens ile işlenmiş,
- Doğru pozlama yapılmış,
- Çekimden sonra derhal benyo edilerek kayıplara meydan verilmemiş,
- Kaliteli ve doğru kimyasallar kullanılmış,
- Doğru ısı ve süre uygulanmış,
- Baskı kartı, kimyasalları ve süresi doğru uygulanmış,
- Konu ve yoğunluğuna göre doğru agrandizör süresi verilmiş,
- Tüm işlemlerden sonra mükemmel bir son banyo ve yıkama yapılabilen..........
Her fotoğraf '' konusu ne olursa olsun '' siyah beyaz olabilir.
Bahsettiğiniz...kusur kapatmak için kullanılan SB tarzı...fotoğrafçılık değildir.
Var olanı, günahı ve sevabi ile neyi varsa yansıtmak, kusursuz çekim yapmak ve kusurumuz varsa da....kapatmak için format değiştirmek olmamalıdır amacımız.
Ama şimdi, bilgisayar var.
Ben dahil, hepimiz....önce çekiyoruz ve bir bakıyoruz.
Tamam, bu iyi siyah beyaz olur diyor ve o güzelim ata yadigarı fotoğrafçılığa aslında ihanet ediyoruz.
Daha birkaç yıl öncesi.....siyah beyaz fotoğraflarımız ile fuar standlarında boy göstermezmiydik ?
Moda, Reklam, Endüstriyel, vs. vs. tüm işlerimizi SB teslim etmezmiydik ?
Mekan işleten fotoğraf sanatkarı arkadaşlarımız, vesikalık dahil...tüm albüm ve portrelerini SB olarak sunmazlarmıydı ?
O zamanlar nasıl ki...hangi fotoğraflar SB olmalı gibi bir soru sorulamıyorsa....aslında, şimdi de sorulmamalıydı.
Yani, SB fotoğrafın tüm malzemeleri bolca bulunmalı, her arkadaşımız onları alarak diledikleri gibi çalışmalar yapmalı ve fotoğrafçılık branşı/sanatı......Siyah/Beyaz, Renkli ve Dijital olarak devam edebilmeliydi.
Ama siz sordunuz, çünkü haklısınız. Artık o devir değişti ve fotoğrafçılık yolunu değiştirdi.
Kusur kapatmak mı meramımız? cümlenize gelince....
Fotoğrafta, çok iyi çekilmiş olsa, her şey kuralına göre olsa...hiç kusuru olmasada...ona zorla kusur katan, HDR yapan, olmayanları ekleyen, garip renk ve efektler ile süsleyen bizler değilmiyiz?
Bizler, hala kendimize fotoğrafçı diyoruz...ama değiliz. Çağın gerektirdiğini yapıyoruz, aslında çağa göre doğrusunu yapıyoruz.
Ama fotoğrafçı değiliz. Yıllarca paneller, söyleşiler ve oturumlar düzenlendi...yaptığımız tartışıldı, resim de dendi, fotoğraf ta dendi.
Bilgisayarın nimetleri zannedilen bir solarizasyon modası çıkarıldı...ama, bakıldı ki tad vermiyor...çark edildi, çok daha az kullanıldı ve artık pek de kullanılmıyor.
Makinemiz ve bilgisayarımız ile yaptığımız uygulamanın adının ne olduğunu öğrenmek ve bu işi bırakmadan bir karara varılmasını isterim.
Ama bu da pek mümkün görünmüyor.
Bundan sonra ne mi yapacağım ?
Her zaman yaptığımı. Yani fotoğrafı çekeceğim, bilgisayarıma aktaracağım, soft/kontrast/açık/koyu/sb/renkli/solare/hdr/efekt gibi oynamaları yaparak hepsini yan yana koyacağım.
Sonrada çayımı alıp monitörümüm karşısına geçecek ve ona en yakışan elbisenin hangisi olduğuna karar vereceğim.
Tabii sonra da tüm fotoğraf dostlarım ile paylaşacağım.
---------------------------------------------------------------------------
Sevgili koroglu 1414.....sayenizde duygu ve düşüncelerimi aktarmış oldum.
Bu başlığı açarak bizlere fırsat verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Çalışmalarınızda başarılar, sağlık, huzur ve gönlünüzce fotoğraflar dilerim.

Tarih: 11 Kasım 2009, 02:29 - İp: 195.***.**3.237
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Renkler canlı çıkmadıysa, noise varsa s/b yapcan abi belki kurtulur fotoğraf

Tarih: 11 Kasım 2009, 18:26 - İp: 94.***.**9.39
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

Renkler canlı çıkmadıysa, noise varsa s/b yapcan abi belki kurtulur fotoğraf
..........................................................................
Dimi

Tarih: 11 Kasım 2009, 22:02 - İp: 85.***.**6.108
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

remi ve fotosafari......ne güzel yazmışlar...okumak lazım,anlamasakta okumamız lazım..zamanla lazım olduğu kadarı beynimizde kendine bir yer bulur..akımlar akar gider..döner dolaşır öz kalır......öz varsa,grende yakışır;flulukta yakışır;teknik noksanlıkta.....az-çok karanlık odayı yaşadım..anlatılanları-yazılanları anlayacak kadar..

#sabanersan' tarafından 11.11.2009 23:37:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2009, 22:39 - İp: 88.***.**2.13
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Bece kısa yoldan soyleyeyım ''pislıkleri kapatmak'' desek daha dogru olur,

İstisnalar kaideyi bozmaz...

Tarih: 11 Kasım 2009, 23:24 - İp: 78.***.**1.83
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

istisnalar kaideyi bozmaz salih bey..
selamlar..

Tarih: 4 Aralık 2009, 21:01 - İp: 85.***.**7.74
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Bır tek bızım sıtede bukadar cok s-b fotograf var baska yerlerde daha az daha oz..

Tarih: 5 Aralık 2009, 21:18 - İp: 78.***.**4.238
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

*soldaki bina meşhur Ç.muhakeme binası ..

Tarih: 6 Aralık 2009, 01:21 - İp: 88.***.**4.53