excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Panorama Türkiye

Ne zamandır aklımdaydı 170619 üye.. toplamda'da bir o kadar makina hatta bazılarında iki hatta üç tane ve bolca tecisat.. iyi fotoğrtafçıların olduğu bir sitedeyim.. 82 güzel ilimiz ve bu güzel illerimizde yaşayan iyi fotografcılar...peki ne çekiyoruz ? herşey.....

toplanıp bir proje yapsak adınada NETFOTOGRAF TÜRKİYE desek..

hayalimde bir kitap var.. TÜRKİYE PANORAMASI bunu 5 kişilik bir ekiple yapmak bile cok külfetli zor ve maliyetli bir proje neden el birliğiyle hepimiz yapmıyoruz.. ? makinamızmı yok ? çekmesinimi bilmiyoruz ? bu potansiyelin bizlerde var oldugunu düşünüyorum..
sadece onu açığa çıkarmak gerekiyor..aklımdaki fikir şu arkadaslar

82 ilin o ili bakar bakmaz anlattığı net.ve iyi çekilmiş panoramalarını bir yerde birleştirmek..ve çıkan bu eser hepimizin eseri olacak..

tabiki bu benim fikrim her ili kapsayan baska projelerde olabilir yeterki hepimizin emeğini bir yerde birleştirelim bu panoramalar olmazda her ilin tanınmış heykelleri olur veya baska bi fikir...FATİH DEMİRHAN kültür mirası için çok uğraştı ama olmadı bir sürü eksik var hala o katogoride birde ben deneyeyim birde ben umutlanayım diyorum.. gelin hep beraber bi kitap bir proje bir sergi olsun bu sergi türkiye sergisi olsun..fotografcıların ..bizim sergimiz olsun..amatör ruhla..iyi fotograflarla..

ne dersiniz NETFOTOGRAF TÜRKİYE projesi olurmu ? yoksa 10 ilden sonra fotograf bitermi ?

AFYONKARAHİSAR

ÇANAKKALE

ESKİŞEHİR

AFYONKARAHİSAR

Eğer bu proje olacaksa fotograflar cok dikkatli kadrajlanmalı yukarıdaki fotograflardan sadece bir tanesi şehri tam anlamıyla tanıtıyor belge niteliğinde..en alttaki afyonkarahisar fotografı..

eskişehirin hıdırlık tepesinden tüm şehri almış kadrajı var ama ne şehir belli nede o şehri belirten bir obje var kadrajın içinde..çanakkale fotografı çanakkale oldugunu gösteriyor fakar şehir yok..ilk afyonkarahisar fotografı gece çekilmiş ve afyonu görmeyen kişilerin şehri fotografta detaylı incelemesine imkan yok..bu fotgoraflardan sadece işe yarayabilecek bir fotgoraf kalıyor en alttaki afyonkarahisar fotografı hem şehir hemde o şehri tanımamızı sağlayan ve konuyu tamamlayan karahisar kaleside kadrajda..
çekilecek fotografların bu bakış açısıyla çekilmesi gerekiyor..olmayacak şeyler değil..sadece biraz çaba gerekli

#excalibur' tarafından 08.03.2010 21:17:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ekim 2009, 19:46 - İp: 78.***.**4.182
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben 82,83,84. vilayetleri saymıştım - başka bir alakam yok :-))

Tarih: 25 Ekim 2009, 10:18 - İp: 96.***.**9.175
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

keşke panorama değilde,kolaj olsaydı çalışma.çok zengin şeyler çıkardı.
panorama ile bazı şehirleri anlatmak zor..

mesela Adana ,dümdüz bir alan.
Adana yı gören yüksek bir yer yoktur.
sadece BAraj bölgesinden bir kısım olur .

ne dersiniz? proje kolaj üzerine olsa nasıl olur.
ortada 1 foto ve etrafında 8 foto olmaz üzere şahane kolajlar yaparız.
Amaç şehirleri anlatmak ise güzel olur kanaatindeyim..

#kad-ir' tarafından 26.10.2009 10:48:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2009, 10:28 - İp: 85.***.**9.67
atomic
atomic (üye)
İzmir / Amatör

Kadir abinin tavsiyesile gördüm bu etkinliği..İnş..Daha iyi çalışmalarla katılmak isteriz..Örnek olması açısından İzmirde öğretmen evi tarafından çektiğim bir panoramic.

Orjinali 87 megapikseldir...

Aşağıdaki boyutları küçültülmüş hali 21 Mp.

Fotoğraf şeklinde ekleyemedim link şeklinde vereyim

#atomic' tarafından 26.10.2009 11:18:58 tarihinde düzenlendi.
Öğretmen evi panoramic

#atomic' tarafından 26.10.2009 11:20:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2009, 11:15 - İp: 88.***.**1.162
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

sevgili Süheyl arkadaşımızın Panorama konusuna özel ilgisi var.
bu yüzden İzmir görevini ona teslim ediyorum
ben çünkü hiç sevemedim panorama olayını ne yapayım.

