ozgurzeyhan
ozgurzeyhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sanat Kurallarla mı Olur ?

Bu sitede olsun diğer fotoğrafçılık sitelerinde de olsun fotoğraflara yazılan yorumlarda sıklıkla rastladığım bir yorum türü var ki o da Fotoğrafçılık Kurallarına(!) ilişkin yorumlar.
Örneğin bana göre gerçekten mükemmel olan fotoğraflara bazı arkadaşlar
"3-1 kuralı ihlal edilmiş"
"Kadraj kurallarına uyulmamış"
"Kadraj yamuk"
"Simetri tam olmamış"
vb. birçok kalıplaşmış yorumlar yapılmakta.
Kısacası daha önceden öğrenilmiş veya empoze edilmiş bazı Fotoğrafçılık Kurallarına aykırılık görüldüğünde o fotoğrafın değerine bakılmadan olumsuz eleştirilmekte.

Şimdi sizlere sormak istediğim şu:

Sanat Bu Mudur ?
Sanat Kurallarla Mı Olur ?
Büyük Sanatçılar Daha Öncekilerin Kurallarına Uyarak Mı Büyük Sanatçı Olmuşlardır ?

Bana göre kurallara uyarak zanaatkâr olunur sanatkâr değil.

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz.

Saygılarımla...

#ozgurzeyhan' tarafından 16.05.2010 16:46:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2010, 16:39 - İp: 78.***.**2.236
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bence de kurallarla olmaz ama belli başlı standartlar da oluyor. Bariz bir şekilde o karenin daha iyisi olacaksa onun 3te 1 e çekilmesi gerekebilir.

Yine de altını çizerek söylüyorum, klişeleşmiş şekilde yorumların da kimseye yararı yok. Size hem katılıyorum bir yandan da o kuralların da ortaya çıkışında bir faktör vardır diyorum.

Tarih: 16 Mayıs 2010, 23:41 - İp: 78.***.**1.89
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kurallar olduğu gibi kuralların hangi durumlarda bozulabileceğinin de kuralları var

Tarih: 17 Mayıs 2010, 00:29 - İp: 96.***.**4.180
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Elbette kurallar var ve olacaktır. Olmalıdır da. Bu kurallar eğitimsiz bir gözün "estetik olarak terbiye edilmesi" için çok önemlidir. Fotoğraf çekerken de, fotoğraf okurken de bu kuralları biliyor olmak temel estetik algıyı mutalak kuvvetlendirecektir.

Ama bu kurallar olmadan sanat olmaz mı? Elbette olur. Hangi sanat dalı kalıplara sığabilir ki? Resmi, müziği, şiiri, edebiyatı sığdırabilir misiniz ki kurallara da fotoğrafı sığdıracaksınız?

Bir de her eseri herkes beğenmek zorunda da değil. Bunu unutmayın. Birilerine çok itici gelen bir esere başkaları hayran olabilir. Tasavvuf Musikisi - Heavy Metal...

Size alternatif fotoğrafçılıkla ilgili iki site örneği. Örnekler çoğaltılabilir. Takipçileri yüzbinlerdir, beğenirsiniz beğenmezsiniz ama bir sanat dalında faliyet gösterirler. Ama bu böyledir.

http://www.nonphotography.com/

http://www.lomography.com/

Tarih: 17 Mayıs 2010, 11:02 - İp: 193.***.**7.122
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

sadece başlığa cevap yazayım:.. Olmaz ..

Tarih: 25 Mayıs 2010, 21:38 - İp: 94.***.**2.143
serac
serac (üye)
İstanbul / Amatör

Sanat kurallarla olmaz tabi (SANATCI ICIN GECERLI) ama bu degildirki sarkıcı cıksın ıstedıgı gıbı soylesın ressam ıstedıgı gıbı cızsın fotografcıda ıstedıgı gıbı ceksın. Bir Sarkının resmın fotonun sanat olup olmadıgının tespıtı oncelıkle onemlı. Kuralları ıyıce ogrendıkten sonra yıllarımızı bu ıse verdıkten sonra kımse kadraj yamuk demeye cesaret edemez zaten :D İşte ozaman kendınızı asmanız lazım buda kuralları asmakla mumkun bence tabı

Tarih: 10 Ağustos 2010, 13:22 - İp: 85.***.**6.2
  • 1