elvan
elvan (üye)
Ankara / Amatör

Sanat mı Sahtekarlık Mı?

Ben amatörce - sergiye koyacakmış gibi- fotoğraflar çekiyorum. Günümüz de fotoğraflar bilgisayarda adeta yeniden şekillendiriliyor. Bana göre fotoğrafın sanatsal değerini orjinal hali belirler. Üzerinde çalışılmış fotoğraflarla aynı kefeye konulmasını siz meraklısı olsaydınız nasıl değerlendirirdiniz?...

#elvan' tarafından 04.01.2005 17:14:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2005, 00:15 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

aslında dedikleriniz doğru.bir fotoğrafın üzerinde değişiklik yapılmamalı yanlısıyım..(sergilenecekse)ama zevk için tabii ki üzerinde kesip-biçip tekrar yapıştırma yapabilirsiniz.

Tarih: 2 Ocak 2005, 17:14 - İp: yok
ğalo
ğalo (üye)
Manisa / Firma

bence sahtekarlık olmuş bu sektör ,
dediklerine katılıyorum

Tarih: 8 Şubat 2005, 19:27 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

sizlere katılıyorum ama onların yaptıkları da sanat aslında.ama tabiki fotoğraf sanatı değil.sergilensin yada sergilenmesin fotoğraf sanatı değildir.ve kesinlikle elle çekilen fotoğraflarla aynı kefeye konulamaz...

#realsanto' tarafından 10.02.2005 21:46:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2005, 21:43 - İp: yok
mack
mack (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

ben size katılıyorum ama bunun önüne geçilemez çünkü dijital mak. çıktıktan sonra ben bile fotoğrafçı oldum

Tarih: 12 Şubat 2005, 18:40 - İp: yok
mor-yel
mor-yel (üye)
İzmir / Amatör

sevgılı elvan ınsan sanatyapa bılmesı ıcın paraya ıhtıyacıvar para ıcın de resımlerı susleyıp adını duyurması gereklı ıste sanat sahtekarlıgı dahadorusu suslemesı [ınsanlar suslu sever]boyle yapılır

Tarih: 25 Şubat 2005, 12:16 - İp: yok
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Bence yaptığın işte dürüstsen, işini iyi yapıp savunmanı güzel hazırlıyorsan,
yalan söylemiyorsan,bir felsefenin yükükünü taşıyabiliyorsan sorun yok,ha dijital ha değil,ha üzerinde çalışılmış ha çalışılmamış...

Unutmayın kolaj,asamblaj gibi çalışmalarda bir sanat ürünü olabiliyor.

Sorunun çözümü teknolojiyi hazmetmekten geçiyor.Teknoloji baş döndürürken büyüsüne kapılmamak mümkün mü?

Unutmamak lazım fotoğrafın icadının resim sanatını öldüreceği de düşünülmüştü ama Empresyonizm gibi büyük ve güçlü bir sanat akımının sadece kaynağı olabildi.

Alışmak gerek kabul etmek zor olsa da...

Saygılar

Tarih: 25 Şubat 2005, 22:04 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Benim bir önerim var bu konuda:

Hesap makinaları çıktı, efsane Facit daktilo gibi olan hesap makinalarını kullanalım...
Elektronik daktilo çıktı, eski külüstür daktiloları kullanalım...
Bilgisayar çıktı, her şeyi el ile yapalım...
Otomobil, uçak çıktı atla yolculuk yapalım, uzaya atla gitmeyi deneyelim....
Düşmanlar ülkeye girmiş roketlerle, uçaklarla, nükleer bombalarla biz ok,yay, mızrak kullanalım....
Ayakkabı çıktı çarık giyelim...
E-posta çıktı, haberleşmek için güvercin kullanalım....
Edison lambayı buldu, biz gazyağlı lambaları kullanalım....
....

Dijital çıktı, filmli makina kullanalım....
.....

Sahtekarlar nedense yeni şeyler icat ediyor sürekli yaa . Neden taşdevrinde değiliz de bilgi çağındayz yaa
Arkadaşalar başlayalım mı şimdi yeni icat edilen şeyleri kötülemeye...
Ne dersiniz nostalji yapmaya

#suysal1' tarafından 26.02.2005 10:53:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2005, 10:47 - İp: yok
ufiser
ufiser (üye)
İstanbul / Amatör

sadece zevk için fotografı kesip biçmek ve çeşitli atraksiyonlar yapmak hoş ve eğitici olabilir ancak, sergilenecekse en fazla renk ve level ayarlarını yapmak iyi olur

Tarih: 9 Mart 2005, 13:21 - İp: yok
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

Biraz geç te olsa zenith_et görüşüne tamamıyla katılıyorum...

Tarih: 9 Mart 2005, 20:54 - İp: yok
kevcimen
kevcimen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sevgili elvan,

sizin fikirlerinize genelde katılıyorum. Ancak teknoloji ilerledikçe bir takım sanat dallaının doğması da kaçınılmaz oluyor. İşte fotoğrafı şekillendirmek te bunlardan birisi olsa gerek. Ama yalın resim üzerinde oynanarak orijinalmiş gibi lanse etmek tabiki yanlış olur, sahtekarlık demeyeceğim ama..

Sesu1'ingörüşlerine birtanesi hariç katılıyorum..

"Dijital çıktı, filmli makina kullanalım.... " sözü bence çok yanlış. dijital ile analog arasında çok fark var, söyler misiniz hangi dijital makine analog bir slr makinenin verdiği görüntüye sahip?

Bol fotoğraflı günler..

Tarih: 10 Mart 2005, 00:55 - İp: yok