Tarih: 26 Ekim 2009, 11:26 - İp: 85.***.**9.67
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Anlaşıldı... Bizi anca yeni bir bölüm paklar. En kısa sürede halletmeye çalışacam.

Bu arada, bu bölüm içinde 3-5 kural oluşturalım.

En/boy oranı min 1/3 gibi,
Seçilen fotoğrafların orjinallerinin talep edileceği,
Kitap ile ilgili kabaca bilgiler, gibi gibi...

Tarih: 26 Ekim 2009, 15:16 - İp: 78.***.**9.231
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

patron bir de kolaj ile yapalım bu çalışmayı.
eş zamanlı yürüsün..
Yalçın Abi ne der bilmiyorum..

Tarih: 26 Ekim 2009, 15:22 - İp: 85.***.**9.67
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sevgili fikret aslında panorama diye bir bölümümüz var orda işe yarar fotograflarda gördüm..fakat panorama türkiye diye bir bölüm daha iyi olur gibi.. sartları yazmakta fayda var bu sonucta telif haklarınıda getiriyor..bire bir boyutta fotograflarını göndermeyi kabul etmeleri lazım.. vs vs vs..bunları hazırlayıp yeni bir bölüm iyi olur..

sevgili kadir ..kolaj işine girersek bir şehir için en az 20 fotograf gerekir.birde o şehrin neyini tanıtacagız ? yemeklerini,kültürel tarihi yapılarını ?çalışan insanlarını ? heykellerini göllerini daglarını vs vs vs kaba taslak bir hesapla 2000 sayfa kitaptan bahsediyorum tabi birde her ilden aynı standartlarda fotograf gelmeyecektir olmayanları biz cekip gelicegiz..cok zor bir proje olur bu...

sevgili atomic : fotografı gördüm net ve güzel bir fotograf olmakla beraber gören kişilerin izmiri andıracak bir seyler görmesi gerekir belki basmaneden bir panorama belki saat kulesini gören yüksek bir yerden panorama ama sehri de kapsayan..cektigimiz fotograflar o sehrin karakterini tasımalı.. dikey kadrajda 3/2 birbirine bindirerek daha detaylı fotograflar baskıda bize sorun yaratmayacaktır..

Tarih: 26 Ekim 2009, 21:13 - İp: 78.***.**2.77
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

yalçın abi,süheyl(atomic) ile bir çalışma yapacağız İzmir için..
basmane den bir şey çıkmaz.
karşıyakadan belki bir şey çıkar diye umuyorum..

Tarih: 26 Ekim 2009, 22:26 - İp: 88.***.**1.225
nevermind
nevermind (üye)
İstanbul / Amatör

Kurban bayramı geç olmazsa Kayseri panoraması çalışır benden, sağlıcakla...

Tarih: 26 Ekim 2009, 22:49 - İp: 85.***.**9.120
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

arkadaşlar bir sey için geç değil bu projeyi biz bitireceğiz.. umarım olur..
81 vilayetin panoramasını cıkaracagız..elimizden geldiği kadar iyi fotograf cekmeye calısacagız..bu bir gönül işidir..

sevgili fikret türkiye panoraması için bir ayarlama yapıyor siteye. detayları burda konusup ayrıntıları ayrılan bölümde görecegiz..

sevgili kadir izmiri izmir yapan ögeleri biliyosun..oralar kücük dahi olsa kadraja dahil olması iyi olur iyi bir izmir panoraması için..

tripotun ayak kısmından su terazisi alınması şart iyi bir birleştirme için..üç ayagın bitim yerinden degilde tripotun ilave kafa kısmından bir terazileme iyi sonuc vermez.. dik kadrajda croplu makinalar için 20-24 mm full frame makinalar için 24-35 mm den daha geniş kullanmamak gerekir tabi bu bulundugunuz mesafeye görede değişir uzak tepelerden çekildiğini varsayarak söylüyorum.örnek olarak :...izmir için saat kulesinin dahil olacagı bir panorama için ( etrafı bildiğimden ) bir apartman catı katından bi yerden bu ölçülerde çekim yaparsanız fazla kare cekmek zorunda kalırsınız..birleştirmeden sonrasıda ince uzun bir panorama olurki bu istenmeyen bir panorama..mecburen daha geniş acı çekmek zorunda kalacagız...işte burda kadraj cok önemli cok geniş acı cekmek zorunda isek ufuk cizgisi tam karenin ortasında olmalı birleştirmede zaten balık gözü ile çekilmiş bir fotgoraf cıkacaktır görüceksiniz .....detaylar en ince ayrıntısına kadar görülmeli fotografta..unutmayın 3 metrelik bir baskıdan söz ediyorum..

Tarih: 26 Ekim 2009, 23:54 - İp: 78.***.**2.77