flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Sanat Ölüyor Mu?

Sevgili arkadaşlar Teknoloji geliştikce galiba sanat ölüyor. Eskiden Fotoğrafı çekerken kendimizi yırtardık açırenk detay kadraj ton pozlama şimidi buna dikkat ederek fotoğrafçeken kiş sayısı baya azaldı. En azın ben itiraf ediyorum dün kar fotoğrafı çekmek içinyolara düştüm. hava sıcaklığı -20derecelere düşmüş dağbayır gidiyoruz. kardon gözlerim lcd ekranı görmüyo cekiyorm habire bir an arabaya bindim fotograflara bakerken farkına vardım hepsi berbat arabanın içindyim obrektif kapağıkapalı makina programda 500 enstantane gösteriyor. of güvenme makinaya güven kendine. Dijital çıktı merlik bozuldu. güvenmeyin dijital makinalara.

Tarih: 27 Ocak 2006, 13:13 - İp: yok
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

fotoğraf sanatı da bircok şeyde olduğu gibi şekil değiştiriyor ama iyi fotoğraf çekmek için yinede büyük emek gerek

Tarih: 9 Mart 2006, 10:47 - İp: 85.***.**8.253
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

sanat gün geçtikçe serseri bir mayın oluyor
bilen de bilmeyende kendinden birşeyler katıyor
aslında teknoloji işi önceden bilen ve emek harcayıpta kullanana çok büyük faydalar veriyor
ama diğerlerinede bilmedikleri ve öğrenmek için zaman harcamadıkları bir çok konuda söz hakkı verebiliyor
yaptım oldu mantığı çok fazla işler oldu
dijital içimizdeki açlığı arttırıyor
verdiğimiz emeği bence düşürüyor
ama sonuçlar bazen çok iyi oluyor
bu iki başı uzun bir değnek
sizlere yani işi bilenlere allah sabır versin
bizlere yani yeni yetmelere kolay gelsin

Tarih: 9 Mart 2006, 14:30 - İp: 212.***.**7.65
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

yarumlarına katıldığım belirtmek isityorum. dijital işlmelerle bişiler yapan herkes ben yaptım oludu sanat bu diyor.

Öncelikle sanatı gurplandırıken sınırlarını çizmek gerek
Fotoğraf sanatı çekerken içra ediliri pc başında ise grafik sanatı başlar fotoğrafın altından girip üstünden bilgisayarda çıkmakla fotğraf sanatı olmaz

enazından ben öyle düşünüyorum.

selam ve saygılarımla.

Tarih: 9 Mart 2006, 14:42 - İp: 85.***.**5.204
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar dostlar,

öyle bir hata ile son buluyor ki bu konular ve az bilgisi olan okuru öyle bir yere götürüyor ki, yarın birileri çıkıp da, ''kardeşim al işte, ben analog fotoğraf çekiyorum, yeri göğü şu filtre ile ettim, 10 saatte şu fotoğrafa çaba sarfettim. Şöyle de banyo ettim, agrandizörle de böyle de bastım , yanında da kuzu çevirdim, nefis de börek açtım'' derse . Bu mantığı sanat sayanlar ne yapacaklar cidden mesak ediyorum?
Yahu dostlar, yapmayın ne olur.. Blip bilmeden dijitali küçümseyeceksiniz diye , bari sanat'a laf etmeyin.. Tamam kardeşim analogcular en büyük, dijital de fotoğrafın içine etti de, düne kadar sadece analog vardı da sanatçı mıydı bu analogcular?

Sanatın hangi materyallerle yapıldığının bir önemi yoktur.Bunu lütfen düşünün..

sürçü lisan için affola

sevgiler

Tarih: 9 Mart 2006, 18:47 - İp: 85.***.**7.97
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Selam dostlar...

benim pek tasam yok.... Çünkü, ben zanaatkarım.. Kesinlikle sanatçı değil..

Tarih: 10 Mart 2006, 10:12 - İp: 85.***.**7.61
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

bir işin zor yapılıyor olması onu ne daha değerli kılar ne de onun sanat olmasına yeter. dijital teknolojinin sağladığı imkanları kullanmak neden sanatı öldürsün ki? sanat ortaya konulan eserin yararlandığı teknolojiden bağımsız bir olgudur. bir yaratıcılık işidir. o yaratıcılıktan yoksunsanız, yürüyerek dünyayı dolaşsanız ne fayda! kulaktan dolma bilgilerle analogu putlaştıracağımıza, yaratıcılığımızı nasıl arttırabiliriz konusuna kafa yorsak daha yararlı bir iş yapmış oluruz bence...

Tarih: 10 Mart 2006, 10:28 - İp: 213.***.**4.130